Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> TARGI
23 stycznia 2016
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Innowacyjne polskie wzornictwo na IMM Cologne 2016

Bright New. Polish Ideas Applied.
Polski design, polskie pomysły, polska innowacja...

Doczekaliśmy się wystawy polskiego wzornictwa, która intryguje, zaciekawia i nie powiela kalek. Polski design pojawił się po raz kolejny na IMM Cologne – jednym z najważniejszych wydarzeń targowych w Europie. Instalacja Bright New. Polish Ideas Applied nie jest typową wystawą wzornictwa. Nie oglądamy ikonicznych mebli, klasyki polskiego designu czy modnych, pięknych obiektów. Widzimy zupełnie inną stronę designu – projektowanie jako rozwiązywanie problemów i zaspokajanie potrzeb. Kuratorki: Katarzyna Białousz i Anna Theiss z Bold Projekt dokonały selekcji innowacyjnych polskich projektów wybierając te, które wykorzystują nowe technologie. Nie są to jednak typowe gadżety – są to raczej „idee wcielone w życie”, przełomowe rozwiązania, które w prosty sposób ułatwiają życie użytkownikom. Wystawa jest zorganizowana przez Culture.pl oraz Instytut Polski w Dusseldorfie we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii.

 – Wystawą Bright New pragniemy pokazać, że projektowanie jest rodzajem myślenia i owocuje rozwiązaniami, które mogą zmienić życie, wnieść nową jakość, ułatwić codzienne funkcjonowanie, otwierać nowe możliwości – tłumaczą kuratorki Myśl jest tak samo ważna jak obiekt.

Bright New. Polish Ideas Applied IMM Cologne 2016 / projekt Instalacji: Piotr Paradowski / fot. Urszula Kałużna

Niestandardowy i nowatorski sposób prezentacji polskich wzorniczych osobowści w Kolonii sprawił, że Bright New. Polish Ideas Applied cieszyła bardzo dużym zainteresowanie odwiedzających. Kuratorki: Katarzyna Białousz i Anna Theiss i projektant ekspozycji: Piotr Paradowski poradzili sobie wyśmienicie z odpowiedzią na pytanie „Jak zaprezentować projekty związane z nową technologią?”. Każdy z prezentowanych obiektów został umieszczone w osobnym ekspozytorze. A ponieważ obiekty, same w sobie, nie mówiły za dużo, przy każdym umieszczony był ekran z filmem prezentującym idee każdego z prezentowanych rozwiązań. Instalacja zapraszała do współudziału. Na bieżąco pojawiały się pytania, które… doczekiwały się odpowiedzi! Ponieważ na stoisku cały czas obecne były kuratorki i projektantka identyfikacji graficznej, Natalia Kłopotowska. Rozmowy przy każdym z obiektów trwały bardzo długo. Ludzie czekali w kolejkach.

Bright New. Polish Ideas Applied IMM Cologne 2016 / projekt Instalacji: Piotr Paradowski / na zdjęciu kolekcja Totem-Mill  zaprojektowana przez Krystiana Kowalskiego / fot. Urszula Kałużna

Warto zwrócić również uwagę na spójny i ciekawy projekt ekspozycji, za który odpowiedzialny jest arch. Piotr Paradowski. Bardzo dobrze zaprojektowane światło – punktowo wydobywające eksponaty. Żywe kolory ekspozytorów, różne dla każdego z prezentowanych obiektów, w połączeniu z półmrokiem otaczającym całą przestrzeń - łagodziły hermetyczność przekazu. Ażurowa, stalowa konstrukcja elementów wystawy i ciekawe detale mocowania boxów pojawiały się tylko jako cienie na podłodze - dodając całości scenograficznej głębi.

Wystawcy i obiekty

rękaw IMMU/Findustri

rękaw IMMU/Findustri (po lewej stronie), na zdjęciu: Natalia Kłopotowska i Urszula Kałużna / fot. Urszula Kałużna

„IMMU” jest odpowiedzią na problem nieefektywnego krążenia limfy w organizmie, szczególnie u kobiet po zabiegu mastektomii. „IMMU” to system szczelnie zamkniętych komór w rękawie, przez które falistym ruchem przepływa powietrze, zwiększając tym samym cyrkulację płynów. „IMMU” wpływa na szybszą regenerację organizmu oraz na usuwanie toksyn z ciała. Projekt wspomaga drenaż manualny wykonywany najczęściej przez fizjoterapeutów, a rękaw umożliwia samodzielny masaż nawet kilka razy dziennie. Magda Gąsiorowska i Justyna Strociak są absolwentkami wydziału Industrial Design w School of Form w Poznaniu. Poznały się na studiach i pracują wspólnie od około dwóch lat. Są autorkami projektu „Gripu chłodzącego”, który w ubiegłej edycji konkursu make me! dostał się do finału.

