wszystkie artykuły z działu >> PROJEKTANCI
26 października 2014
wszystkie artykuły z działu >> PROJEKTANCI

Frank Gehry Retrospective - Centre Pompidou

Gdzie to się wszystko zaczęło? Jaki był punkt wyjścia?

Paryż w październiku należy do Franka Gehrego: retrospektywna wystawa "Gehry" w Centrum Pompidou w Paryżu i otwarcie dla publiczności przełomowej Louis Vuitton Foundation, w paryskim Jardin d'Acclimatation.

O Gehrym mówi się, że zrewolucjonizował sposób postrzegania architektury. Gehry urodził się 28 lutego 1929 roku w rodzinie polskich Żydów, w Toronto. Na światowy rozgłos architekt czekał 16 lat, od 1962, kiedy to założył swoje pierwsze biuro w Los Angeles. Przez ładnych kilka lat projektował głównie „do szuflady” śmiało eksperymentując z formą i materiałami. Przełomem w karierze Gehry’ego okazał się projekt jego własnego domu w Santa Monica (1978) - Winner of the 2012 AIA Twenty-five Year Award. Od tego czasu architekt zaczął dostawać poważne zamówienia i umacniać swoją pozycję. Obecnie wiele jego budynków, wliczając w to wspomniany już dom, ma status atrakcji turystycznych.

Dzisiaj mamy niezwykłą możliwość przyjrzeć się drodze, jaką przeszedł na otwartej 8 października wystawie "Gehry" w Centrum Pompidou w Paryżu. Retrospektywa obejmuje realizacje architekta od debiutu w 1960 roku w Kalifornii aż do dzisiaj. Prezentowanych jest 225 rysunków i 67 modeli pokazujących w sumie 60 dużych projektów.

Frank Gehry i makieta Louis Vuitton Foundation, photo: Kim Laidlaw Unlock Paris

Do najbardziej znanych realizacji Gehrego należą: Vitra Design Museum w Weil am Rhein (1989), American Center w Paryżu (1994), Frederick Weisman Museum of Art w Minneapolis (1993), Tańczący dom w Pradze (1995), Muzeum Guggenheima w Bilbao (1997), Experience Music Project w Seattle (2000), Wieżowiec Gehry Tower w Hanowerze (2000-2001), budynki w dzielnicy portowej Dusseldorfu, Richard B. Fisher Center for the Performing Arts (2003) w Hudson Valley, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles (2003) czy 2008 Serpentine Gallery Pavilion w Londonie.


The Guggenheim Museum w Bilbao, 1997. Photo Philippe Migeat

Wystawa "Gehry" w Centrum Pompidou jest jednym z kilku wydarzeń, które dzieją się równolegle. W październiku otwiera się zaprojektowane przez Gehrego Museum of Biodiversity in Panama. W tym samym czasie, 27 października, zostanie otwarta dla publiczności przełomowa  Louis Vuitton Foundation, w paryskim Jardin d'Acclimatation.


The Museum of Biodiversity w Panamie - w trakcie realizacji - otwarcie w październiku 2014r. Photo: Gehry Partners LLP

Frédéric Migayrou (kurator wystawy) - Więc gdzie to się wszystko zaczęło? Jaki był punkt wyjścia?

Frank Gehry - Kiedy byłem młody, pracowałem w sklepie z narzędziami dziadka. Gwintowałem rury, ciołem szkło, sprzedawałem gwoździe i kit; Naprawiałem zegary  i robiłem masę innych rzeczy własnymi rękami. Byliśmy bardzo biedną rodziną, więc nie miałem szans na życie w otoczeniu luksusu. Mieliśmy małe pokoje, które dzieliłem z innymi - moją siostra, moimi rodzicami (…) Nigdy nie miałem poczucia, że mam prawo do wszystkiego, zresztą tak czuję do dzisiaj. Architektura powstała przez przypadek, bo nigdy nie myślałem o zastaniu architektem. [...] Kiedy w końcu zaczęło się, lubiłem chodzić i robić zdjęcia budynków przemysłowych. To było jak zadanie, a ja zawsze patrzyłem na otoczenie bardzo uważnie. I tak naprawdę nie podobało mi się to, co widziałem - oprócz dzieł Franka Lloyda Wrighta czy Schindlera. To co widziałem nie robiło na mnie wrażenia. Nie wyczuwałem żadnych reguł, nie widziałem żadnych zasad. Nie jestem pewien dlaczego, ale zacząłem patrzeć na przestrzeni między budynkami [...] Jak tylko zacząłem myśleć w ten sposób, byłem zafascynowany tym, co widziałem. […]

Polecamy cały Wywiad przeprowadzony przez kuratorów wystawy: Frédéric Migayrou, asystenta reżysera w Musée National d'Art Moderne i Aurélien Lemonier, kuratora Musée National d'Art Moderne >>

 
Frank Gehry
8th October 2014 - 26th January 2015
Centre Pompidou
www.centrepompidou.fr


Centre Pompidou 

Place Georges-Pompidou
75004 Paris, France

via
[Gehry Partners, LLP]

via [Kim Laidlaw Unlock Paris]

via [Centrum Pompidou]

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.