Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA
06 maja 2015
wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA

Nagroda Miesa van der Rohe: Filharmonia Szczecińska najpiękniejszym budynkiem Europy!

Wielki sukces Polski i hiszpańskich architektów!

Powiedzieć o tym budynku – ikona architektoniczna – to za mało. Nowa siedziba Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, otwarta zaledwie na początku września 2014 roku, została Laureatem Nagrody im. Miesa van der Rohe – najważniejszego wyróżnienia architektonicznego w Europie! Wcześniej nie udało się to żadnemu z polskich obiektów. Tym sposobem stała się jednym z najsłynniejszych współczesnych budynków na Świecie.

Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza / © Simon Menges

Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza / © Fot Bis Lisowski

Nowa siedziba Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie to budynek zjawiskowy. Jego niecodzienna bryła emanuje światłem w ścisłym centrum miasta. Przypomina biały lodowiec o postrzępionych graniach. Ta architektoniczna góra lodowa przycupnęła tuż obok Starówki, sąsiaduje z placem Solidarności oraz Bramą Królewską i jest świetnie widoczna dla kierowców jadących Trasą Zamkową.

Budynek stanął w miejscu, gdzie przed wojną działał Konzerthaus, którego neorenesansowy gmach mocno ucierpiał w trakcie alianckich nalotów. Po wojnie PRL-owskie władze zamiast odbudowywać dawną salę koncertową, postanowiły wyburzyć ruiny. Na nową filharmonię Szczecin musiał czekać pół wieku. Dziś wiemy, że ta cierpliwość została wynagrodzona z nawiązką!

Dzieło Hiszpanów

Nowa filharmonia to dzieło hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga, która w 2007 roku wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt budynku. Architekci postawili na niecodzienny zabieg – stworzyli praktycznie bezokienną bryłę o strzelistych dachach, które nawiązują do gotyckich szczytów sąsiedniego ceglanego gmachu Prezydium Policji. To jedyny ukłon w stronę historii, wszystko inne jest w budynku filharmonii w pełni współczesne, momentami wręcz futurystyczne.

Elewacje obleczono w eteryczny woal – w dzień ich biel odcina się od chaosu miasta, w nocy mieni się niczym lampion. Fasady bowiem są w całości podświetlane LED-owo (mogą emitować różne kolory), dodatkowo przed warstwą szkła umieszczono pionowe żaluzje, które nadają elewacjom zwiewności.

Abstrakcyjne fasady są w kontraście do historycznego otoczenia. Ale wprowadzając w opowieść, która kontynuowana jest we wnętrzu.

The Winner 2015 is Barozzi Veiga studio  Alberto Veiga & Fabrizio Barozzi from Estudio Barozzi Veiga

Wnętrze szkatuły

Za wejściem głównym wchodzących porazić może swoją skalą monumentalne foyer. Całkowicie biała i czysta przestrzeń pozwala zapomnieć o zgiełku miasta i wyciszyć się, przygotowuje do kontemplacji muzyki. Wielkimi schodami w rzeźbiarskiej przestrzeni tego olbrzymiego holu, dochodzimy do głównej sali koncertowej na prawie 1000 miejsc.

Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza, foyer i hol główny / © Simon Menges

Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza, foyer i hol główny / © Fot Bis Lisowski

Tam czeka nas zaskoczenie. W sali króluje bowiem złoto, jakie znamy z barokowych kościołów. Tu jednak pokrywa nie zdobienia, czy pojedyncze detale – ale w całości ściany i sufit, które ponacinano trójkątami. Przebywanie w sali można porównać tylko do znalezienia się we wnętrzu drogocennej szkatuły, lub pudła rezonansowego wielkiego instrumentu. Złoto nadaje sali ciepły blask, a układ widowni wokół sceny potęguje wrażenie kameralności.

Skrajnie współczesny obiekt filharmonii budzi równie skrajne emocje. Dla bardziej zachowawczych szczecinian jest zbyt awangardowy, inny, wyrazisty. Jednak nieprzekonanym proponuję wizytę w tym przybytku muzyki. Nie znam nikogo, kto po wyjściu dalej żywiłby niechęć do tej architektury. Hiszpanie wyczarowali nie tylko obiekt w pełni funkcjonalny, ale przede wszystkim poetycki. A w nadmiarze prozy dnia codziennego wizyta w filharmonii może działać terapeutycznie.

Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza, główna sala koncertowac


Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza, główna sala koncertowa 

Filharmonia Laureatem nagrody Miesa van der Rohe

Kilka dni temu szczecińska filharmonia została laureatem Nagrody Miesa van der Rohe. To przyznawane od 28 lat wyróżnienie jest najważniejszą nagrodą architektoniczną w Europie. Co dwa lata zgłaszane są najlepsze budynki z kontynentu walczące o Grand Prix. W tej edycji udział brało aż 420 projektów spośród 36 krajów.

Jeszcze nigdy żaden obiekt z Polski nie znalazł się w ścisłym finale! Szczeciński gmach walczył o główne wyróżnienie obok niemieckiego Muzeum Sztuki w Ravensburgu (proj. Lederer Ragnarsdóttir Oei), duńskiego Narodowego Muzeum Morskiego w Helsingør (proj. BIG - Bjarke Ingels Group), Winiarni Antinori położonej niedaleko Florencji (proj. Archea Associati) oraz Centrum Studenckiego Saw See Hock LSE w Londynie (proj. O'Donnell + Tuomey).

Przyjechaliśmy do fantastycznej Barcelony przekonani, że sama nominacja to i tak wielki sukces - mówi Dorota Serwa, Dyrektor Filharmonii im. M. Karłowicza. – I będąc w malutkim, ciasnym pomieszczeniu Fundacji im. Miesa van der Rohe, emocje sięgnęły zenitu. Pierwszym sygnałem zwycięstwa była krótka charakterystyka kryteriów, jakimi kierowali się jurorzy. Już wtedy poczuliśmy, że Filharmonia doskonale się w nie wpisuje. Jurorzy podkreślali niezwykłą energię, z jaką zetknęli się podczas wizyty w szczecińskim budynku. Podkreślali również konteksty urbanistyczne i to, jak doskonale Filharmonia wpisała się w życie mieszkańców Szczecina.

Ikona z Silki

Szczecińska filharmonia została okrzyknięta nową ikoną miasta. Budynek kosztował 120 milionów złotych. Do jego budowy użyto również bloków Silka, które posłużyły do wzniesienia ścian działowych. Ten materiał jest idealny do obiektów, w których tak ważna jest akustyka. Ściany z Silki już przy grubości 8 cm zapewniają ochronę przed hałasem. W szczecińskim gmachu mury z silikatowych bloków pozwalają, by muzycy ćwiczący w osobnych salach prób, czy garderobach, mieli pełen komfort akustycznych, nie słyszeli hałasów z zewnątrz. Inną ważną cechą silikatów jest ich niepalność, niezmiernie istotna w obiektach publicznych.

opracował: Tomasz Malkowski, Specjalista do spraw komunikacji i PR, Xella Polska sp. z o.o.

Informacje:

Architects: Estudio Barozzi Veiga
Location: Szczecin, Poland
Architect In Charge: Fabrizio Barozzi , Alberto Veiga
Project Leaders: Pieter Janssens, Agnieszka Samsel
Project Team: Marta Grządziel, Isak Mayor, Petra Jossen, Cristina Lucena, Cristina Porta, Ruben Sousa
Architects from the Polish side: Studio A4, Jacek Lenart; współpraca: Jaume Cassanyer, Tomasz Bąk
Area: 13000.0 sqm
Year: 2014
Photographs: Simon Menges

----------------------------------------------------

Xella Polska Sp. z o.o. jest pionierem energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. Producent markowych wyrobów Ytong i Silka – systemu białych bloków ściennych o wysokich parametrach cieplnych i wytrzymałościowych, które pozwalają szybko i sprawnie wznosić budynki o różnym przeznaczeniu: od domów jedno- i wielorodzinnych, po wielkoskalowe obiekty przemysłowe i komercyjne. Ytong Energo + to jeden z nielicznych materiałów na rynku, który pozwala wznosić jednowarstwowe ściany spełniające najwyższe wymagania termiczne. Xella to również producent innowacyjnego systemu dociepleń Multipor, który można stosować od wewnętrznej strony ścian, co ma znaczenie w przypadku termomodernizacji zabytkowych obiektów, kiedy nie można ingerować w wygląd fasad.

Priorytetami Xelli są jakość produkcji – polskie zakłady były wielokrotnie nagradzane w tej kategorii, a także profesjonalne wykonawstwo – od 2012 roku dostępna jest innowacyjna usługa „szkolenie na budowie”. Xella rozwija również autorski program edukacyjny dla szkół i uczelni technicznych – Akademia Murowania Silka Ytong.

Xella prowadzi sprzedaż poprzez sieć dystrybucji na terenie Polski oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina oraz w obwodzie Kaliningradzkim. W grupie zatrudnionych jest około 800 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.ytong-silka.plwww.budowane.pl, www.akademiamurowania.pl

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.