Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
21 października 2015
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

LICHTGRENZE - najcześciej nagradzana instalacja na Świecie.

Mur berliński z 8000 podświetlonych balonów

LICHTGRENZE by WHITEvoid to najczęściej nagradzana instalacja na świecie. Zdobyła GOLD Awards i podwójny BRONZE Awards Cannes Lions 2015. Kapituła ADC Award 2015  przyznała 8 «nails» w 2015 roku, w tym 5 złotych, jeden srebrny, jeden brązowy i Grand Prix. Jak również otrzymała graphite (silver) pencil w londyński D&AD Awards.

W niezwykły sposób Niemcy świętowali 25. rocz­ni­cę upad­ku muru ber­liń­skie­go. Od 7 - 09 listopada br. na dłu­go­ści 15,3 ki­lo­me­tra w miej­scu, gdzie w 1989 roku prze­bie­gał mur - usta­wio­no sznur białych, podświetlonych lampio­nów. Przez dwa dni i dwie noce, Berlin znowu był podzielony na Wschód i Zachód. Emocjonalna siła instalacji LICHTGRENZE (The Border of Lights) to tysiące balonów, które w dniu 9 listopada od godziny 19 – w rocznice upadku muru berlińskiego – zaczęły unosić się w niebo.

8000 białych kul wypełnionych helem wędrowało do nieba pozostawiając smugi na nocnym, berlińskim niebie. Diody LED wbudowane w trybuny, które wymagały w sumie 60.000 baterii, świeciły podczas gdy balony startowały w zaplanowaną na 12 godzin podróż. Balony wykonane zostały z naturalnego, biodegradowalnego materiału. W celu zachowania przyjaznego środowisku charakteru dla wydarzenia, projektanci poprosili naukowców z Uniwersytetu w Hanowerze o pomoc przy produkcji zamknięć dla balonów. Wykorzystane materiały są rozkładane przez naturalne czynniki środowiska, w tym światło słoneczne, tlen i bakterie.

Bracia Christopher Bauder i Marc Bauder wpadli na pomysł LICHTGRENZE w 2011 roku. Christopher Bauder to artysta i projektant światła i współwłaściciel firmy WHITEvoid z Berlina. Marc Bauder to reżyser. Realizacją LICHTGRENZE zajęła się firma WHITEvoid we współpracy z Robert-Havemann-Gesellschaft e.V. i Kulturprojekte Berlin GmbH.

 

Marc Bauder zaprojektował dodatkowo 30-sto metrowej wysokości ekrany wideo znajdujące się w sześciu kluczowych miejscach miasta. Obrazy na ekranach były podzielone i pokazywały kolaże z Berlina sprzed 1989 i z miasta znanego dzisiaj. Dodatkowo co 500 metrów wzdłuż LICHTGRENZE zwiedzający mogli przeczytać wspomnienia, anegdotki i opowieści o Murze berlińskim, tworzące "krajobraz wspomnień" o Berlinie.

Wśród osób, które własnoręcznie zwol­ni­ły lam­pio­ny przy­twier­dzo­ne do sto­ja­ków, byli Lech Wa­łę­sa, Mi­cha­ił Gor­ba­czow i pre­zy­dent Nie­miec Jo­achim Gauck. Or­kie­stra Sta­at­ska­pel­le pod dy­rek­cją Da­nie­la Ba­ren­bo­ima za­gra­ła frag­ment IX Sym­fo­nii Beetho­ve­na.

 

LICHTGRENZE - Splitscreen Trailer

 


via [www.whitevoid.com]
via [www.lichtgrenze.de]

Polecamy również:
- Stoiska Vodafone na targach CeBIT 2014 | WHITEvoid interactive art & design uhonorowana nagrodą ICONIC Architecture award Best of Best".
- ‘FLUIDIC - Sculpture in Motion’ | WHITEvoid uhonorowana German Design Award 2014, najwyższym wyróżnienieniem w dziedzinie projektowania w Niemczech.

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.