Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY
21 września 2014
wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY

Michał Hankiewicz, właściciel REFT, w rozmowie z eXspace.pl

Widzę same plusy pracowania na swoje konto.

"(...) Chcę produkować przedmioty, których jakość jest bez zarzutu (...)" - Michał Hankiewicz, projektant i producent mebli i elementów wyposażenia wnętrz, właściciel studia projektowego REFT w rozmowie z eXspace.pl.

eXspace: Co to za biznes?


Michał Hankiewicz: Projektowanie i produkcja mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Wcześniej tylko projektowałem, teraz też odpowiadam za wykonanie. Elementy, których REFT ze względów technologicznych nie wytwarza, pochodzą od pewnych dostawców.

Kim jesteś z wykształcenia i jak wyglądała Twoja droga do tego co teraz robisz?

Skończyłem malarstwo dyplomem u Franciszka Starowieyskiego w 2006 roku. Od ostatniego roku studiów projektowałem wnętrza i meble. Prowadziłem także sklep z elementami wystroju wnętrz. W trakcie tych kilku lat często nie byłem w stanie znaleźć przedmiotu, który odpowiadałby zarówno mnie i jak i mojemu klientowi, przygotowywałem więc rysunki, zlecałem produkcję w polskich firmach a następnie nadzorowałem wykonanie. W ten sposób powstała większość mebli w zaprojektowanych przeze mnie wnętrzach. Chciałem mieć pełną kontrolę nie tylko nad projektem, ale też nad wszystkimi szczegółami jego wykonania, więc zacząłem myśleć o własnej produkcji. I chciałem mieć własną markę.


F2 ma lekką i prostą formę. Stelaż bukowy, lakierowany. Siedzisko i oparcie dostępne we wszystkich tkaninach z wzornika REFT.  Niedługo dostępna również sofa S2 jako komplet do fotela F2. Model na zdjęciu: tkanina TK8. Waga 15 kg. Cena: od 1699 PLN


Jakie są plusy i minusy pracowania na swoje konto?


Widzę same plusy. Znaczna część klientów jest z polecenia. Odpowiedzialność ułatwia i przyspiesza podejmowanie decyzji.

Jest recepta na dobry projekt?

Oczywiście, to proste: wyobraźnia, cierpliwość, doświadczenie, gust, klimat, nastrój, otoczenie, inspiracje, przypadki, nagłe skojarzenia, zapomniane lub zupełnie nowe materiały, emocje. Tak naprawdę to sam do końca nie wiem. Na pewno ograniczenia materiałowe lub czasowe pobudzają myślenie.

Jak ważny w projektowaniu jest prototyp? Czy przy każdym projekcie powstaje?

Tak, teraz przy każdym projekcie. Rysunek techniczny i wizualizacja nie wystarczą. Dopóki nie powstanie przedmiot, którego mogę dotknąć, traktuje go jako projekt. Dopiero, gdy mam go przed sobą, mogę podjąć decyzję o wprowadzeniu go do oferty. Chcę produkować przedmioty, których jakość jest bez zarzutu.


Prototyp biurka B1. Wkrótce w sprzedaży.

Prowadzenie firmy w sektorze kreatywnym to wyzwanie? Dlaczego zdecydowałeś się na taki krok i na taki kierunek rozwoju? Jak widzisz swój biznes za... 10 lat?

W Polsce to duże wyzwanie. Jestem zachwycony tym, jak dużo jest zdolnych ludzi, a zarazem przerażony tym, jak wygląda nasz rynek, gust i dominująca mentalność. Z drugiej strony jestem też pewien, że najbliższe lata to dobry czas dla pomysłowych i zdolnych ludzi. Każdego zachęcam do jak najwcześniejszego rozpoczęcia pracy na własne nazwisko i tworzenia nowych rzeczy.  

Portale i magazyny o designie piszą o metodach kontaktu i współpracy projektantów z producentami. O tym, że producenci są nieco oporni i niezbyt skłonni do zmian. Zawsze chciałem ominąć ten etap i produkować samemu. Zajęło mi to kilka lat i chociaż nie mam pojęcia, jak za kilka lat będzie wyglądała moja inwestycja to pracuję z pełnym optymizmem.

Nad czym obecnie pracujesz?

Nad nowymi modelami mebli, nad przedmiotami dekoracyjnymi, oświetleniem. W kwietniu założyłem, że do końca 2014 roku wykonam 30-40 zupełnie nowych modeli. Nie wiem, czy dam radę, chyba przesadziłem :). W porównaniu do tych z kwietnia i sierpnia będą znacznie bardziej skomplikowane.  W kwietniu zacząłem od mebli kontraktowych, to były współczesne fotele wykonane z odpornych materiałów, czego wymaga rynek mebli kontraktowych. Za chwilę pojawią się nowe meble z tej serii. Równolegle pracuję nad  serią Home, pojawią się nowe materiały, wykończenia i również przedmioty do dekoracji.

Wykonuję też projekty na zlecenie polskich i niemieckich producentów, w tej chwili są to serie mebli kontraktowych, chociaż w użyciu będą też naturalne materiały.

Oprócz tego nadal projektuję wnętrza, obecnie - apartament i dom w Warszawie.

W jaki sposób się promujesz?

Nie promuję się w ogóle :). Większość klientów jest z polecenia. Sprzedaję meble przez kilka sklepów internetowych i jeden showroom. Chcę dokończyć bardziej złożone projekty i rozpocząć promocję, gdy będę miał gotowych więcej modeli.

__________

Meble REFT do kupienia w sklepach:

www.outlabsklep.pl
www.meblonista.pl
www.kupmeble.pl
www.quadre.pl
www.planetadesign.pl
www.mikastudio.pl
www.decobazaar.com
www.reft.pl

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.