Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
01 listopada 2015
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Top 7 Art Installations - Dubai Design Week

Bo design to nie pognieciona lampa czy krzywy talerzyk…

W Dubaju odbywają się dwa różne wydarzenia promujące wzornictwo, design, kulturę i sztukę Bliskiego Wschodu i Azji Południowej: Dubai Design Week i Design Days Dubai.

Design Days Dubai to wiodące targi promujące zarówno czołowych projektantów i galerie z Bliskiego Wschodu i z Azji Południowej jak i wybitnych projektantów i wzornictwo z całego świata. Targom Design Days Dubai towarzyszy bogaty program, na który składają się spotkania, konferencje, inicjatywy edukacyjne, warsztaty i instalacje.

Dubai Design Week, o którym piszemy na łamach Exspace, odbywający się w dniach 26-31 października 2015 roku prezentuje Dubaj jako światową stolicę sztuki, kultury i designu, wspierającą zarówno lokalne talenty jak międzynarodowe marki projektowe. Mieszanka światowych marek i lokalnych talentów jest doskonałą okazją do zaprezentowania miasta jako miejsca spotkań międzynarodowej społeczności projektantów.Kluczowym elementem Dubai Design Week, obok ABWAB i d3, było 13 instalacji, umieszczonych w strategicznych miejscach w całym mieście - zaprojektowanych przez znanych projektantów, międzynarodowych i lokalnych.

Dubajskie Instalacje pokazują, że design to nie pognieciona lampa czy krzywy talerzyk... Wiele z nich porusza tematy głęboko ludzkie, a czasami ważne tematy społeczne. A Place to Departure to odpowieść o tym, jak wyrazić intymność. Soundweaving to tkanina ubrana w dźwięk – zainspirowana dywanami afgańskich rzemieślników, którzy pracują w fundacji Fatima Bint Mohammeda Initiative (FBMI) - pomagającej afgańskim kobietom. Earth Hives wyglądająca jak las grzybów lub małych ludzi, odnosząc się do najstarszej tradycji garncarskiej Emiratów, tworzy kapryśny krajobraz. Untitled (Archway) rośnie każdego dnia… Detritus Wall widzi piękno w odpadach. LUZ pokazuje jak można poprawiać i przekształcić układ przestrzenny. Yaroof inspiruje się tradycyjnym rybołówstwem.

Każda instalacja została wybudowana w Dubaju i wszystkie były debiutem światowym. Niektóre z nich pozostaną na miejscu jako nowe atrakcje miasta. Na mnie duże wrażenie zrobiło 7 instalacji spośród 13, o których piszę poniżej. Zdecydowanym NR 1 jest Soundweaving - tkanina ubrana w dźwięk – zainspirowana dywanami afgańskich rzemieślników, którzy pracują w fundacji Fatima Bint Mohammeda Initiative.

A Place to Departure | Designed by D3 (Brazil)... Jak wyrazić intymność…

A Place to Departure to opowieść o spotkaniu, pozwalającym poczuć obecność drugiej osoby, kiedy dotykają się dłonie dwóch osób. To interaktywna instalacja pozwalająca poczuć drugą osobę poprzez dotyk, mimo odległości. Wykonana z drewna i szkła forma, poprzez subtelne wibracje w szkle; pozwala poczuć drugą osobę. A Place to Departure pozwala ludziom w alternatywnych miejscach czuć siebie. Jak spoglądamy przez „okno” widać krystalicznie czysta tafle szkła, ale jak je dotkniemy, dotyk jest natychmiast transportowany do drugiego okna, co pozwala dotrzeć „na drugą stronę świata” i czuć siebie pomimo odległości.

Soundweaving | Designed by Zsanett Szirmay & Bálint Tárkány-Kovács

Soundweaving to tkania ubrana w dźwięk – czyli połączenie rękodzieła, projektowania i muzyki, równie stymulujące dla zmysłów co wzapraszające do interakcji. Soundweaving jest dziełem projektanta tkanin, Zsanett Szirmay i kompozytor, Bálint Tárkány – Kovács, zainspirowana wzorami dywanów, stworzonych przez afgańskich rzemieślników, którzy pracują w fundacji Fatima Bint Mohammeda Initiative (FBMI).

