wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
03 października 2020
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

LICHTGRENZE - najcześciej nagradzana instalacja na Świecie! Tag der Deutschen Einheit

3 października 2020 roku przypada 30. rocznica zjednoczenia Niemiec - Tag der Deutschen Einheit. Z tej okazji wspominamy LICHTGRENZE - najczęściej nagradzaną instalację na Świecie przedstawiającą Mur Berliński zbudowany z 8000 podświetlonych balonów – zrealizowaną w 2015 roku.

Aby uczcić 25. rocznicę upadku muru berlińskiego wspominamy rocznicę świetowaną 5 lat temu (kiedy nie było jeszcze Koronawirusa) - założyciel i dyrektor kreatywny WHITEvoid Christopher Bauder i jego brat Marc stworzyli niezwykłą instalację świetlną zatytułowaną LICHTGRENZE (Granica świateł). Bracia Bauder w efemeryczny sposób zrekonstruowali Mur Berlinski z z 8000 podświetlonych balonów.

Instalacja LICHTGRENZE zdobyła GOLD Awards i podwójny BRONZE Awards Cannes Lions 2015. Kapituła ADC Award 2015  przyznała 8 «nails» w 2015 roku, w tym 5 złotych, jeden srebrny, jeden brązowy i Grand Prix. Jak również otrzymała graphite (silver) pencil w londyński D&AD Awards.

8 000 białych kul wypełnionych helem wędrowało do nieba pozostawiając smugi na nocnym, berlińskim niebie. Diody LED wbudowane w trybuny, które wymagały w sumie 60.000 baterii, świeciły podczas gdy balony startowały w zaplanowaną na 12 godzin podróż. Balony wykonane zostały z naturalnego, biodegradowalnego materiału. W celu zachowania przyjaznego środowisku charakteru dla wydarzenia, projektanci poprosili naukowców z Uniwersytetu w Hanowerze o pomoc przy produkcji zamknięć dla balonów. Wykorzystane materiały są rozkładane przez naturalne czynniki środowiska, w tym światło słoneczne, tlen i bakterie.

Bracia Christopher Bauder i Marc Bauder wpadli na pomysł LICHTGRENZE w 2011 roku. Christopher Bauder to artysta i projektant światła i współwłaściciel firmy WHITEvoid z Berlina. Marc Bauder to reżyser. Realizacją LICHTGRENZE zajęła się firma WHITEvoid we współpracy z Robert-Havemann-Gesellschaft e.V. i Kulturprojekte Berlin GmbH. 

exspace-Lichtgrenze-WHITEvoid

wszystkie zdjęcia: materiały prasowe WHITEvoid

exspace-Lichtgrenze-WHITEvoid

exspace-Lichtgrenze-WHITEvoid

exspace-Lichtgrenze-WHITEvoid

exspace-Lichtgrenze-WHITEvoid

exspace-Lichtgrenze-WHITEvoid

 

exspace-Lichtgrenze-WHITEvoid

exspace-Lichtgrenze-WHITEvoid

Marc Bauder zaprojektował dodatkowo 30-sto metrowej wysokości ekrany wideo znajdujące się w sześciu kluczowych miejscach miasta. Obrazy na ekranach były podzielone i pokazywały kolaże z Berlina sprzed 1989 i z miasta znanego dzisiaj. Dodatkowo co 500 metrów wzdłuż LICHTGRENZE zwiedzający mogli przeczytać wspomnienia, anegdotki i opowieści o Murze berlińskim, tworzące "krajobraz wspomnień" o Berlinie.

Wśród osób, które własnoręcznie zwol­ni­ły lam­pio­ny przy­twier­dzo­ne do sto­ja­ków, byli Lech Wa­łę­sa, Mi­cha­ił Gor­ba­czow i pre­zy­dent Nie­miec Jo­achim Gauck. Or­kie­stra Sta­at­ska­pel­le pod dy­rek­cją Da­nie­la Ba­ren­bo­ima za­gra­ła frag­ment IX Sym­fo­nii Beetho­ve­na.

 

zdjęcia materiały prasowe WHITEvoid

+ WHITEvoid website

 

 

 

marketing_wystawienniczy_exspace

 

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.