wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
09 czerwca 2014
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Politycznie niepoprawny Ai Weiwei na Bienale Architektuty w Wenecji

1179 rowerów w Wenecji

Światowej sławy chiński artysta Ai Weiwei na 14 Biennale Architektury w Wenecji prezentuje nową wersję swojej słynnej instalacji Forever Bicycles. Oglądać ją można do 23 listopada na dziedzińcu w Palazzo Cavalli-Franchetti. Instalacja Ai jest częścią wystawy LISSON Galery Genius Loci—Spirit of Place.

Forever Bicycles na dziedzińcu w Palazzo Cavalli-Franchetti. Instalacja Ai jest częścią wystawy LISSON Galery Genius Loci—Spirit of Place.

Instalacja składa się z 1179 stalowych rowerów ułożonych i połączonych ze sobą, tworząc warstwy modułowe z geometrycznych kształtów. Konstrukcja jest imponująca zarówno w skali i wymiarze, jak i kształtów. Postrzeganie kompozycji geometrycznych form rowerów zmienia się w zależności od kąta, pod którym je oglądamy.

LISSON Galery "Genius Loci—Spirit of Place", fragment instalacji Forever Bicycles

Rowery stalowe, użyte przez Ai Weiwei niezwykle wyraziście kontrastują z klasycznym pięknem XVI – wiecznego pałacu, zestawiając przeszłość i teraźniejszość.

Forever Bicycles od lat wędrując po świecie ma wyraźny podtekst polityczny. Zarówno sama wystawa jak i jej nazwa - Forever Bicycles odnosząca się do marki rowerów Forever, który jest masowo produkowany w Szanghaju od 1940 roku - są komentarzem do zachodniej koncepcji masowej produkcji pochodzącej z Chin.

Film z montażu instalacji  Forever Bicycles.

 


O Ai Weiwei.
Ai Weiwei syn wybitnego, prześladowanego poety Ai Qinga, zasłynął na świecie jako autor rzeźb, instalacji i filmów wideo, architekt, wydawca książek oraz autor zamkniętego przez władze popularnego bloga. Jest w tej chwili jednym z najbardziej znanych w świecie aktywistów walczących na rzecz powstania w Chinach społeczeństwa obywatelskiego.
W kwietniu 2011 Ai Weiwei został zatrzymany przez władze chińskie i przesłuchiwany, jak podała agencja Xinhua, "w sprawie przestępstwa gospodarczego". O uwolnienie artysty zaapelowały zachodnie rządy, m.in. Stany Zjednoczone, Niemcy i Wielka Brytania. Ai Weiwei, który naraził się komunistycznym władzom, nazywając chińskich przywódców "gangsterami" i działając na rzecz praw człowieka, jest wg informacji, podanych przez dziennik "Wen Wei Po", niepotwierdzonych przez chińskie władze, oskarżany o unikanie podatków, niszczenie dokumentów księgowych, ale także o bigamię i rozpowszechnianie pornografii w internecie. 22 czerwca 2011, po rzekomym przyznaniu się do winy, Ai Weiwei został zwolniony z więzienia pod warunkiem powstrzymania się przed udzielaniem wypowiedzi publicznych. Zabrano mu paszport, nie może więc wyjechać z Chin. via [Wikipedia]


Ai Weiwei Website
via [Mass Appeal] [LISSON Galery ]

wizytówki

Komentarze:

loading
Sztuka nie zna granic!!!
skomentowany przez    jędrzej    15 czerwiec 2014, 09:51 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.