Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY
09 lutego 2015
wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY

Patrycja Kryszczuk. Napalona na sztukę

Bo liczy się potrzeba tworzenia.

Patrycja Kryszczuk, studentka I roku studiów magisterskich na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Architektura Wnętrz, prowadzi studio Kry_. W ofercie: _architektura wnętrz_projektowanie mebli_malarstwo_grafika. Miło nam poinformować, że Patrycja Kryszczuk znalazła się w finale konkursu "Projekt ZATRUDNIENIE'.

'Projekt ZATRUDNIENIE', to chyba jedyny w Polsce konkurs, który oferuje uczestnikom edukację i permanentne wsparcie technologiczne oraz konsultacje w procesie projektowania. W tym konkursie nie ma nagród pieniężnych i rzeczowych, ale jest współpraca i realizacja (wdrożenia) projektów przez polski przemysł meblarski. Dla beneficjenta - firma Chairconcept.com - ten konkurs również jest niecodziennym zjawiskiem, bo projektanci pracują wyłącznie ze COACHEM (Zdzisław Sobierajski), a firma Chairconcept dostaje gotowe rowiązania. Pierwszy raz udało się oddzielić projektanta od zleceniodawcy. Dzięki temu unikamy wielu typowych konfliktów, a jednocześnie powstają nietuzinkowe projekty. Formuła konkursu, którego pomysłodawcą jest arch. Urszula Kałużna, wydaje się idealnie wpisywać w potrzeby 23 tysięcy polskich meblarzy !! Gala finałowa: targi Meble Polska 2015 Poznań, 19.02.2015, godz. 14.00 na stoisku Chairconcept.com, hala NR 3A stoisko Nr 19. ZAPRASZAMY

Urszula Kałużna: WOW ! skąd tak szerokie spektrum zainteresowań: architektura wnętrz, projektowanie mebli, malarstwo, grafika...

Patrycja Kryszczuk: Zainteresowań jest wiele więcej niż te wymienione wyżej :) Należy do nich również m in. projektowanie biżuterii (taki kierunek ukończyłam w liceum plastycznym), mody czy architektury. Jestem, jak to kiedyś powiedziała o mnie pewna osoba (z czym z resztą się utożsamiam) "napalona na sztukę". Mam ogromną potrzebę tworzenia na różnych płaszczyznach, pozornie skrajnie odmiennych lecz przy bliższym poznaniu widoczne jest to, jak wszystkie te dziedziny się wzajemnie uzupełniają i przeplatają.

Która z twoich specjalności jest Tobie najbliższa?

Odpowiedź nie będzie jednoznaczna, bo tak na prawdę wszystkie są dla mnie bardzo ważne i w jakiś sposób mnie określają. Przygoda ze sztuką zaczęła się właśnie od malarstwa i rysunku i dopiero w późniejszym etapie ewoluowała do projektowania. Dlatego zawszę znajduję czas na te pierwotne pasje. Ale na dzień dzisiejszy to projektowaniu wnętrz oraz mebli poświęcam najwięcej czasu i energii.

Krab. Stolik kawowy inspirowany naturą w formie nawiązującej do kraba. Blat wykonany jest z barwionego koralowego szkła natomiast nogi z drewna jesionowego. Charakterystyczną cechą mebla jest przebicie blatu jedną z nóg tworząc w ten sposób uchwyt ułatwiający jego przesuwanie i podnoszenie.

Jamnik. Siedzisko JAMNIK stworzone jest z myślą o użytkownikach wymagających prostego designu z nutą figlarności. Mebel dostosowany jest do średniej wielkości przedpokojów i korytarzy. Pozwala na przycupnięcie podczas zakładania butów czy chwilowy odpoczynek. Cechą nadającą siedzisku charakter jest załamana linia oddzielająca element tapicerowany od szuflady.

Jak wyglądała Twoja droga do tego co teraz robisz?

Od dziecka poświęcałam dużo czasu na prace manualne takie jak rysowanie, malowanie, wycinanie itd. co w późniejszym wieku przerodziło się w ogromną pasję. Te zainteresowania poniosły mnie do szkoły plastycznej, do której zaczęłam uczęszczać od trzynastego roku życia. Następnym krokiem były studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Architektura Wnętrz, gdzie jestem obecnie na I roku studiów magisterskich. Równolegle do studiów zaczęłam pracę w zawodzie architekta wnętrz, zdobywając praktykę w biurach projektowych oraz jako freelancer.

