Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY
10 lutego 2015
wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY

Ewelina Wisniowska w dziale Młodych Talentów na Ambiente 2015

Niemożliwe nie istnieje !

Ewelina Wiśniowska, mieszka i pracuje w Londynie. Jest projektantem, ceramikiem. Licencjat z ceramiki uzyskała na Camberwell College of Art (Londyn) oraz ukończyła Royal College of Art osiągając dyplom Master of Arts in Ceramics and Glass.

Urszula Kałużna: Twoje prace zostaną zaprezentowane na największych na świcie targach livestyl’owych Ambiente w dziale Młodych Talentów. To wielki sukces dla młodego projektanta. Jak do tego doszło?

Ewelina Wiśniowska: Odwiedzając targi po raz pierwszy, rok temu, stwierdziłam że to jest miejsce dla mnie. Wystawiając się na Ambiente wierzę, że jest to fantastyczna szansa na zawiązanie kontaktów z przemysłem oraz wprowadzeniem moich prac na większy rynek.

Praca rozpoczęła się projektem Art Food organizowanym przez Marka Cecule w połączneiu z Royal College of Art (RCA) oraz School of Form z Poznania i fabryką w Ćmielowie (Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A.). Projekt ten zainspirował oraz wpłynął znacząco na moją dalszą drogę oraz decyzje. Pracując nad pracą dyplomową chciałam stworzyć portfolio składające sie z serii różnych obiektów pokazujących rozwój oraz połączenie technologii z tradycyjnym rzemiosłem ceramicznym. Tworząc współczesne, funkcjonalne formy użytkowe przeznaczone dla młodego pokolenia.

Czym jest dla Ciebie projektowanie?

Projektowanie jest dla mnie sposobem na połączenie moich różnych pasji w jednym miejscy. W projektowaniu wykorzystuję moją fascynację nową technologią taką jak drukowanie 3D z tradycyjnymi technikami ceramicznymi.

Łączę moją fascynacje wzornictwem przemysłowym oraz zmianami zachodzącymi w kulturze jedzenia, która staje się wyznacznikiem nowych trendów oraz stylu życia.

Oddaliliśmy się od tradycyjnego sposobu spożywania posiłków na rzecz fascynacji nowymi trendami. Ekskluzywne restauracje, w których jedzenie staje się doświadczeniem samym w sobie, wymaga wyjątkowej zastawy. Zmiany zachodzące w społeczeństwie powodują, że również w domu chcemy otaczać się pieknymi przedmiotami.

Euclid plate and jug

W projekcie ‘Euclid’ chciałam zaprezentować te zmiany. Przełamujac sztywne zasady dekoracji talerzy, gdzie wzór tradycyjnie znajduje sie na brzegach talerza, tu wrasta w strukture naczynia i staje sie unikalną częścią formy. Dzbanek, ktory jest w zestawie z talerzem, idealnie dopasowywuje sie do jego krawedzi tworzac jeden obiekt.

Poprzez jakość dekoracji oraz sposób konstrukcji chciałam podkreślić multifunkcjonalność zestawu.

Kim jesteś z wykształcenia i jak wyglądała Twoja droga do tego co teraz robisz?

Z wykształcenia jestem ceramikiem. Polskę opuściłam zaraz po ukończeniu Liceum Plastycznego w Radomiu. Wyższe wykształcenie zdobyłam w Londynie. Studiując na Camberwell zafascynowana byłam małymi pracowniami ceramicznymi, których jest dosyć dużo w Londynie. Moim celem było zdobycie umiejętności toczenia na kole w porcelanie oraz otwarcie swojej pracowni. Po ukończeniu licencjatu, przez rok pracowałam dla różnych artystów ceramików takich jak Louisa Taylor, Katharine Morling, Allison Wiffen, zdobywając praktykę i pogłębiając moją wiedzę. Następnie rozpoczęłam studia na RCA, które zupełnie zmieniły mój sposób myślenia, oraz kierunek kariery. Zafascynowana możliwościami jakie daje nowoczesna technologia taka jak np. projektowanie, skanowanie oraz drukowanie 3d zaczęłam stosować te techniki w mojej pracy, otwierające nowe możliwości, kierując mnie w stronę dizajnu i wzornictwa przemysłowego. Udział w projekcie Marka Cecuły oraz rezydencja w fabryce porcelany w Vista Alegre również miały znaczący wpływ na to co teraz robie.

