wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
13 stycznia 2017
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

POLITURA ożywia ikonę polskiego wzornictwa: Krzesło H106 prof. Edmunda Homy

Premiera krzesła H106 na IMM Cologne 2016

Podczas jednych z największych targów meblarskich w Europie, IMM w Kolonii (18-24 stycznia), odbyła się premiera krzesła H106 autorstwa prof. Edmunda Homy, w ramach wystawy zorganizowanej przez polsko-niemiecką firmę POLITURA. Prezentacja krzesła miała miejsce w prestiżowej hali kolońskich targów - 4.2 - w strefie "Pure Talents" towarzyszącej Wystawie LivingInteriors.

[VIDEO] I’m just a designer

Jest to współczesne wznowienie wyjątkowego mebla, którego jedyny prototyp powstał w 1967 roku i nigdy nie wszedł do masowego obiegu, ze względu na trudności PRL-owskiej gospodarki. POLITURA ożywia krzesło wprowadzając je po 50 latach do seryjnej produkcji.

Krzesło H106, projekt: prof. Edmund Homa (1967 rok)

Krzesło H106, projekt: prof. Edmund Homa (1967 rok)

Krzesło H106, projekt: prof. Edmund Homa (1967 rok)

Krzesło H106, projekt: prof. Edmund Homa (1967 rok)

Podobnie jak w 1967 roku, krzesło zostało wykonane w egzotycznym drewnie, Afromozji Afrykańskiej. Współczesny mebel został stworzony na podstawie rysunków technicznych profesora Homy oraz na podstawie jedynego stworzonego prototypu. Jedyne zmiany to dostosowanie krzesła do wzrostu dzisiejszych Europejczyków i wykończenie drewna w oleju podkreślającym naturalny, kolor drewna. Krzesło zostanie wyprodukowane, w afromozji, jedynie w 106 egzemplarzach, wliczając w to egzemplarz prototypowy z 1967. Poszczególne krzesła będą numerowane poczynając od nr 2. Po wyczerpaniu limitowanej serii rozpocznie się produkcja krzesła w innych rodzajach drewna

Krzesło H106, projekt: prof. Edmund Homa

Oprócz prezentacji mebla w Kolonii miała miejsce wystawa prezentująca sylwetkę prof. Edmunda Homy, który był jednym z pionierów wzornictwa przemysłowego w Polsce oraz wykładowcą Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wystawa prezentująca sylwetkę prof. Edmunda Homy w strefie "Pure Talents", IMM Cologne 2016

Wystawa prezentująca sylwetkę prof. Edmunda Homy w strefie "Pure Talents", IMM Cologne 2016

Wystawa prezentująca sylwetkę prof. Edmunda Homy w strefie "Pure Talents", IMM Cologne 2016

POLITURA to firma mająca swoje siedziby w Poznaniu i Berlinie, zajmująca się promowaniem polskiego wzornictwa lat 50, 60 i 70 tych głównie poza granicami Polski. Prezentacją krzesła projektu prof. Edmunda Homy w Kolonii POLITURA rozpoczyna cykl wznowień zapomnianych ikon polskiego wzornictwa przemysłowego.

Więcej na: www.politura-berlin.de i www.edmundhoma.de

--------------------

Edmund Homa (ur. 1927) – polski architekt, projektant wzornictwa przemysłowego i architektury wnętrz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku (obecna nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), dyplom 1955 r. w pracowni prof. Włodzimierza Padlewskiego. Wyróżniony stypendium artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze w 1968 r. Członek Rady Artystycznej przy Zarządzie Okręgu ZPAP Gdańsk w latach 1978- 1982; rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Sztuki ds. oceny projektów plastycznych w PP. Pracowniach Sztuk Plastycznych w Gdańsku 1960-1968. Pracownik naukowo-dydaktyczny PWSSP w Gdańsku, od 1994 r. profesor zwyczajny. Kierownik Pracowni Projektowania Mebla na Wydziale Architektury i Wzornictwa. W latach 1974–1987 prodziekan, a w latach 1988–1990 dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa. Od 1990 r. do 1996 r. prorektor gdańskiej uczelni. (www.pl.wikipedia.org)

Edmund Homa


wizytówki

Komentarze:

loading
A co będzie, jeśli usiądzie na tym krześle żołnierz, i przy wstawaniu krzesło oderwie mu guziki?
skomentowany przez    Gonzo    23 lipiec 2016, 23:08 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.