Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ART
02 listopada 2015
wszystkie artykuły z działu >> ART

Ron Mueck i hiperrealistyczne rzeźby

Olbrzymi ludzie gapią się na nas godzinami...

Ron Mueck (ur. 1958 w Melbourne) – australijski hiperrealistyczny rzeźbiarz pracujący obecnie w Wielkiej Brytanii. Swoją karierę rozpoczął jako twórca modeli i kukiełkarz dla telewizji dziecięcej i filmów, pracował przy filmie Labirynt gdzie również udzielił głosu postaci Ludo. Mueck założył własną firmę w Londynie, przygotowującą fotorealistyczne rekwizyty i animatronics dla przemysłu reklamowego. Bardzo szczegółowe choć projektowane tak, aby były filmowane tylko pod pewnym kątem, ukrywając bałagan widziany z drugiej strony. Mueck zapragnął tworzyć realistyczne rzeźby, które można by oglądać z każdej strony.

W 1996 Mueck rozpoczął współpracę z matką swojej żony, Paulą Rego tworząc niewielkie figurki będące częścią pracy jaką wystawiała w Hayward Gallery. Rego zapoznała go z Charlesem Saatchi, na którym jego prace zrobiły duże wrażenie i który zaczął kolekcjonować i zamawiać jego prace. To doprowadziło do powstania pracy, która przyniosła mu rozgłos Dead Dad (Martwy Ojciec), praca ta została włączona do wystawy Sensation w Royal Academy w 1997. Do stworzenia Dead Dad, Mueck wykorzystał silikon i inne materiały, rzeźba przedstawia zwłoki ojca Muecka, zredukowane do dwu trzecich realnej wielkości.

Rzeźby Muecka hiperrealistycznie, wiernie odtwarzają najdrobniejszy szczegół ludzkiego ciała, jednocześnie przedstawiając je w zmienionej skali (nienaturalnie powiększone lub zmniejszone) co stwarza niepokojący wizualny efekt. Jego praca Boy (Chłopiec) mająca ponad 5 metrów wystawiana była w Millenium Dome, a następnie na biennale w Wenecji.

W roku 2002 rzeźba Pregnant Woman (kobieta w ciąży) została zakupiona przez National Gallery of Australia za 800 tys. dolarów australijskich.

Wystawy rzeźb Muecka można oglądać na całym świecie.

Dead Dad – Martwy Ojciec (1996-1997) silikon, farba akrylowa ludzkie włosy – przedstawiająca nagie ciało ojca autora ułożone na plecach, 2/3 naturalnej wielkości – Saatchi Collection

Boy – Chłopiec (1999), włókno szklane, żywica, silikon – 5-metrowa rzeźba chłopca. Na początku pokazywana w Millenium Dome. Obecnie jest w posiadaniu Muzeum Aros z Aarhaus, Dania

Pregnant Woman – Kobieta w ciąży (2002) włókno szklane, żywica, silikon – 2,5-metrowa rzeźba nagiej ciężarnej kobiety zaciskającej dłonie nad głowąza: wikipedia.org
fot: oficjalny facebook artysty

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.