wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
17 maja 2014
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Gigantyczne instalacje z rowerów Ai Weiwei

3 144 rowerów, 760 rowerów to nie tylko Forever Bicycles

Ai Weiwei (1957) uważany jest za jednego z najbardziej kontrowersyjnych chińskich artystów. Mieszka i pracuje w Pekinie - z przymusu. Ai Weiwei nadal nie ma możliwości podróżowania, mimo że zarzuty, jakie stawiają mu władze Chińskiej Republiki Ludowej, nie są poparte żadnymi konkretnymi dowodami.

Ai Weiwei, syn wybitnego prześladowanego poety Ai Qinga, zasłynął na świecie jako autor rzeźb, instalacji i filmów wideo, architekt, wydawca książek oraz autor zamkniętego przez władze popularnego bloga. Jest w tej chwili jednym z najbardziej znanych w świecie aktywistów walczących na rzecz powstania w Chinach społeczeństwa obywatelskiego. 

Prace Ai Weiwei mają zawsze podtekst polityczny. Tematem przewodnim gigantycznych instalacji z rowerów jest prawo jednostek do wolności słowa i wypowiedzi. Ponieważ Ai Weiwei jest artystą znanym - jego instalacje i prace zwracają uwagę całego świata na Chiny, ich problemy społeczne, polityczne oraz na jednostkę. Są komentowane i uważnie obserwowane.


3 144 rowerów – Forever Bicycles to gigantyczna instalacja zaprezentowana w Toronto podczas Scotiabank Nuit Blanche

Jednymi z jego najbardziej znanych instalacji są gigantyczne kontrukcje z rowerów. Artysta wybrał rower jako symbol masowej produkcji - co zrozumiałe, ponieważ są one najbardziej popularnym środkiem transportu wśród chińskich robotników. Rowery, łańcuchy i mechanizmy zębatek z rowerów symbolizują również macierz głównej potęgi kraju: jego siły roboczej, jej ludzi. Setki czy tysiące połączonych ze sobą rowerów ułożone od podłogi i do sufit lub od ziemi „do nieba” robią niesamowite wrażenie.


760 rowerów – to kolejna gigantyczna konstrukcja zaprezentowana w San Gimignano Galleria Continua we Włoszech w 2013 roku

W końcu rower, główny środek transportu w miastach i miasteczkach, jest ikoną Chin. Jest on używany przez miliony chińczyków w życiu codziennym. Jeżeli chce się przekazać wyraźny komunikat o Chinach, który obiegnie świat nie można wybrać lepiej środka przekazu.Strona www: aiweiwei.com, galleriacontinua.com, designboom.com

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.