wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
22 lipca 2016
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Red Dot Design Award 2016 - 15 nagród dla Polski [ZDJĘCIA]

Polskie wzornictwo w świetnej formie

4 lipca, do niemieckiego miasta Essen, przybyli projektanci, miłośnicy designu oraz producenci z całego świata. Celem wizyty była uroczysta gala rozdania najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie wzornictwa przemysłowego – Red Dot Design Award 2016. Wśród nagrodzonych znalazło się 15 produktów z Poslki. Poniżej relacja z tego niezwykłego wydarzenia!

Konkurs Red Dot Design Award - obok iF Design Awards, również wywodzącego się z Niemiec - to najważniejsze nagrody przyznawane w dziedzinie projektowania na świecie.którego historia sięga 1955 roku jest największym i najbardziej prestiżowym konkursem w branży wnętrzarskiej. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Product Design, Communication Design oraz Design Concept. Od blisko 60 lat pożądana przez projektantów "Czerwona Kropka" jest szanowanym międzynarodowym znakiem wyjątkowej jakości w dziedzinie wzornictwa. O renomie konkursu świadczy zwiększająca się każdego roku ilość zgłaszanych produktów. W tegorocznej edycji o tytuł Red Dot Product Design ubiegało się 5200 firm z 57 krajów.

REKLAMA

Uroczysta gala rozdania Red Dot rozpoczęła się 4 lipca około godziny 17.00 w Aalto Theater Essen. Uczestnicy wydarzenia, stąpając po długim, czerwonym dywanie, prowadzącym do teatralnego foyer, już od samego początku mogli poczuć się wyjątkowo. Początek gali to tradycyjne już wystąpienie profesora dr. Petera Zec’a, ubranego w biały smoking, szefa międzynarodowej organizacji nadzorującej i oceniającej projektantów wzornictwa przemysłowego. Prezes Red Dot Award w obecności gwiazd światowego designu takich jak: Jimmy Choo, Ken Okuyama, Alexander Neumeister, reprezentantów mediów, biznesmenów oraz przedstawicieli władz miasta, wręczył nagrody Best of the Best, a także nagrodę dla najlepszej grupy projektantów Blackmagic z Australii. – Moment, w którym Red Dot trafia w ręce designerów z australijskiej spółki Blackmagic wywarł na mnie ogromne wrażenie. Wzruszyły mnie słowa podkreślające idee powstawania produktu oraz zaangażowanie w kreowanie każdego z nich – podkreśla Beata Dela, projektantka Ceramiki Paradyż, autorka nagrodzonej kolekcji Trakt. 

W roku 2016 nagrodę Red Dot Best of the Best otrzymało 79 produktów, Red Dot - 1304, a wyróżnieniem honorowym nagrodzono 107. O przyznaniu nagród decydowało jury, w którego skład wchodzi 41 ekspertów z całego świata.

Red Dot 2016: Best of the Best

Najważniejsza nagroda "Red Dot: Best of the Best" została przyznana wielkoformatowym płytom Star Maker proj. Massive Design Maca Stopy dla Laminam (Włochy)

Massive Design (Mac Stopa, Dana Grizwin)

Red Dot Design Award 2016
Mozaiki ścienne Pebble Collection proj. Massive Design Maca Stopy dla Mosaico Digitale

Red Dot Design Award 2016
Kolekcja wielkoformatowego gresu szkliwionego - Trakt - od Ceramika Paradyż

Dopiero trzymając dyplom Red Dot Design Award w rękach, poczuliśmy „wagę” tego wyróżnienia. Wspaniale jest znaleźć się w gronie ludzi, którzy należą do najbardziej twórczych na świecie. Jestem dumny, że ludzie pracujący w Ceramice Paradyż dzięki swojej kreatywności, zaangażowaniu i ogromnej sile przebicia, z powodzeniem odnajdują swoje miejsce wśród najlepszych. Myślę, że szczególnie u nich nagroda RED DOT rozbudziła apetyt na więcejmówi Adam Tępiński, Prezes Zarządu Ceramiki Paradyż.

Red Dot Design Award 2016 dla Ceramika Paradyż - Od lewej Adam Tępiński - Prezes, Beata Dela - autorka nagrodzonej kolekcji z Działu Kreacji Produktu, Rafał Domaradzki - Dyrektor Departamentu Marketingu

