Reklama

wszystkie artykuły z działu >> TARGI
12 marca 2016
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Raport: arena DESIGN 2016 Poznań

arena DESIGN to jedyne w Polsce miejsce spotkań biznesowych producentów i projektantów, a także przestrzeń prezentacji najbardziej aktualnych osiągnięć w dziedzinie designu. Wydarzenie skierowane jest do międzynarodowego grona: projektantów, architektów wnętrz, studentów szkół wyższych o profilu artystycznym i technicznym, producentów, firm usługowych i handlowców. arena DESIGN odbywała sią w dniach 8-11 marca na terenie Międzynarodowych Tragów Poznańskich. Wydarzeniu towarzyszyszyły największe w kraju targi z branży meblowej - targi MEBLE POLSKA oraz targi wyposażenia wnętrz HOME DECOR.

Tegoroczna arena DESIGN była zdecydowanie najciekawszą z dotychczasowych 8-miu edycji.

Po pierwsze – organizatorzy otworzyli się na odwiedzających targi Home Decor i Meble Polska, które odbywają się równolegle. Nie było bramek ani ochroniarzy ;-) jak w poprzednich siedmiu latach.

Po drugie – wystawcy arena DESIGN przygotowali profesjonalne programy w ramach swoich wystąpień: śniadania prasowe, oprowadzania po ekspozycjach. Kilkanaście firm, które wystawiało się na targach Meble Polska lub Home Decor miało swoje stoiska również na arena DESIGN. To się bardzo dobrze uzupełniało. Inne sponsorowały lub organizowały działania czy wystawy w ramach arena DESIGN. Wymienimy tylko niektóre: Aquaform, Bejot, Defra, Durvit, Egger, Impress decor, Interprint Polska, Pfleiderer, Rodex, Schattdecor, Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych, Suszek design, Noti, Ceresar Marmi Spa czy VOX.

Śniadanie prasowe VOX, arena DESIGN 2016 , fot. Urszula Kałużna

Po trzecie - wystawy prezentowane w ramach arena DESIGN miały bardzo wysoki poziom zarówno merytoryczny jak i ekspozycyjny. Wspomnimy o kilku:

- wystawa PIN it była pierwszą od dłuższego czasu prezentacją dokonań członków Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych SPFP - projektantów różnych grup: tych z najmłodszego pokolenia i tych już z bardzo poważnym dorobkiem. Na wystawę została wybrana autorska kolekcja wyselekcjonowanych produktów, które istnieją w obiegu publicznym – można je wyszukać w Internecie, są znane z różnych prezentacji, ale dotąd nie zestawiono ich razem. Kuratorami wystawy i autorami tej koncepcji byli: Mikołaj Wierszyłłowski i Nikodem Szpunar. Wybór tych, a nie innych prac jest autorską decyzją kuratorów, którzy zadbali o stworzenie całościowej ekspozycji, oddającej klimat współczesnego postrzegania tego, co rozumiemy jako DESIGN.

wystawa PIN it, arena DESIGN. Kuratorami wystawy i autorami tej koncepcji byli: Mikołaj Wierszyłłowski i Nikodem Szpunar. Fot: materiały prasowe arena DESIGN

- 15 edycja PE-P_adaptuj/przystosuj. Wystawa DOM polski_by PE-P to formuła szerszej prezentacji projektów, partnerów, projektantów i technik pracy programu PE-P. 15. edycja PE-P to po raz pierwszy trzy niezależne grupy projektów, które się dopełniają: - 3 kolekcje mebli łazienkowych / DEFRA / Egger / Schattdecor - 2 grupy mebli tapicerowanych / NOTI / Ridex - kolekcja dekorów cyfrowych / Schattdecor + stoliki H2 w nowej odsłonie z wzorami cyfrowymi 15 PE-P / BALMA / Schattdecor

- wystawa VIVA LIGHT - unikatowa inicjatywa wystawiennicza oświetleniowa aktywizująca środowisko projektantów, producentów, dystrybutorów oświetlenia, komponentów i nowatorskich materiałów. Promocja produktów i technologii w spójnej formule wystawienniczej. Upowszechnianie wiedzy mającej na celu budowanie świadomości związanej z jakością, specyfiką i możliwościami zastosowań nowych produktów oraz techniki świetlnej. Prezentacja piękna światła w wyjątkowej aranżacji.

- wystawa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, której kuratorem była Zosia Żadan, projektantka

- wystawa Politechniki Poznańskiej

- inne wystawy preznetujące szkoły i wzornictwo

Po czwarte – bardzo ciekawa architektura stoisk, ktora doskonale uzupełniała program wykładów. Wiele firm miało dwa stoiska: jedno na targach meble Polska, a drugi na arena DESIGN.

wystawa VIVA LIGHT, fot. Urszula Kałużna

Bejot, fot. Urszula Kałużna

Schattdecor, fot. Urszula Kałużna

Cereser, fot. Urszula Kałużna

Pfleiderer, fot. Urszula Kałużna

Rehau, fot. Urszula Kałużna

wystawa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, której kuratorem była Zosia Żadan, na zdjéciu: Zosia Żadan i Urszula Kałużna, fot. Urszula Kałużna

Po piąte - bardzo wysoki poziom TOP DESIGN award. Konkurs to jeden z filarów wydarzenia arena DESIGN. Jego celem jest promocja i upowszechnianie nowych rozwiązań wzorniczych producentów i projektantów oraz wskazanie potrzeby współpracy obu stron, która pozwala osiągnąć wysoką pozycję na rynku międzynarodowym. Oceny zgłoszonych prac każdego roku dokonuje niezależne jury, w którego skład wchodzą specjaliści z dziedziny designu i wzornictwa. Zwycięskie produkty otrzymują certyfikat TOP DESIGN award, który stanowi potwierdzenie wybitnej jakości wzorniczej produktu.

Co roku na arena DESIGN są zapraszani goście specjalni z różnych krajów świata. Gwiazdy designu omawiają w strefie FORUM trendy, problemy i możliwości jakie pojawiają się w świecie wzornictwa przemysłowego. Uczestnicy arena DESIGN mają również okazję zapoznać się z wystawami gości specjalnych, gdzie są prezentowane ich najnowsze projekty. A wśród prelegentów: - Zuzanna Skalska - Dorota Koziara - Tomasz Augustyniak - Rober Konieczny - Filip Springer - Lutz Dietzold i Goście Specjalni: - Inga Sempé (Francuska projektantka, która wWspółpracowała m.in. z takimi producentami jak Ligne Roset, Alessi, LucePlan, Mutina, Røros, Moustache czy Svenskt Tenn. Obecnie mieszka i prowadzi studio projektowe w Paryżu) i - PRACOWNIA FOUR O NINE - Andrei Zerebecky i Łukasz Kosa (Projekty pracowni  pojawiły się w wielu publikacjach renomowanych domów wydawniczych m.in Thames Hudson, Laurence King (Londyn), Gestalten (Berlin), Braun (Szwajcaria), czy Architectural Record (Nowy York) oraz magazynach takich jak Dwell, Surface czy Azure).

Zuzia Skalska, fot. materiały prasowe arena DESIGN

Robert Konieczny fot. materiały prasowe arena DESIGN

_________ Urszula Kałużna

zdjęcia: Urszula Kałuzna

 

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.