www.findustri.com

system doświetlania fasad budynków Reflex/Dingflux

 system doświetlania fasad budynków Reflex/Dingflux / fot. Urszula Kałużna

System oświetlenia fasad składa się z modułów o lustrzanej powierzchni. Takie elementy mogą być montowane na dużych lub małych powierzchniach, pokrywając całe ściany albo tylko ich część. Odbijając światło słoneczne, ekrany doświetlają północne i wschodnie elewacje budynków mieszkalnych, poprawiając warunki życia ich mieszkańców. Naturalne światło ma powodować zmniejszenie zużycia energii w ciemnych dotąd, północnych pokojach. Projekt doświetlania fasady budynków Reflex, autorstwa Joanny Piaścik zostanie zrealizowany w przestrzeni publicznej jednego z polskich miast.

www.dingflux.com

meble i aplikacja tylko./tylko

meble i aplikacja tylko./tylko / kolekcja Totem-Mill  zaprojektowana przez Krystiana Kowalskiegona zdjęciu: Natalia Kłopotowska / fot. Urszula Kałużna

Zaprojektuj swoje meble. ,,tylko“ - nowa aplikacja, która ma zmienić sposób, w jaki kupujemy meble. Każdy będzie mógł, bazując na podstawowych kształtach, stworzyć mebel dopasowany do swoich potrzeb. Co więcej, dzięki wizualizacjom będzie można zobaczyć jak stworzony przez nas mebel będzie wyglądał w naszym domu. Produkt dostarczany jest do domu użytkownika prosto z fabryki. Jak mówią projektanci, zamiast projektować dany mebel chcą zaprojektować sam proces tworzenia. Twórcy aplikacji współpracują z najlepszymi fabrykami, dzięki czemu finalny produkt jest nie tylko idealnie dopasowany do naszych potrzeb, ale i doskonałej jakości. Projekt ,,tylko“ (poprzednio pod marką CSTM) zdobył w 2014 nagrodę Best Technical Award na Launch Festival w San Francisco.

www.tylko.com/pl

inteligentny pasek do zegarka uBirds/uBirds 

inteligentny pasek do zegarka uBirds/uBirds / fot: materiały prasowe / Tutaj możecie obejrzeć VIDEO

Unique to pierwszy na świecie, ręcznie szyty inteligentny pasek do zegarka, który umożliwia zamianę każdego zegarka w smartwatch’a. Jak? Potrzebna elektronika schowana została w pasku, który minimalnie różni się od klasycznego paska do zegarka, a dostarcza funkcje, które zapewnia smartwatch. Dzięki dyskretnej wielokolorowej diodzie LED, wibracjom oraz rozpoznawaniu gestów Unique daje szerokie możliwości monitorowania aktywności, czy też selekcji odbieranych informacji

www.ubirds.eu

technologia łącząca dom ze smartfonem OORT/OORT

technologia łącząca dom ze smartfonem OORT/OORT / fot: materiały prasowe

Systemy typu Smart Home pozwalają kontrolować oświetlenie i temperaturę wewnątrz naszego dom, a także obsługiwać rozmaite urządzenia RTV, choć to tylko wierzchołek ich możliwości i polski OORT jedynie to potwierdza. Polski wynalazek znalazł się w gronie trzech najlepszych tego typu systemów, obok amerykańskiego WINK oraz szwajcarskiego digitalSTROM. Zaletą OORT jest prosta obsługa aplikacji oraz otwartość systemu, dzięki której możemy definiować połączenia między urządzeniami i zaprogramować je według naszych oczekiwań.

www.oort.technology

inteligenta lampa Kandelka/Kandelka

inteligenta lampa Kandelka/Kandelka (po prawej) / fot. Urszula Kałużna

Genialnym wynalazkiem może się poszczycić zeszłoroczny absolwent II LO w Słupsku. Michał Ratajczak wymyślił lampę, którą nazwał KANDELKĄ. Otrzymał za nią złoty medal na XI Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2015 w Warszawie. Nad swoim wynalazkiem pracował od kilku lat. Jego inteligentna żarówka LED, w zależności od potrzeb może emitować trzy typy światła: światło białe ciepłe, światło białe zimne oraz światło czerwone ostrzegawcze.