Fundacja Fatima Bint Mohammeda Initiative pomaga afgańskim kobietom - kupując tkane przez nich dywany i ucząc nowoczesnego wzornictwa opartego na starym rękodziele. Podstawowym dogmatem FBMI jest opłacalne i trwałe w długim okresie wspieranie produkcji lokalnej w Afganistanie. Co ciekawe - dywany projektowane są przez miejscowych studentów, pod okiem najsłynniejszych projektantów dywanów z Afganistanu.

soundweaving 2014 / melodies 01-06

Earth Hives Designed by Latifa Saeed & Talin Hazbar

Earth Hives redefiniuje kunszt rzemiosła garncarskiego ZEA przenosząc tradycyjną dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich terakotę w krajobraz miejski Dubaju. Donice wyglądające jak las grzybów lub małych ludzi, wyraża siłę tradycji w zestawieniu z prymitywnymi, delikatnymi i kruchymi formami. Terakota jest jednym z pierwszych surowców ZEA. Życie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zainspirowało projektantów do zaprezentowania instalacji odnoszącej się do rzemiosła garncarskiego.

Untitled (Archway)| Designed by Anjali Srinivasan

Untitled (brama) to ulotny,  przejrzysty łuk zbudowany w całości przy użyciu włókna. Brama rośnie każdego dnia -  artystka dodaje kolejne fragmenty w czasie trwania festiwalu. Konstrukcja struktury kieruje się zasadami nieokreślonegokwiatostanu - niekończącego się procesu wzrostu naśladując zasady, które określają rozmieszczenie kwiatów na łodydze. Każdy węzeł jest punktem wyjścia, system jest zmienny, samonośny i ciągle się rozwija. Zainspirowany przez świat roślinnych, Untitled (Archway) ma siłę i kruchości szkła jednocześnie, krocząc po cienkiej linii pomiędzy formą i efemerycznym doświadczeniem.

Detritus Wall | Designed by Ali Al-Sammarraie

Resztki drewna i tektury wydają się mnożyć w zastraszającym tempie, wypełniając śmietniki, z pozoru nie nadając się dalej do użytku. Wykorzystując te ścinki odpadów w różnych formach i typologii, Al-Sammarraie, urodzony się w 1991 roku w Iraku, architekt, stworzył dynamiczne formy do instalacji, które mogą być barierą dźwiękową i wizualną. Obiekty zapewniają zabawne interakcje z jego użytkownikami pokazując piękno, które na nowo staje się ich istotą wartością...

Detritus Wall to jeden ze sposobów na przedefiniowania naszego postrzeganie świata. Biorąc z natury to co jest uznane za bezużyteczne i brzydkie - odpady - tworzy obiekty które są trwałe i pełne uroku.

LUZ | Designed by Bahar Al Bahar & Sawsan Al Bahar

LUZ pokazuje jak można poprawiać i przekształcić układ przestrzenny. Każdy kawałek instalacji dzięki światłu rozprasza się na zewnątrz budując trójwymiarowe dekoracje i złożone formy o podobnych kształtach, ułożone w warstwach, które pokrywają spody sklepień i łuki. Końcowym celem jest geometria muqarnas – wydobycie elementów charakterystycznych dla islamskiej sztuki i architektury. Stałe obiekty są źródłem dla lekkich, rzutowanych na ściany obrazów. Regularne wzory cieni i półcieni na powierzchniach otaczających instalacje przekształcają się w organiczne struktury. Stając się eterycznymi i płynnymi kształtami.

Yaroof | Designed by Aljoud Lootah

Yaroof jest geometryczną instalacją inspirowaną tradycyjnym rybołówstwem. Taka konstrukcja używana jest do połowów z brzegu i używa się jej głównie do łowienia małych ryb. Siatka jest ustanowione w pobliżu brzegu, rybacy - trzymając krawędź siatki - przedzierają się przez morze w pewnej odległości od brzegu Półkolistymi ruchami zagarniają ryby wewnątrz sieci. Gdy jest ona pełna – wyciągają ją na brzeg.

Yaroof składa się z czterech Octagonalnych ramek, każda z wzorców stworzonych za pomocą liny nylonowe do zobrazowania kształt i strukturę sieci rybackiej. Wzory inspirowane są motywami złożonych Arabesque i podobnych do postaci z tych motywów. Krzywe znalezione w projekty są tworzone wyłącznie z linii prostych.Po umieszczeniu na plaży, instalacja, z pół otwartą strukturą, tworzy schronienie jak postaci, zapewniając cień na plaży bywalców.

