wszystkie artykuły z działu >> TARGI
25 stycznia 2016
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Trendy IMM Cologne 2016: Nasze meble stają się mniejsze, a wnętrza przytulne.

Mebel ma tylko jedno zadanie: chce się podobać!

W styczniu 2016 roku świat mebli i designu żyje targami w Kolonii. IMM Cologne, odbywające się w dniach 18-24 stycznia 2016 roku,  to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie designu. Wśród tegorocznych propozycji, przygotowanych z myślą o licznych gościach i partnerach biznesowych z całego świata najważniejsze były: wystawa LivingInterior, Instalacja ‘Das Haus’, strefa PURE TALENTS i oferta 1 185 wystawców z 50 krajów, wśród których było 15 firm z Polski. Kolońskie targi w roku 2016 odwiedziło ponad 80 000 osób ze 128 krajów.

Design jest coraz bardziej międzynarodowy. A Mebel zawsze ma tylko jedno zadanie: chce się podobać! Niezależnie od tego, skąd pochodzi. Na targach IMM Cologne otwierających sezon targowy w 2016 roku podglądamy najnowsze trendy z branży designu wyposażenia wnętrz.

D&K (Polska) projekt stoiska Alexander Zhukovsky, na stoisku prezentowano min. kolekcje Artu i Brent,
fot. Urszula Kałużna

Defra (Polska) LivingInterior, projekt stoiska: Hańczar Studio, fot. Urszula Kałużna

Brahman's Home (Polska), projekt stoiska: Wojciech Łanecki, fot. Urszula Kałużna

SITS (Polska) fot. Urszula Kałużna

Trendy IMM Cologne 2016

Najważniejsze, co wszędzie zauważamy to fakt, że meble po raz kolejny stają się coraz bardziej wielofunkcyjne. W bieżącym sezonie panującą tendencją są meble mniejsze niż w poprzednich latach. Zauważalnym trendem jest też wpływ wzornictwa z połowy XX wieku. Czy to meble ogrodowe, łóżka, szafy czy fotele. Wybór spośród wszystkich gatunków i stylów często prowadzi do stylistycznych niespójności, ale właśnie takie podejście pozwala ludziom wyrazić swoją indywidualność. Wizja domu zaprezentowana na kolońskich targach pokazuje, że nasze wnętrza stają się coraz bardziej przytulne w ogóle.

Arteinmotion (Włochy) fot. Arteinmotion

Muuto (Dania) fot.: Muuto

VERY WOOD (Włochy) fot. Urszula Kałużna

Cappellini (Włochy) fot. Urszula Kałużna

Tom Dixon fot. Urszula Kałużna

GUBI (Dania) fot. Urszula Kałużna

Taka też jest tegoroczna Instalacja „Das Haus” - obok wystawy LivingInterior i stref Pure Talents jedno z najważniejszych wydarzeń IMM - zaprojektowana przez Sebastiana Herknera. Dom Herknera jest zmysłowym doświadczeniem: miękki i aromatyczny, kolorowy i komunikatywny. Może zmieniać swoją formę jak kameleon. Więcej o Instalacje ‘Das Haus’ czytajcie tutaj >>>.

Das Haus 2016 projekt Sebastian Herkner, imm cologne 2016 / Foto: Koelnmesse, Constantin Meyer

Nowe wnętrza to otwarte przestrzenie, gdzie kuchnia, kącik do jedzenia, i pokój dzienny często łączą się w jedno pomieszczenie. Zmienia się układ mieszkań. A to generuje zupełnie inne podejście do projektowania mebli. Nie tylko dlatego, że "gospodyni" już nie gotuje za zamkniętymi drzwiami w kuchni. Wiele nowych mebli jest wykonanych z lekkiego tworzywa tak, żeby  łatwo dało się je przemeblowywać. Oczekujemy że meble będą miały wiele zastosowań.

Harto (Francja) fot. Urszula Kałużna

Richard Lampert (Niemcy) fot. Urszula Kałużna

Wood and Vision (Dania, rok zał. 1968) fot. Urszula Kałużna

Illooch (Rosja) fot. Urszula Kałużna

VITRA (Szwajcaria) fot. Vitra

Meble zaczynają wyglądać nostalgicznie. Przypominają nam to, co pamiętamy z domów naszych babć lub z naszego dzieciństwa. Aktualne projekty mebli stają się bardzo zredukowane, głównie do funkcjonalności. Nostalgia jest popularnym dzisiaj trendem ponieważ sprawia ona, że ​​czujemy się bezpieczne. Prezentowane projekty oprócz poczucia stabilności dają nam poczucie zatrzymania czasu. To odczucie jest bardzo ważne w dzisiejszym zapędzonym świecie, gdzie wszystko zmienia się szybciej niż jesteśmy w stanie to zauważać.

