Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY
03 marca 2016
wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY

Palazzo Roro - Ewelina Wiśniowska projektuje dla firmy Rosenthal

Czy Walter Gropius mógł przewidzieć, projektując dla Philipa Rosenthala miejsce dla RORO pig (rok 1967), że świnka pojawi się jako główna dekoracja porcelany zaprojektowanej przez polską projektantkę w kolekcji dedykowanej obchodom 100. urodzin Philipa Rosenthala?

W doborowym towarzystwie największych światowych projektantów – prezentowanych na stoisku Rosenthal na targach Ambiente 2016 we Frankfurcie - znalazła się polska projektantka Ewelina Wiśniowska. A kolekcja Palazzo RORO zaprojektowana, specjalnie na obchody 100. urodzin Philipa Rosenthala, przez Wiśniowksą znalazła się w centrum stoiska - ażurowej konstrukcji zaprojektowanej przez Alexa Probst'a.

POLECAMY: Raport: Spacer po targach Ambiente 2016 Frankfurt
POLECAMY: Polskie Firmy na Ambiente 2016 >>

POLECAMY: StandOUT. Ambiente 2016 >>

_______________________________

Ewelina Wiśniowska opowiada nam o kolekcji stworzonej dla Rosenthal:

Moja współpraca z Rosenthalem zapoczątkowała się rok temu po targach Ambiente 2015, gdzie wystawiałam swoje prace w dziale Talents. Zarówno prace jak i historia Rosenthala była mi znana od dawna, także z przyjemnością przyjełam propozycje stworzenia dekoracji na 100 rocznice Philipa Rosenthala. Dla firmy Rosenthal targi Ambiente 2016 były wyjątkowe. Firma celebrowała 100-lecie urodzin Philipa Rosenthala - założyciela. Ekspozycja była szczególna.

stoisko Rosenthal, Ambiente 2016 / kolekcja Palazzo Roro i ewelina Wisniowska / fot. Rosenthal

Dekoracja Palazzo Roro bazuje na unikatowej historii zakładu pomiędzy Philipem Rosenthalem a Walterem Groupiousem. Przegranie zakładu przez ikone Bauhausu wiązało się z zaprojektowaniem budynku w tymże stylu dla Philipa ulubionej świnki domowej-Roro (Rosenthal am Rothbühl). Niestety budynek ten nigdy nie powstał, aż do tegorocznych targów Ambiente.

stoisko Rosenthal, Ambiente 2016 / Specjalne miejsce poświęcone zabawnej historii świnki RORO i współpracy Philipa Rosenthala z Walterem Gropiusem / fot. Urszula Kałużna

Z okazji rocznicy setnych urodzin syna założyciela fabryki Rosenthal, historia ta po raz pierwszy ujrzała światło dzienne oraz stała się inspiracją dla architekta Alexa Probst na stworzenie na targi Ambiente konstrukcji budynku bazującej na planach Groupiousa. Jak również okazją dla Sebastiana Herkenera na stworzenie dekoracji w postaci świnki Roro oraz dla mnie na zaprojektowanie dekoracji Palazzo Roro dla zastawy TAC.

Kształty TAC zostały zaprojektowane przez samego architekta, założyciela Bauhausu prowadzacego biuro The Architects Collaborative (TAC), skąd też pochodzi nazwa zastawy.

Dążyłam do stworzenia dekoracji która podkreśli i będzie współpracować z kształtami TAC jednocześnie je komplementując. Oryginalny rysunek budynku dla Roro, wykonany przez Waltera Groupiosa był dla mnie podstawą. Bazując na rysunku użyłam programu Rhino tworząc tym samym siatkę oraz obraz 3D świnki jak i budynku. Wielokątna struktura nawiązuje do bel słomy, ogrodzenia oraz otoczenia świnki zarówno tworząc współczesną dekoracje o nowoczesnej estetyce i wyglądzie.

stoisko Rosenthal, Ambiente 2016 / Specjalne miejsce poświęcone zabawnej historii świnki RORO i współpracy Philipa Rosenthala z Walterem Gropiusem / fot. Rosenthal

stoisko Rosenthal, Ambiente 2016 / kolekcja Palazzo Roro / fot. Urszula Kałużna

stoisko Rosenthal, Ambiente 2016 / kolekcja Palazzo Roro / fot.Rosenthal

Sieć łączących sie linii tworzy iluzje ruchu i trójwymiarowości jednakże kształtem nawiazuje do pasemek siana. Dla tej zastawy Rosenthal stworzył wyjątkowy odcień złota, który z zależności od światła zmienia swoją intensywność koloru. W tym projekcie ważne było dla mnie połączenie historii, klasycznego kształtu oraz tradycyjnych technik z technologią, nowym sposobem myślenia i projektowania.

Ewelina Wiśniowska

www.ewelina-ceramics.co.uk

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.