Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY
10 marca 2016
wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY

O PE-P z Ryszardem Balcerkiewiczem rozmawia Hanna Rybarska

Wystawa 15. PE-P adaptuj/przystosuj - za kilka lat to oni będą wyznaczać trendy we wzornictwie

15. PE-P adaptuj/przystosuj to wystawa, której nie wolno przegapić podczas arena DESIGN w Poznaniu. Prezentuje ona kolekcje mebli łazienkowych i wypoczynkowych oraz cyfrowych dekorów autorstwa najmłodszych poznańskich projektantów. Jeszcze nie zrobili dyplomów na uczelni, a już mają w portfolio prototypy swoich projektów.

Bohaterami wystawy są studenci Wydziału Architektury i Wzornictwa  Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ich sukces stał się możliwy dzięki uczestnictwu w Programie Edukacyjno-Projektowym, zainicjowanym przez prof. Katarzynę Laskowską. W ramach Programu od 15 lat adepci wzornictwa realizują zadania projektowe w ścisłej współpracy z  wiodącymi producentami z branży meblarskiej.

NOTI, renomowany polski producent mebli wypoczynkowych, przystąpił do Programu po raz trzeci. Temat współpracy był dla studentów prawdziwym wyzwaniem: projekt sofy wielo-funkcyjnej. Wyzwanie podjęło pięć studenckich grup, które przedstawiły 20 pomysłów. Praca nad pięcioma, stale pod profesjonalnym okiem Piotra Kuchcińskiego i technologów NOTI, zaowocowała projektami dwóch kolekcji mebli tapicerowanych: Tippi i Nappi, które prezentowane są na wystawie w materiałach obiciowych firmy RIDEX.

od prawej: Joanna Lisiecka (kurator wystawy), prof. Katarzyna Laskowska (pomysłodawca PE-P), Stefan Czarnowski (Prezes Zarządu Ridex), Ryszard Balcerkiewicz (założyciel marek NOTI i BALMA), Danuta Pawlik (Kierownik Działu Marketingu Schattdecor), Kasia Świętek, Anna Bejnarowicz (Kierownik Działu Marketingu NOTI)

Joanna Lisiecka (kurator wystawy), Zosia Żadan (projektantka NAPPI), Urszula Kałuzna (Exspace)

Ryszard Balcerkiewicz (założyciel marek NOTI i BALMA) i TIPPI Projekt: Paulina Dera, Aleksandra Zdrodowska

Każda z wcześniejszych wspólnych edycji PE-P zakończyła się wdrożeniem studenckich projektów, które do dziś są w ofercie NOTI: Comfee, Flai, Cubber i Bouli. 15. PE-P adaptuj/przystosujjest też okazją, by usiąść przy stolikach firmy BALMA, których blaty zostały wykończone cyfrowymi dekorami zaprojektowanymi przez studentów, a wydrukowanych przez lidera w branży papierów dekoracyjnych SCHATTDECOR.

Z Ryszardem Balcerkiewiczem, założycielem marek NOTI i BALMA, rozmawia Hanna Rybarska.

Panie Prezesie, jakie Pana zdaniem są najważniejsze wartości Programu Edukacyjno-Projektowego.

PE-P cechuje się przede wszystkim otwartością – NOTI i BALMA  od początku współpracują z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu i z wielkim zaciekawieniem obserwują rozwój studentów i ich nowatorskie pomysły. Ważne jest dla nas zaufanie – szanujemy to, że studenci powierzyli naszej opiece swoje projekty i poświęcili czas na ich realizację. Wiemy również, że na nas spoczywa spora odpowiedzialność – ważne jest, aby cały proces produkcyjny został dopracowany, a studenci wyszli z Programu wzbogaceni o nowe doświadczenia, nieoczywistą wiedzę i czuli satysfakcję.

Czego przede wszystkim uczą się studenci w fabrykach?

PE-P daje studentom okazję współpracy z producentem od początku procesu projektowego, a na uczelni z oczywistych powodów normalnie nie ma takiej możliwości. Już od etapu prototypowania studenci mają możliwość ciągłej konsultacji z technologami z działów współpracujących i uczą się wszystkiego od strony praktycznej. Dzięki temu są gotowi, aby po zakończeniu studiów bezproblemowo współpracować z działami technicznymi firm. Dodatkowo zaprojektowane produkty często mają szanse wdrożenia do produkcji masowej. Wartościowe jest również to, że przyszli projektanci pogłębiają wiedzę w zakresie najnowszych technologii stosowanych w zakładach przemysłowych.

Jaką korzyść z udziału w Programie odnosi producent?

Współpraca z młodymi ludźmi jest inspirująca. Często zaskakują mnie nieoczywistymi pomysłami i świeżością spojrzenia na kwestie projektowania. Dzięki PE-P firma cały czas ma kontakt z designerami, którzy za kilka lat będą wyznaczali trendy.

Jakie są wasze wspólne sukcesy po trzech edycjach PE-P?

Przede wszystkim świetne portfolia osób, które z nami współpracowały. Myślę jednak, że warto wyróżnić projekt Julii Pawlikowskiej, Olgi Mężyńskiej i Urszuli Burgieł, które brały udział w 10. edycji Programu Edukacyjno-Projektowego. Ich projekt Bouli cieszy się  komercyjnym powodzeniem. Projekt Ani Hreckiej Comfee, który także jest w ofercie NOTI, jest moim ulubionym projektem.

W jakim kierunku Program powinien zmierzać?

Chciałbym, żeby projekt trwał dłużej i dał szansę jeszcze wielu innym młodym projektantom. Mam nadzieję, że dzięki prezentacji osiągnięć Programu na wystawach i w mediach wzrośnie świadomość konsumentów. Kupując meble zaprojektowane w ramach PE-P, wspierają nie tylko firmę NOTI, ale również młode polskie wzornictwo i przyszłych projektantów.

Dziękuję za rozmowę.

__________________________________

PROGRAM EDUKACYJNO-PROJEKTOWY fakty i liczby:

PE-P, program autorski prof. Katarzyny Laskowskiej, wystartował w 2001 r.

W piętnastu edycjach PE-P: 

- wzięło udział 180 studentów oraz 49 firm,

- powstało ponad 500 projektów oraz 91 prototypów,

- 17 projektów zostało wdrożonych do produkcji (meble łazienkowe i wypoczynkowe oraz umywalki i aquaforma),

- 13 kolejnych projektów jest przygotowanych do wdrożenia.

Animatorem PE-P jest od 15 lat dr hab. Katarzyna Laskowska, prof. nadz. UAP, kierownik  Pracowni Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem.

Partnerami PE-P były dotychczas następujące firmy:

ATLAS Meble Kuchenne, Balma, Biznes Meble, Black Red White, Blum, Bosch, BRW, DEFRA, Deign Alive, Egger, Forbo, Hettich, NOTI, Marmorin, Meliński-Minuth, MBH, MIKOMAX, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Moelke kuchnie, KRIS MAR,  Kronospan, Kronopol, Kronospan HPL, Paged, Pfleiderer, Profap, PROFIm, PROFUNDO, POSNET, Ridex, Schattdecor, SIRO, SITAG, UMWW, VOX Meble, ZAMEK Cieszyn.

90 proc. absolwentów UAP, którzy uczestniczyli w Programie Edukacyjno-Projektowym, pracuje w zawodzie.

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.