wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
24 grudnia 2016
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Neri & Hu “Das Haus” IMM Cologne 2015

Co to tak naprawdę jest dom?

Co roku targi IMM Cologne zapraszają inną pracownie lub projektanta do wypowiedzenia się na temat przyszłości przestrzeni domowej i stworzenia wizji domu w instalacji Das Haus. W 2015 roku swoją wizję domu zaprezentowało chińskie studio Neri&Hu z Szanghaju. Tegoroczna instalacja ma kwestionować sposób w jaki ludzie zapełniają swoje domy meblami i przedmiotami. Założyciele studia: Lyndon Neri i Rosanna Hu, wypełniając przestrzeń instalacji rzeczami - spróbowali porównać środowiska życia przeszłych i przyszłych pokoleń – na podstawie swojego rodzinnego miasta - Szanghaju.

"Instalacją Das Haus chcemy zaciekawić i zaintrygować ludzi, tak, aby nie tylko zobaczyli targi z ich najpiękniejszymi meblami i najlepsze materiały, ale tak naprawdę żeby zadali sobie pytanie gdzie i kim jesteśmy dzisiaj – także ludzie w Chinach" - powiedział Lyndon Neri na konferencji prasowej poświęconej imm Cologne 2015 w Szanghaju we wrześniu ubiegłego roku. "Czy używamy meble w odpowiedni sposób? Jak bardzo ich potrzebujemy? A co to jest tak naprawdę dom?"

Rozmieszczona na dwóch kondygnacjach instalacja Das Haus - składa się z pięciu osobnych, wykonanych ze sklejki, obiektów, umieszczonych wokół wewnętrznego dziedzińca. Wnętrze mieści schody i trakt pieszy. Projekt jest tak pomyślany, że dopiero chodząc po ścieżce pierwszego piętra możemy zaglądać do wszystkich pomieszczeń.

„Das Haus”, projekt Neri&Hu, IMM Cologne 2015, fot.: designboom.com

Umieszczone blisko siebie obiekty, z zewnątrz pomalowane na czarno, tworzą luki pomiędzy sobą mające przypominać ciasne uliczki znajdujące się w gęsto zaludnionych obszarach Szanghaju. Drewniana konstrukcja schodów i chodnika meandrując między budynkami - zachęca gości do wejścia na piętro. Każda z pięciu przestrzeni - pomalowana od wnętrza innym kolorem: czerwonym, żółtym, zielonym granatowym i czarnym - oferuje inny w swoim charakterze rodzaj mebli i wystroju.

„Das Haus”, projekt Neri&Hu, IMM Cologne 2015, fot.: designboom.com

Charakterystyczne dla wszystkich pomieszczeń jest wrażenie przeludnienia powodujące odczucie przesytu meblami i akcesoriami do granic możliwości. I tak:

W pokoju niebieski, który jest sypialnią zaprezentowane są trzy pojedyncze łóżka i Stool 60 zaprojektowane przez Alvara Aalto. Cała wewnętrzna przestrzeń wypełniona jest kulistymi białym transparentnymi lampami. Żółty pokój jest pełen stołów, nad którymi lewitują fotele i gazety. Pokój zielony pełen jest klatek na ptaki i akcesoriów do przyrządzania herbaty. Łazienka w kolorze czerwonym ma drewniane wanny otoczone przez labirynt rur miedzianych. W przestrzeni na linkach zawieszona jest susząca się odzież i czerwone kuliste lampy. Odkryty salon i jadalnia umieszczone są wewnątrz instalacji, pomiędzy budynkami. Na wszystkie pomieszczenia patrzymy z góry. Nie uważacie, że Lyndon Neri i Rosanna Hu świetnie to wymyślili?

„Das Haus”, projekt Neri&Hu, IMM Cologne 2015, fot. Exspace.pl

„Das Haus”, projekt Neri&Hu, IMM Cologne 2015, fot. Exspace.pl

„Das Haus”, projekt Neri&Hu, IMM Cologne 2015, fot. Exspace.pl

Więcej informacji: www.neriandhu.com

Więcej o realizacjach Neri & Hu Design and Research Office:

---------------------------------------

Polecamy o IMM Colgne 2015:
Polskie firmy na IMM Cologne 2015 >>
Najnowsze trendy na IMM Cologne 2015 [ZDJĘCIA] >>
Interior Innovation Award 2015 – the Winners >>
Interior Innovation Awards - Best of Best 2015 >>
The Spirit of Poland w Kolonii >>
Suszek Design na IMM Cologne 2015 >>

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.