wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA
27 kwietnia 2015
wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA

"A-Art House" Kazuyo Sejima w japońskiej wsi na wyspie Inujima.

Eteryczna przestrzeń do kontemplacji i spacerowania

"A-Art House" japońskiej architekt Kazuyo Sejima, laureatki nagrody Pritzkera z 2010 roku, to eteryczna przestrzeń wybudowana w japońskiej wsi na wyspie Inujima. Pawilon wystawienniczy to efekt absolutnie niezwykłej i zaskakującej inicjatywy. Budynek jest częścią większego projektu Inujima Art House Project, który ma na celu zrewitalizowanie i upiększenie normalnej, zwykłej japońskiej wsi.A-Art House, arch. Kazuyo Sejima dla Inujima Art House Project, photo by takashi homma / courtesy of art setouchi

Projekt został stworzony przy współpracy Sejima i dyrektor artystycznej Yuko Hasegawa. Celem Inujima Art House Project jest zbudowanie pawilonów wystawowych wpisanych w tradycyjną architekturę domów japońskiej wsi. Galerie, rozrzucone po okolicy, są zbudowane z różnego rodzaju materiałów w tym: dachówek i innych elementów starych domów, akrylu i aluminium, które w ktrym odbija się otaczający krajobraz.

Trzy Pawilony zostały otwarte w 2010 roku — F-Art House, S-Art House i I-Art House. Dwie nowe Pozostałe dwie galerie otworzono w 2013 roku — opisywany przez nas A-Art House i C-Art House. Część z pawilonów ekspozycyjnych prezentuje dzieła japońskich artystów.

Architektura A-Art House to rodzaj rzeźby przestrzennej która tworzy niezwykłe miejsce do kontemplacji i spacerowania. Poprzez półprzezroczyste ściany  widzom ukazuje się krajobraz stojących na zewnątrz zabudowań.  Forma Pawilonu jest jednocześnie subtelna i mocna, precyzyjna i płynna, pomysłowa a zarazem nie przesadnie wymyślna.

A-Art House, arch. Kazuyo Sejima dla Inujima Art House Project, photo by takashi homma / courtesy of art setouchi

Sejima zaprojektowała transparentną okrągłą formę okalająca wewnętrzny plac z jednym wejściem do wnętrza. Zewnętrzny pierścień pawilonu tworzą dwie akrylowe, półprzeźroczystymi ścianki z podwieszonymi między nimi „tętniącymi życiem” różowymi czerwonym i żółtymi motywami kwiatowymi. Wewnątrz pawilonu umieszczone są dwa srebrne siedziska. Eteryczna przestrzeń z delikatnym kwiatowym wzorem na fasadzie pomyślnie współgra z kontekstem czyli architekturą tradycyjnych domów nadając zupełnie nowa jakość zarówno architekturze pawilonu jak i tradycyjnej architekturze japońskiej wsi.

 
A-Art House, arch. Kazuyo Sejima dla Inujima Art House Project, photo by takashi homma / courtesy of art setouchi

o SANAA

Kazuyo Sejima oraz Ryue Nishizawa, to japoński duet architektów, który przez ponad 16 lat współpracuje pod szyldem jednej z najbardziej na świecie znanych pracowni architektonicznych: SANAA. SANAA to biuro architektoniczne zlokalizowane w Tokio. Laureaci nagrody Pritzkera z 2010 roku. Nie sposób rozwikłać, kto jest odpowiedzialny za poszczególne aspekty podczas pracy. Każdy z ich projektów jest owocem zjednoczenia dwóch umysłów. Razem stworzyli znakomite budynki, jak O-Museum w Nagano, the 21st Century Museum of Contemporary Art w Kanazawa, the Glass Pavilion w Ohio, De Kunstline Theater and Cultural Center w Holandii,  New Museum of Contemporary Art w NowymJorku czy jeden z najnowszych - Rolex Learning Center w Szwajcarii".

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.