wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
11 września 2015
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Akihisa Hirata i Toyo Ito dla Lexusa

Toyo Ito i Akihisa Hirata dla LEXUS na Milan Design Week 2013

 

Lexus wybrał Madiolan i Milan Design Week do zaprezentowania wyników międzynarodowego Konkursu „LEXUS amazing design 2013” Oprawę wydarzenia przygotował jeden z najlepszych „instalatorów” współczesnego świata - japoński architekt Akihisa Hirata. Instalacja została stworzona przy współpracy z kolejną ikoną architektury, laureatem nagrody Pritzkera, Toyo Ito. Prezentowana podczas Milan Design Week 2013 instalacja pozwalała odwiedzającym poczuć kinestetyczny flow czyli przepływ miasta przyszłości, będącego fuzją czynników naturalnych oraz stworzonych przez człowieka.

Niesamowicie podświetlone ścieżki gigantycznej rzeźby „LEXUS amazing design 2013” Obraz dzięki uprzejmości LEXUS

W ciemnym pomieszczeniu wielkości szkolnej sali gimnastycznej zaistniała budowana przez ponad 5 miesięcy instalacja Akihisa Hirata, na którą zostało zużytych ponad 100m2 drewna. Niesamowicie podświetlone ścieżki gigantycznej rzeźby są wystarczająco duże, aby po nich chodzić. Górują one nad widzem, napotykającym w poszczególnych sekcjach dźwięk i widok spontanicznie ulatniającego się suchego lodu. Unoszące się w przestrzeni fantasmagoryczna ścieżka zrodzona jest z wiatru.

detal ścieżki rzeźby „LEXUS amazing design 2013” Obraz dzięki uprzejmości LEXUS

Spacerujący po drewnianej instalacji widzowie łączą się w jeden prąd, przywodząc na myśl wizje przyszłego środowiska miejskiego. Przepływ wiatru w hali, podświetlona mgła oraz gigantyczny wentylator dostarczają zwiedzającym wizualne i dotykowe doświadczenia przepływu wiatru.  

Samo pomieszczenie wystawy prezentuje 12 zwycięskich projektów z pierwszej edycji Lexus Design Award. Ten międzynarodowy konkurs nie tylko nagradza zwycięskie projekty, ale także edukuje przyszłe pokolenia poprzez odkrywanie, wspieranie i pielęgnowanie młodych talentów. Pokaz odbył się w mediolańskiej galerii sztuki Museo della Permanente, od 10 do 14 kwietnia 2013 roku.


instalacja prezentuje wizję miasta przyszłości, LEXUS amazing design 2013” Obraz dzięki uprzejmości LEXUS

Twórcy instalacji czerpią inspirację z wielu przykładów 'przepływu', takich jak kształtowanie krajobrazu przez erozję rzek, funkcjonowania układu krążenia w organizmie człowieka, rzeźbiarskiej erozji skał przez wiatr i ruch samochodów wzdłuż linii na drodze. Ukazując silny związek pomiędzy przykładami przepływu w naturze oraz stworzonymi przez człowieka, instalacja prezentuje wizję miasta przyszłości, angażując zmysły zwiedzających i zachęcając ich do refleksji nad wpływem natury na design
.
 
Obejrzyj wywiad z twórcami instalacji LEXUS amazing design 2013-  Toyo Ito i Akihisa Hirata
Installation Designer | Akihisa Hirata, Architekt

Urodzony 1971 w Osace. Po ukończeniu studiów inżyrskich na Uniwersytecie w Kioto w 1997 roku, dołączył do Toyo Ito & Associates, Architekci, a w 2005 roku założył biuro architektoniczne Akihisa Hirata. Otrzymał wiele nagród:Japan Institute of Architects New Award (2008) i ELLE DECO Young Japanese Design Talent (2009). W 2012 roku zdobył Elita Design Award na Milano Salone za instalację "Photosynthesis" dla firmy Panasonic, pierwsze miejsce w konkursie architektonicznym „Post-disaster Restoration Housing and Kindergarten in Kamaishi” w Japonii. Miał indywidualną wystawę pt.: "Tangling" w Architecture Foundation w Londynie. Odebrał również Złotego Lwa na 13. Biennale Architektury w Wenecji. Publikacje, m.in. "Akihisa Hirata - Tangling" (2011).  Akihisa Hirata (Akihisa Hirata Architecture Office)

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.