Grafiki - Wrocław. Seria grafik promująca miasto Wrocław, składająca się z kalendarza i plakatów.

Za co kochasz swoją pracę?

Kocham ją za brak rutyny, za możliwość ciągłego zmierzania się z nowymi zagadnieniami i pokonywania kolejnych barier (czasami jest to walka wręcz ze samym sobą:) Świetne jest to, że wstając rano mogę sama zadecydować czym będę się danego dnia zajmować. Daje to możliwość świeżego podejścia i dystansu do powstających rzeczy.

Co wpływa na Twoją dzisiejszą drogę artystyczną: edukacja, szkolenia, warsztaty projektowe…

Myślę, że każdy kolejny zrealizowany projekt włączając w to również te szkolne, koncepcyjne jak i komercyjne wzbogacą o nowe, ciekawe doświadczenia, które są niezwykle przydatne do kolejnych działań. Owocne są również warsztaty projektowe, gdzie spotyka się większa liczba projektantów, wówczas możemy swoje pomysły skonfrontować z innymi oraz nawiązać przydatne kontakty. Ważnym aspektem jest też odwiedzanie inspirujących miejsc, jeżdżenie na targi branżowe czy kontakt z wykonawcami.

Realizacje...

Póki co są to głównie realizacje projektów wnętrz dla prywatnych inwestorów oraz np. projekt showroomu dla firmy kamieniarskiej Gran-Inwest. W toku jest również kilka projektów meblarskich, ale na efekty tej współpracy trzeba będzie jeszcze chwile poczekać.

Miałam również okazję brać udział w ciekawym projekcie organizowanym przez w2p (warsztaty dwóch pracowni meblarskich ASP) oraz markę Noti, gdzie naszym zadaniem było zaprojektowanie instalacji promującej nową kolekcję mebli Easy. Obiekt był prezentowany podczas Nocy z Designem w Galerii Wnętrz Domar we Wrocławiu oraz na Łódź Design Festival 2014.

Showroom GRAN-INWEST

Zawodowo o czym marzysz?

Moim marzeniem jest stworzyć dobrą, autonomiczną markę projektową współpracującą ze świetnymi, utalentowanymi ludźmi. Zamierzam się również rozwijać jako jednostka artystyczna, pracować nad autorskimi projektami, tworzyć cykle prac i prezentować je szerokiemu gronu odbiorców.

Gdzie widzisz siebie za... 10 lat?

Hm.. z pewnością nie w tym miejscu gdzie jestem dziś.

W jaki sposób się promujesz?

W zeszłym roku uporałam się z segregacją swoich prac i założyłam stronę internetową z moim portfolio oraz konto na portalu Behance oraz Facebook. Od kilku miesięcy prowadzę również sklep internetowy, w którym można nabyć moje prace malarskie i grafiki. Natomiast jeśli chodzi o zlecenia projektowe to najlepszą reklamą jest poczta pantoflowa.

Kiedy zrobiłaś swój pierwszy projekt w życiu?

Sięgając pamięcią jeszcze do dzieciństwa był to fotel bujany, który był w tamtym momencie moim obsesyjnym marzeniem. Postanowiłam więc go sobie sprawić sklejając kilka warstw wyciętych ze styropianu literek C i naciągając na nie (zerwane z tapczanu) elastyczne prześcieradło :)) Czyli zaczęło się od realizacji prototypu.

Kto miał największy wpływ na twoje wybory życiowe?

Myślę, że zawsze sama ich dokonywałam. Miałam to szczęście, że nie czułam żadnej presji przy ważnych wyborach,  zawsze byli też przy mnie moi rodzice, wspierający i szanujący moje decyzje.

Skąd się wzięła Twoja wrażliwość i kreatywność?

Zawsze lubiłam dostrzegać piękno w pozornie bezwartościowych rzeczach i robić tzw. coś z niczego. Będąc jeszcze małym dzieciakiem zbierałam ścinki papierów, kartoniki, druciki i przystępowałam do akcji :) Małą retrospekcją tego tematu jest powstały w zeszłym roku cykl abstrakcyjnych prac "Tektury", które są kompozycjami ułożonymi z różnorodnych papierów.

Więcej: www.patrycjakry.pl

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.