Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
25 maja 2016
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Dubai Design Week - ABWAB - nowa jakość prezentacji sztuki, kultury i designu

Dubaj – spotkanie lokalnej i globalnej kreatywności

W Dubaju odbywają się dwa różne wydarzenia promujące wzornictwo, design, kulturę i sztukę Bliskiego Wschodu i Azji Południowej: Dubai Design Week i Design Days Dubai.

Design Days Dubai to wiodące targi promujące zarówno czołowych projektantów i galerie z Bliskiego Wschodu i z Azji Południowej jak i wybitnych projektantów i wzornictwo z całego świata. Targom Design Days Dubai towarzyszy bogaty program, na który składają się spotkania, konferencje, inicjatywy edukacyjne, warsztaty i instalacje.

Dubai Design Week, o którym piszemy na łamach Exspace, odbywający się w dniach 26-31 października 2015 roku prezentuje Dubaj jako światową stolicę sztuki, kultury i designu, wspierającą zarówno lokalne talenty jak międzynarodowe marki projektowe. Mieszanka światowych marek i lokalnych talentów jest doskonałą okazją do zaprezentowania miasta jako miejsca spotkań międzynarodowej społeczności projektantów. Kluczowym elementem Dubai Design Week, obok ABWAB i d3, było 13 instalacji, umieszczonych w strategicznych miejscach w całym mieście - zaprojektowanych przez znanych projektantów, międzynarodowych i lokalnych.

Trzecia edycja Downtown Dubai - programu, który podkreśla oryginalne, wysokiej jakości wzornictwo 90 marek z ponad 24 krajów – zaprezentowana została na rozległym terenie Dubai Design District (d3).

dubai design district (d3) | żródło: (d3)

Ważnym elementem Dubai Design Week jest 13 instalacji, umieszczonych w strategicznych miejscach w całym mieście. Instalacje zostały zaprojektowane przez znanych projektantów, międzynarodowych i lokalnych. Dubajskie Instalacje pokazują, że design to nie pognieciona lampa czy krzywy talerzyk. Wiele z nich porusza tematy głęboko ludzkie, a czasami ważne tematy społeczne. A Place to Departure to odpowieść o tym, jak wyrazić intymność. Soundweaving to tkanina ubrana w dźwięk – zainspirowana dywanami afgańskich rzemieślników, którzy pracują w fundacji Fatima Bint Mohammeda Initiative (FBMI) - pomagającej afgańskim kobietom. Earth Hives wyglądająca jak las grzybów lub małych ludzi, odnosząc się do najstarszej tradycji garncarskiej Emiratów, tworzy kapryśny krajobraz. Untitled (Archway) rośnie każdego dnia… więcej czytaj TUTAJ

Ale to co wyróżnia Dubaj Design Week na tle podobnych wydarzeń na świecie to - pokazanie w nowej jakości tego co ważne i ciekawe w sztuce, kulturze i designie wybranych krajów. Główną i najbardziej nowatorską w skali światowej inicjatywą Dubai Design Week jest ABWAB ("drzwi" w języku arabskim) – sześć identycznych pawilonów wybudowanych specjalnie na  Dubai Design Week, by zaprezentować prace najciekawszych projektantów, studia i kuratorów z sześciu różnych krajów w regionie MENASA (region: Środkowej, Wschodniej i Północnej Afryki oraz Południowej Azji). Tematem przewodnim każdego pawilonu były: Gry jako element zabawy i integracji w kulturze kraju.

W 2015 roku, do zaprezentowania prac i projektantów zostały zaproszone: Jordania, Kuwejt, Pakistan, Arabia Saudyjska, Tunezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kurator z każdego kraju, uczestniczącego w wystawie, miał za zadanie zaprezentować projektantów i projekty pod jednym hasłem - Games: The Element of Play in Culture.

Sześć, 50-cio metrowych pawilonów, identycznych w rozmiarze i kształcie, zaprojektowanych przez dubajską firmę LOCI architecture + design zostało zintegrowane z przejściami i otoczeniem d3.

Kuwejt

Kurator Kuwait Pavilion Waleed Shaalan, wielodyscyplinarny architekt, zaprezentował trzech projektantów: Osama Hadeed, Liane Al Ghusain i Abdulaziz M. AlKandari.

Pawilon Kuwejtu - pokazuje jak przekazywać historyczne treści za pomocą nowoczesnych form. Powstała niesamowita przestrzeń pokazująca jak bawiły się dzieci gdy nie było jeszcze komórek, tabletów, terroryzmu i szalonej utraty tożsamości…

Te lokalne rozrywki są odwołaniem do dnia dzisiejszego, przywołanym do życia na dużych, czerwonych płytach pleksi. Goście chodząc między zawieszonymi do sufitu ekranami mogą wybrać, które ze starych gier chcą odkryć dla siebie.

Dubai Design Week Portraits: Waleed Shaalan, architect

Pakistan

Zespół składający się z najlepszych projektantów Pakistanu, w tym kurator Salman Salman Jawed (Co-founder of Coalesce Design Studios & SIVA – School of Interactive & Visual Arts), Ali S. Hussain, Faiza Adamjee, Mustafa Mehdi, Hamza Khan, Hina Fancy, Zaid Hameed, Saad Khurshid and Muniba Rashid przedstawił atmosferę / kulturę Pakistanie poprzez rzemiosło.