Deconstruction Zone | Designed by Henrique Stabile

Zaprojektowany przez Henrique Stabile, Deconstruction Zone to obszar wyposażony w szereg elementów meblowych, które mogą stać się różnymi produktami końcowymi. Ich ostateczne formy, zastosowania zależą od tego jak różne kawałki połączymy ze sobą, tak jak klocki. Instalacja zaprasza odwiedzających do budowy własnych rozwiązań mebli zależnie od woli i wyobraźni widza. Dlaczego nie można połączyć połączyć kawałka krzesła ze stołem do ogrodu? Henrique Stabile w Deconstruction Zone promuje wymianę kulturalną, doświadczenie miejsca i interakcję. Architekt i urbanista z Sao Paulo Henrique Stabile demontuje i buduje. Współdziała i reaguje. Dla Henrique, wszystko wokół niego jest warte medytacji i zmusza do refleksji.

Fragments of 'Now' | Designed by Yohei Iwaki

Fragments of 'Now'- to instalacja, która ma odzwierciedlać moment "teraz" i moment z najbliższej przeszłości naszego zycia. Seria luster jednocześnie odzwierciedla przebłyski upływającego czasu, licząc wstecz od "teraz" do sekundy w przeszłość przypominając obserwatorowi, że jako ludzie mamy tendencję do zapominania, że obecny moment jest częścią stałego przepływu czasu. Yohei Iwaki jest dyrektorem artystycznym i współtwórcą TwoTone INC Tokio. Pracował przy wielu projektach z globalnmi firm jako dyrektor artystyczny kampanii reklamowych, otrzymujących nagrody w różnych obszarach reklamy międzynarodowej.

Lot 36587 | Designed by Raudha Al Ghurair

Instalacja Lot 36587 analizuje pojęcia obiektów w przestrzeni. Użyte materiały są łatwo psujące się, nawiązując do efemerycznego charakteru życia i komórek, budulca wszystkich żywych istot. Dubajski artysta Raudha Alghurair, absolwentem Architektury University of Sharjah (AUS), pracuje na pograniczu sztuki, architektury i psychologii społecznej. W jego pracach widać pasję do materiału i poszukiwań artystycznych i ekspresji. Aby uchwycić istotę tej chwili eksperymentuje z różnymi mediami. 

Love Project | Designed by Estúdio Guto Requena, in collaboration with D3 (Brazil)

Love Project rejestruje emocje ludzie odnoszące się do ich historii miłosnych przekształcając je w mandale. Historie miłosne są wspomnieniami; czasami w postaci obrazów, czasem jako ścieżki dźwiękowe z rytmem dyktowanym przez nasz umysł poprzez doświadczenia. Sceny i utwory Love Project są budowane tak, by sprowokować nas do tworzenia melodii, które prowadzą i angażują nasz sposób patrzenia na nasz świat zmysłów.

Specjalne czujniki słuchają historii miłosnych anonimowych uczestników, a dane zaczerpnięte z ich zmieniających się emocji są przekazywany do specjalnie stworzonego oprogramowania. Za pośrednictwem graficznego interfejsu powstają dane składowe mandali, które następnie są wykonane przy użyciu drukarki 3D. 

Notional Field (Dubai) | Designed by Cuppetelli and Mendoza

Notional Field to wyglądające jak rzeźba interaktywne obrazy, złożone z poziomych i równoległych elastycznie wygiętych ciągów linii, tworzone światłem powstałym przy projekcji obrazu generowany komputerowo. Ruchem projektowanych linii rządzi symulacja, powstała pod wpływem ruchów widza; fizyczne gesty uczestnika są tłumaczone na dane wirtualne, które wpływają na kształt linii generowanych przez komputer. Notional Field (Dubaj) jest częścią serii prac, które badają idee percepcji i partycypacji, koncentrując się na rozpoznawaniu relacji między fizycznym a wirtualnym światem.

Truss.T | Designed by Zeinab AlHashemi

Truss.T tworzy abstrakcyjne kształty wykonane z aluminium i rusztowań kratowych, inspirowane kształtem żagli i żaglówek. Pomysł został zainspirowany poszukiwaniami historii miast w odniesieniu do czasu i przestrzeni

źródło: www.dubaidesignweek.ae

foto: Installations on Dubai Design Week www.dubaidesignweek.ae

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.