Co ma do zaoferowania Londyn młodym zdolnym projektantom, czego nie ma Polska?

Londyn oferuje możliwości rozwoju: prestiżowe uczelnie, darmowe galeriie i muzea, dostępne dla każdego, są wspaniałym źródłem informcji jak i inspiracji. Również możliwości tworzenia oraz wystawiania swoich prac na różnorodnych targach, w galeriach, festivalach sztuki i dizajnu. Oprócz tego - że prezentują wysoki poziom - są również łatwo destępne i zachęcające dla przeciętnego zwiedzającego. Główna różnica jednak polega na społeczeństwie, które jednak w Londynie z dużą chęcią te miejsca odwiedza, kupuje i wspiera młodych projektantów w ich rozwoju. Myślę że rynek na recznie robione, nowoczesne produkty oraz sztukę w Polsce dopiero się tworzy i rozwija.

Gdzie widzisz siebie za... 10 lat?

Za 10 lat widzę siebie w Polsce. Prowadzę swoją pracownie jako freelance designer, niezalezny projektant dla duzych firm.

W jaki sposób się promujesz?

Strona Internetowa [www.ewelina-ceramics.co.uk], Facebook, Linked In, Twitter, Blog (w trakcie tworzenia), ale również strony internetowe takie jak Arts Thread, RCA, Its Nice That gdzie posiadam swój profil i gdzie można znaleść  wywiady ze mną. Udział w wystawach i targach takich jak CRAFT London i Ambiente we Frankfurcie również tworzą dobrą reklamę.

Dotychczasowe realizacje/sukcesy komercyjne.

Udział w targach CRAFT, Ambiente, projekt dekoracji dla Queenbuerry Hunt był niesamowitym doświadczeniem mimo że na razie praca nie weszła do produkcji.

Zawodowo o czym marzysz…

Chciałabym rozwinąć moją współpracę z fabrykami porcelany i kryształu.

Marzę, by moje prace znajdowały się w sprzedaży w sklepach takich jak: Harrods, Thomas Goodge, ale również Habitat, Heals etc. 

Każdy z nas ma taki swój „projekt życia”. Coś co zrobił, albo dopiero zrobi, ale z czego jest bardzo dumny, że to zaplanował i wymyślił. Jaki jest Twój najlepszy i najważniejszy projekt?

EUCLID który stworzyłam i produkuję w studio był punktem zwrotnym w mojej dotychczasowej karierze. Myślę jednak, że ten najważniejszy projekt jest jeszcze przede mną.

Kiedy zrobiłaś swój pierwszy projekt w życiu ;-)?

Chyba była to misa gliniana którą zrobiłam w pierwszej klasie liceum. Znajduje sie ona u moich rodzicow w domu.

Kto miał największy wpływ na twoje wybory życiowe?

Rodzice oraz mój mąż, którego poznałam w Wielkiej Brytanii. Łukasz pomógł mi uwierzyć w siebie oraz realizować moje marzenia. On stanowi moją siłę.

Skąd się wzięła Twoja wrażliwość i kreatywność?

Moja wrażliwość i kreatywność, myślę, że jest w pewnym stopniu odziedziczona, mimo iż rodzice nie są artystami.  Myślę że lata dzieciństwa i dorastanie na wsi, wyjazd do Wielkiej Brytanii i próba podążania za swoim marzeniami, ale też wewnętrzne ambicje, miały wpływ na rozwój mojej osoby - a co za tym idzie moją wrażliwości i kreatywności.

Więcej: www.ewelina-ceramics.co.uk

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.