sztuczna pszczoła B-Droid/Politechnika Warszawska 

Politechnika Warszawska, sztuczna pszczoła B-droid, fot. materiały promocyjne

Roboty zapylające nie zastąpią pszczół. Zespół z Politechniki Warszawskiej zbudował zminiaturyzowane roboty, które będą potrafiły zlokalizować kwiaty, dotrzeć do nich – dojechać lub dolecieć – i wykonać zadania, jakie dotąd spełniały tylko owady. Czy w przyszłości - zamiast pszczół - pyłek z kwiatka na kwiatek przenosić będą mikroroboty latające? Skonstruowanie automatycznego układu do zapylania roślin to wyzwanie, które warszawscy naukowcy podjęli w odpowiedzi na problem malejącej liczby pszczół. Jest ich już tak mało w Polsce, że nierzadko sprowadza się te owady z daleka, co znacznie podnosi koszty produkcji żywności. Szacuje się, że ponad jedna trzecia roślin uprawnych i aż ok. 90% roślin dziko rosnących wymaga zapylania, a to właśnie pszczoły są głównymi owadami zapylającymi.

www.pw.edu.pl

bakteriobójczy koncentrat z kapusty/Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie

bakteriobójczy koncentrat z kapusty/Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie / fot. Urszula Kałużna

Naukowcy znaleźli przepis na wyciśnięcie maksymalnej ilości soku z kapusty i wydzielenie zawartych w nim substancji grzybobójczych i bakteriobójczych. Wytworzony na bazie soku preparat może zastąpić środki chemiczne używane do ochrony roślin czy owoców. Nad grzybobójczym i bakteriobójczym koncentratem z kapusty przez trzy lata pracowali naukowcy z warszawskiego Instytutu Chemii Przemysłowej wspólnie z uczonymi Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

www.ichp.pl

laserowy wykrywacz alkoholu w pojeździe/Instytut Optoelektroniki WAT w Warszawie

laserowy wykrywacz alkoholu w pojeździe/Instytut Optoelektroniki WAT w Warszawie / fot. Urszula Kałużna

Laserowy prędkościomierz skonstruowany na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie pozwoli policji precyzyjnie mierzyć prędkość pojedynczego pojazdu. W przeciwieństwie do innych urządzeń tego typu, nieuczciwi kierowcy nie będą mogli lasera oszukać. Prędkościomierz skonstruowany na WAT - w odróżnieniu od często używanych przez policję prędkościomierzy radarowych - do pomiaru prędkości pojazdu używa światła laserowego, które precyzyjnie pozwala celować z dużą dokładnością w konkretny pojazd. Sygnały lasera wysyłane w kierunku pojazdu będą tworzyły kod, którego nie będą mogli podrobić piraci drogowi, którzy chcieliby zakłócić pomiar.

www.ioe.wat.edu.pl

maszyna do ryb/Morski Instytut Rybacki w Gdyni i Politechnika Koszalińska

maszyna do ryb/Morski Instytut Rybacki w Gdyni i Politechnika Koszalińska (na dole po prawej) / fot. Urszula Kałużna

www.mir.gdynia.pl

wieloczujnikowy elektroniczny nos - E-nos/Politechnika Gdańska

Cyfryzacja ludzkich zmysłów, podpowiedziała celowość stworzenia elektronicznych nosów, które mogą służyć do identyfikacji rodzaju woni /złowonności oraz do pomiaru różnic w intensywności zapachów. Urządzenia te wymagają zastosowania czujników o bardzo wysokiej czułości. Przy większym stężeniu w powietrzu składników powodujących zapach, ulegają one jednak nasyceniu i przestają działać  na stosunkowo długi okres czasu. Problemem tym zajęli się Naukowcy z Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Gdańskiej. Rozpoznanie zapachu polega na odczytaniu specyficznych właściwości pobranej próbki powietrza. Odczyt ten dokonuje się na drodze analizy komputerowej, z wykorzystaniem wbudowanego systemu mikroprocesorowego. Sygnały poszczególnych czujników gromadzone i przetwarzane są w postaci cyfrowej, a następnie uśredniane, obliczane są ich wzajemne proporcje i tworzony jest „profil zapachowy” danej próbki.

wieloczujnikowy elektroniczny nos - E-nos/Politechnika Gdańska, fot. materiały promocyjne

www.chem.pg.gda.pl/Katedry/Inzynieria

I tylko troszeczkę mi szkoda, że żaden z projektantów, których obiekty prezentowane były na wystawie nie pojawił się w Kolonii. Bo kto opowie o projekcie czy produkcie lepiej niż jego twórcy? Szczególnie na targach, gdzie wzornicze osobowości są najważniejsze. A na kolońskich IMM największe światowe marki promują się właśnie dobrym designem i wybitnymi projektantami obecnymi na stoiskach.