Red Dot Design Award 2016
Fotel Tulli proj. Tomka Rygalika dla Noti

TULLI, zaprojektowany przez Tomka Rygalika, to nowoczesny fotel przeznaczony zarówno do użytku zewnętrznego jak i do wnętrz. Jest połączeniem tradycyjnej formy z innowacyjnym rozwiązaniem technologicznym. Charakterystycznym elementem projektu są subtelnie rozchylone podłokietniki w dyskretny sposób odnosząc się do fotela Tulipan projektu Teresy Kruszewskiej z 1973 roku. Innowacyjność TULLI polega na precyzyjnie wymodelowanej, ergonomicznej formie powstałej w technologii rotomouldingu (formowanie rotacyjne) z użyciem  polietylenu. Tulli wykonany w całości z tworzywa jest jednym z możliwych wariantów - podział formy na dwa moduły pozwala na wykorzystanie alternatywnych kombinacji - tapicerowanego siedziska, stalowych podstaw oraz drewnianych nóżek. TULLI może być elementem wyposażenia przestrzeni publicznych, atrakcyjnym meblem eventowym, festiwalowym, targowym, restauracyjnym, ale także sprawdzi się w ogrodzie czy na tarasie. Z kolei w wersji tapicerowanej pasuje do nowocześnie urządzonego loftu, concept store, klubu, restauracji, biura, hotelu czy galerii handlowej.

Tomek i Gosia Rygalik

Red Dot Design Award 2016
Wanna Silvia firmy Marmite (Marmite Design Team: design Marta Gębska, konstrukcja Zbigniew Piasecki)

Silvia to łowczymi nagród. Zdobyła już iF Design Award 2016 i TOP Design Awrad 2016. Wyróżnienia te nie tylko doceniają design, ale także nagradzają społeczną świadomość i odpowiedzialność. Wanna Silvia doskonale wpisuje się w te wymagania ze względu na swoją ergonomiczną konstrukcję, która odpowiada ludzkiemu ciału – jest szersza w ramionach i zwęża się w kierunku stóp. Dodatkowo zastosowano zintegrowany przelew, do tej pory jeszcze niedostępny w masowej produkcji, dzięki czemu można znacznie obniżyć zużycie wody z 280 l do 130 l.

Red Dot Design Award 2016
Listwa oświetleniowa QL002 proj. Bogumiła Zawada dla Mardom Decor

Listwa QL002 – produkt nagrodzony Red Dot Design Award w kategorii Product Design  - stanowi odpowiedź na potrzeby wymagających klientów, którzy poszukują kreatywnego i  unikatowego pomysłu na oświetlenie pomieszczenia. Listwa posiada przestrzeń, w której można zainstalować źródło światła i dowolnie aranżować efekt refleksów świetlnych w danym wnętrzu. Produkt jest alternatywą dla tradycyjnych form oświetlenia, będąc doskonałym i efektownym urozmaiceniem wystroju mieszkań. QL002 idealnie sprawdza się do ukrywania nierówności powierzchni, kabli internetowych oraz telewizyjnych, dzięki czemu możliwe jest jednoczesne udekorowanie wnętrza i wyeliminowanie wszelkich niedoskonałości.

Red Dot Design Award 2016
Meble biurowe Play&Work Grupy Nowy Styl

Red Dot Design Award 2016
Okno DEF-D U6 od Fakro

Red Dot Design Award 2016
Pilot radiowy G3+ proj. Joanna Leciejewska oraz Piotr Kijo dla Mobilius Motor

Nagrodzony pilot został opracowany wspólnie przez Panią projektant Joannę Leciejewską oraz Piotra Kijo z firmy Mobilus Motor. Urządzenie to jest połączeniem minimalistycznego wzornictwa, intuicyjnego sposobu użytkowania oraz nowoczesnych technologii sterowania. Dzięki niemu użytkownik może otworzyć bramę wjazdową, garażową, podnieść rolety, zamknąć markizę, włączyć oświetlenie, a w najbardziej rozbudowanej wersji – uruchomić zdalnie predefiniowane sceny, czyli ulubione ustawienia różnych odbiorników. Małe rozmiary sprawiają, że można mieć go zawsze przy sobie, a dwukierunkowa komunikacja zapewnia przesłanie informacji o tym, co dzieje się ze sterowanym urządzeniem. Firma Mobilus oferuje swój produkt w dwóch wariantach (mob.iq – wykorzystującego do komunikacji technologię z-wave oraz cosmo – z zaimplementowanym autorskim protokołem wymiany informacji).

Red Dot Design Award 2016
Notesy Qbook od Edica

Red Dot Design Award 2016
Fotelik samochodowy Avionaut Ultralite proj. Ergo Design dla Karwala

Red Dot Design Award 2016
Kolekcja mebli Twins / KOŁO

Red Dot Design Award 2016
Trzy telewizory Sharp od UMC Poland

Fabryka Sharp w Ostaszewie, fot. mat.prasowe

Gala wręczenia Red Dot Awards odbyła się 4 lipca 2016 w Essen.

Gala wręczenia Red Dot Awards odbyła się 4 lipca 2016 w Essen.

Gala wręczenia Red Dot Awards odbyła się 4 lipca 2016 w Essen.

Więcej informacji: www.red-dot.org Photo materiały prasowe organiztora

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.