Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
13 marca 2015
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

"In Orbit". Pajęcza sieć Tomása Saraceno

Tym niezwykłym artystą nie da się nie zafascynować.

Instalacja "In Orbit" to najnowszy i największy z dotychczasowych projekt Tomása Saraceno, argentyńskiego architekta i artysty, słynącego z wiszących, przestrzennych instalacji. Artysta, zafascynowany obowiązującymi na świecie prawami fizyki i kruchością życia, swoimi instalacjami stara się nawiązywać do funkcjonujących we wszechświecie zasad fizyki. Prace Saraceno są delikatne, nietrwałe i w ciągłym ruchu, przy tym niesamowicie spektakularne. Jedyne w swoim rodzaju.

"In Orbit" Tomása Saraceno, Studio Tomás Saraceno © 2013

Gigantyczna instalacja "In Orbit", wyglądająca jak olbrzymia pajęczyna, zawieszona jest ponad 25 metry nad placem K21 Ständehaus, w muzeum Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen w Düsseldorfie w Niemczech. Rozpięta na trzech różnych poziomach delikatna struktura pozwala gościom na swobodne przemieszczenia się między sferami. Ci, którzy mają odwagę wejść w tą transparentną przestrzeń postrzegani są z dołu lub z poziomów pośrednich Ständehaus jak małe figurki na tle szklanej kopuły, i odwrotnie, ludzie uwikłani w tą sieci wydają się być w stanie nieważkości - płynąc po niebie.

"In Orbit" Tomása Saraceno, Studio Tomás Saraceno © 2013

"In Orbit" wykonana jest z drutu stalowego i ma powierzchnię około 2500 m². Wewnątrz struktury umieszczonych jest 6 kul z PCV – o średnicy nawet do 8,5 metrów. Zespół Tomása Saraceno składający się z inżynierów, architektów i arachnologów - ekspertów od pająków i pajęczych sieci – pracował nad instalacją ponad 3 lata. Pomimo faktu, że cała konstrukcja waży 3 tony, a największe ze "sfer" ważą po 300 kg struktura robi wrażenie delikatnej łącząc stabilność pajęczyn z bańkami „mydlanymi”.

Obcowanie z instalacją Tomása Saraceno to przeżycie w pełni interaktywne. Poruszanie się po sieci powoduje wibracje - tak jak to jest w pajęczynie budowanej przez pająki.

"In Orbit" Tomása Saraceno, Studio Tomás Saraceno © 2013

Przy realizacjach Tomása Saraceno możemy mówić o wznoszeniu sztuki na nowy poziom, gdzie zacierają się granice między sztuką i nauką. Artysta swoich gości wysyła na orbitę, fundując im lot pomiędzy wielkimi kulami, spacer w chmurach i po pajęczych sieciach. Tym niezwykłym artystą nie da się nie zafascynować.

Instalacje "In Orbit" można oglądać i „zwiedzać” do 07 września w Kunstsammlung w Dusseldorfie.

www.tomassaraceno.com

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.