____________Urszula Kałużna

fot. Urszula Kałużna

Bright New. Polish Ideas Applied
IMM Cologne
Pure Talents / Halle 4.2 / E - 0 12
18-24 stycznia 2016

Organizatorzy: Culture.pl, Instytut Polski w Düsseldorfie, Wydział Promocji i Inwestycji w Kolonii
Kuratorzy: Katarzyna Białousz, Anna Theiss (Bold Projekt)
Współpraca: Dominika Olszyna, Anna Koszur

Projekt scenografii: piotrparadowski.com
Projekty graficzne: Magdalena Burdzyńska, Natalia Kłopotowska
Materiały filmowe: Marcin Lewandowski, Michał Niemojewski
Produkcja: Norbert Bajan

____________

Będzie nam bardzo miło jak podzielicie się z nami Waszymi historiami, projektami czy odkryciami: info@exspace.pl

 ____________Organizatorzy Wystawy

Culture.pl

Zadaniem Culture.pl, flagowej marki Instytutu Adama Mickiewicza, jest promocja Polski i polskiej kultury za granicą. Pod marką Culture.pl prezentujemy wysokiej jakości inicjatywy i wydarzenia z zakresu muzyki, sztuki czy designu. Portal Culture.pl to codziennie aktualizowany serwis informujący o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie. To także największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze. Specjalna zakładka poświęcona designowi prezentuje najnowsze trendy we współczesnym polskim designie i najnowsze projekty polskich projektantów. Zakrojona na szeroką, ogólnoświatową skalę promocja polskiego wzornictwa to jeden z priorytetów operacyjnych Instytutu Adama Mickiewicza. Design służy jako platforma do prezentacji współczesnej polskiej kultury i promocji polskiej kreatywności. Kluczem do sukcesu jest owocna współpraca z renomowanymi partnerami, takimi jak: Salone Internazionale del Mobile (Milan), Maison&Objet (Paris), Paris Design Week, DW! Sao Paulo Design Weekend, Inno Design Tech Expo (Hong Kong), Business of Design Week (Hong Kong), Istanbul Design Week, International Furniture Fair Singapore, Design Trade (Copenhagen), London Design Festival, International Contemporary Furniture Fair (NYC), Blueprint Magazine, Icon Magazine, deezen.com oraz Wallpaper*. www.culture.pl

Instytut Polski w Düsseldorfie

Instytut Polski w Düsseldorfie działa od 1993 roku na zachodzie Niemiec (w Nadrenii Północnej-Westfalii, Hesji, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary). Do tej pory zrealizował ponad dwa tysiące projektów. Jego działalność koncentruje się na organizowaniu wydarzeń z dziedziny sztuki, polityki, historii, nauki i kreatywnej przedsiębiorczości. Instytut we współpracy z niemieckimi partnerami współtworzy program wielu renomowanych festiwali i targów: muzycznych, filmowych, teatralnych i literackich. Umożliwia i wspiera dialog pomiędzy Polakami a Niemcami oraz wymianę pomiędzy artystami, naukowcami i przedsiębiorcami różnych pokoleń. Uwzględniając miejscowe realia i grupy docelowe kreuje atrakcyjność narodowej marki. www.polnisches-institut.de

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Kolonii

Misją Wydziału jest promocja polskiej gospodarki oraz skuteczne wsparcie przedsiębiorców i eksporterów na rynku kraju urzędowania. Wydział promuje atrakcyjność inwestycyjną Polski oraz zabiega o bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Przedsięwzięcia promocyjne WPHI Kolonia obejmują m.in.: organizację stoisk informacyjno-promocyjnych, giełd kooperacyjnych, matchmaking, obsługę misji gospodarczo-handlowych polskich przedsiębiorców, a także inne działania w zakresie rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Niemcami. www.germany.trade.gov.pl

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Bardzo dziękuję za Hidden Heroes. Ciekawa instalacja. Może dlatego, że ponad 20 lat projektowałam przestrzenie wystawiennicze - nie umiem znaleźć w Pana komentarzu "plagiatu". Inna przestrzeń, inne formy, inny kontekst.
skomentowany przez    Urszula Kałużna    29 styczeń 2016, 20:47 obserwuj post
To plagiat wystawy Hidden Heroes, sama aranżacja to już plagiat 1 do 1
skomentowany przez    architekt    26 styczeń 2016, 18:11 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.