Thonet (Niemcy) fot: Thonet

GUBI (Dania) fot. Urszula Kałużna

GUBI (Dania) fot. Urszula Kałużna

Norr 11 (Dania) fot. Urszula Kałużna

Muuto (Dania) fot.: Muuto

Coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Obszar życia: ogród, balkon i taras stają się coraz ważniejsze. Potrzeba relaksu i wypoczynku blisko domu sprawia, że meble ogrodowe zaczynają wyglądać jak meble do wewnątrz. Pojawia się też niezliczona ilość akcesoriów, takich jak dywany i oświetlenie, które mogą szybko stworzyć atmosferę wypoczynku na balkonie czy tarasie.

ETHIMO (Włochy) na zdjęciu: Rebeca Focarelli i Urszula Kałużna, fot. Urszula Kałużna

VITRA (Szwajcaria) fot. Vitra

VITRA (Szwajcaria) fot. Vitra

LEE & LEWIS (Belgia) fot. Urszula Kałużna

Rozkoszujemy się różnymi kombinacjami i stylistyczną niespójności tekstyliów. Dom staje się znacznie bardziej kolorowy, szczególnie w segmencie wyrobów włókienniczych. Coraz  swobodniej łączymy kolory i wzory. Paski, kwiatowe wzory, abstrakcyjne grafiki - świat kolorów i wzorów dla tkanin tapicerskich jest bardzo zróżnicowany. Bez względu na materiał, dotykowe doświadczenie nadal odgrywa dużą rolę. Nowoczesne materiały obiciowe mogą być bardzo gładkie, miękkie lub mieć gruboziarnistą fakturę - albo być mieszaniną wszystkich.

Das Haus 2016 Sebastian Herkner imm cologne 201 fot. Urszula Kałużna

imm cologne 2016  / Foto: Koelnmesse, Constantin Meyer

wspólne stoisko: Ludwik Styl (Polska) i Barnickel - Polstermobel (Niemcy) fot. Urszula Kałużna

Müller Möbelfabrikation (Niemcy) Foto: Karsten Jipp; Koelnmesse

Sancal (Hiszpania), foto: Urszula Kałużna

Zaprezentowano ogromną różnorodność swobodnie dających się montować regałów modułowych. Nie ma znaczenia, czy mieszkasz w starym budynku z wysokim sufitem czy w niskich pomieszczeniach. Modułowe regały są elastyczny, lekkie i dają się rozbudowywać. I są wygodne i nieskomplikowane w razie przeprowadzki.

Tabanda (Polska) półki DYNKS, projekt stoiska: Tabanda fot. Urszula Kałużna

Hülsta (Niemcy, rok zał. 1940) fot. Hülsta

Yomei (Niemcy) / Foto: Koelnmesse, Thomas Klerx

HORM (Włochy) fot. Urszula Kałużna

Siedziska stają się coraz bardziej wygodne! W dzisiejszych czasach ludzie spędzają w pozycji siedzącej przy stole po posiłku coraz więcej czasu. Branża meblarska pokazuje szczególnie szeroką gamę indywidualnie zestawialnych krzeseł dla gastronomii. Niezależnie od tego, czy są wykonane ze skóry czy tkaniny, nowa generacja krzeseł wygląda komfortowo i wygodnie. Krzesła z 2016 roku są filigranowe, lekkie i przypominają często wzory z lat .60 poprzedniego wieku.

 

Horgenglarus (Szwajcaria, rok 1880) / Foto: koelnmesse GmbH, Lutz Sternstein

Toou (Włochy) fot. koelnmesse GmbH, Lutz Sternstein

Thonet (Niemcy) fot: Thonet

D&K (Polska) projekt stoiska Alexander Zhukovsky, na stoisku prezentowano min. kolekcje Artu i Brent,
fot. Urszula Kałużna

W stołach natomiast widoczne są dwa trendy. Pojawia się coraz więcej blatów z litego drewna, a po drugie widzimy ciekawe rozwiązania dla nóg. Blaty z litego drewna są zwykle oferowane w dębie i orzechu, coraz częściej w połączeniu z kolorowo przeszklonymi konstrukcjami i nogi drewnianymi lub metalowymi. Tęsknota za naturą przeżywa nową interpretację z pomocą koloru. Projektanci ciekawie podchodzą do rozwiązań dla nóg stołowych. Przykładami są stołowe nogi, które przecinają się nawzajem i są krzywe, bez utraty stabilności, oczywiście.

VITRA (Szwajcaria) fot. Vitra

Arteinmotion (Włochy) fot. Urszula Kałużna

Tutaj szuka się inspiracji, ale też czerpie się wiedze z historii wzornictwa. Na wielu stoiskach pokazywane są meble - ikony. Wiele mebli zainspirowanych jest wzornictwem z połowy XX wieku. Warto odwiedzać targi IMM w Kolonii.

________Urszula Kałużna

Będzie nam bardzo miło jak podzielicie się z nami Waszymi historiami, projektami czy odkryciami: info@exspace.pl


 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
industrial design studio z Rosji: forma.ltd/en/
skomentowany przez    Dmitry    21 luty 2017, 12:38 obserwuj post

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.