Pawilon zatytułowany DALAAN wykorzystuje kolorowe ekrany z naturalnych barwników by przywołać ruchliwość pakistańskich dziedzińców domowych.

DALAAN Pakistan Pavilion | źródło: Dubaj Design Week

DALAAN Pawilon Pakistanu | źródło: www.coolhunting.com Images by Cajsa Carlson

Kurator Pakistan Pavilion, Salman Jawed powiedział: "Dziedziniec jest miejscem, gdzie każde pakistańskie dziecko i dorosły znajduje przestrzeń dla siebie, oddziaływując na siebie. Mając to na uwadze, stworzyliśmy DALAAN: przestrzeń, do której wszystkie drzwi są otwarte i w której można uchwycić przebłyski i momenty gry w akcji ... Bardzo ważnym elementem jest dźwięk, ale nie jako kompozycja czy pioseneka. Chodziło nam o to, żeby pozwolić widzom podświadomie słuchać dźwięków Pakistanu: głośnego szumu naszych riksz czy ćwierkania kukułek.”

Jordania

Kurator Jordanian Pavilion, kreatywna platforma Arini promująca naukę w dziedzinie projektowania, architektury i urbanistyki, zaprosiła czterech projektantów: Dina Haddadin, Omar Al-Zo’bi, Rand El Haj Hasan i Rula Yaghmour. ‘The untitled swing project’ to instalacja, w której główną role odgrywa huśtawka ("murjeiha") jako symbol wspólnego - dla nas wszystkich - dzieciństwa. Projektanci odnoszą się do doświadczeń widzów: dzieciństwo kontra dorosłość, wyobraźnia kontra rzeczywistość, widoczność kontra niewidzialność, świadomość kontra beztroska.

Pawilon Jordanii ‘The untitled swing project’ | źódło: Dubaj Design Week

Pawilon Jordanii ‘The untitled swing project’ | źódło: www.coolhunting.com Images by Cajsa Carlson

Arabia Saudyjska

Kuratorki Pawilonu Arabii Saudyjskiej siostry Basma i Noura Bouzo – założycielki Oasis Magazine zaprosiły czterech projektantów: Ayah Al Bitar, Abdulaziz Al-Azem, Khaled S. AlTassan i Alaa Alghufaili do interpretacji motywu gry znanej jako ‘UM TS’ w aktywnej zabawie osadzonej w lokalnej kulturze. Pawilon, zatytułowany "JM TS", dzięki połączeniu tekstury, interakcji, oświetlenia i dźwięku, tworzy wciągającą i interaktywną przestrzeń pomiędzy projektantami i zwiedzających.

"JM TS" Pawilon Arabii Saudyjskiej | źródło: Dubaj Design Week

"JM TS" Pawilon Arabii Saudyjskiej | źródło: www.coolhunting.com Images by Cajsa Carlson

Tunezja

Kuratorka Tunisian Pavilion Chacha Atallah, założyciela firmy architektonicznej Fleury atalah, zaprosiła dwóch projektantów: Haytham Zakaria i Karim Ben Amor do stworzenia przestrzeń dla aktywności społecznej. "999" to instalacja, gdzie odwiedzający mogą zmontować elementy 2D w kształcie owalu w trójwymiarowe układanki. System pozwala na tworzenie wielu kształtów, stymulując umysł do innowacji.

"999" Pawilon Tunezji | źródło: Dubaj Design Week

"999" Pawilon Tunezji | źródło: www.coolhunting.com Images by Cajsa Carlson

Zjednoczone Emiraty Arabskie

'All work and no play makes jack a dull boy Pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich | źródło: Dubaj Design Week

Kurator Pawilonu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dubajskie studio projektowe Mobius, zaprezentowało dwunastu projektantów: Afra Bin Dhaher, Architecture + Other things, Faysal Tabbarah, Khawla Al Hashimi, Nada Taryam, WTD Magazine i Ammar. Instalacja ‘All work and no play makes jack a dull boy’ konfrontuje elementy gry zapraszając widzów do udziału w stymulacji sensorycznej.

Hamza Omari z Loci Architecture & Design Studio opowiadają o projektowaniu pawilonów ABWAB
video dubai design week

 

źródło: www.dubaidesignweek.ae

photo: Dubai Design Week www.dubaidesignweek.ae

-------------------------------

about dubai design week

the establishment of the dubai design week provides a platform for international design weeks to bring established and emerging brands to a new audience. dubai design week will also provide an opportunity for the MENASA countries to demonstrate their design talent within the dubai design district (D3), for ground-breaking installations to highlight many of the iconic buildings and locations within dubai and to promote design education through a program of talks, discussions and workshops. www.dubaidesignweek.ae

about the dubai design district (D3)

dubai design district (D3) is dedicated to fostering the growth of the emirate’s design, fashion, art, and luxury industry. it offers businesses, entrepreneurs and individuals a creative community that will be at the very heart of the region’s design scene. D3 is a purpose built environment catering to the full value chain of the design, fashion and luxury industry, all with the vision of creating a world class creative community that engages, nurtures and promotes local, regional and global design talent.

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.