Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY
10 kwietnia 2016
wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY

Minimalizm to odwaga. TM TECHNOLOGIE na Light + Building 2016 we Frankfurcie.

form follow function

18 marca br. zakończyły się we Frankfurcie targi Light + Building – wiodące targi oświetlenia, elektrotechniki oraz automatyki budynków. Wśród 2,589 wystawców pojawiły się 64 stoiska polskich firm. Exspace przespacerowało się po tych niezwykle inspirujących targach. To przecież miejsce, które jest wiodącym źródłem informacji również na temat trendów w projektowaniu stoisk. Z przyjemnością prezentujemy najciekawsze realizacje i intersujące rozwiązania. 

Minimalistyczne stoisko polskiej firmy TM TECHNOLOGIE stanowiło nie tylko doskonałą scenografię dla produktów firmy – równie minimalistycznych. Ono było jednym z najbardziej widocznych i charakterystycznych w całej przestrzeni niezwykle prestiżowej Hali 4.1 frankfurckich targów.

O jego minimalistycznej formie i wyjątkowych wizualnych rozwiązaniach opowiada Krzysztof Torbus – projektant produktu TM TECHNOLOGIE w rozmowie z Urszulą Kałużną - redaktor naczelną Exspace.

Urszula Kałużna: Jaką rolę odgrywa Wzornictwo przy projektowaniu oświetlenia awaryjnego?

Krzysztof Torbus: Jesteśmy jedną z tych polskich firm, które dzięki zainwestowaniu we wzornictwo odniosły sukces na rynku krajowym i zagranicznym. Idea, którą się kierujemy w czasie projektowania jest bardzo prosta: nie narzucać się. Wiemy doskonale, że źle zaprojektowane oświetlenie awaryjne psuje efekt wizualny nawet najlepiej zaprojektowanych wnętrz. Mamy świadomość, że architekci najchętniej zrezygnowaliby z niego, gdyby mogli.

Dlaczego architekci tak często wybierają produkty TM TECHNOLOGIE?

Oprawy oświetleniowe TM TECHNOLOGIE są projektowane tak, aby na co dzień wtapiały się w otoczenie, stanowiąc integralną jego część, oczywiście do czasu zaniku napięcia, gdy mają zadanie uratować ludzkie życie. Wtedy ujawniają swoje doskonałe właściwości świetlne. Są one efektem wykorzystania najbardziej wydajnych źródeł światła LED dostępnych na rynku oraz naszych autorskich rozwiązań optycznych, zastosowanych w oprawach do oświetlenia i wyznaczania dróg ewakuacyjnych. Nasza identyfikacja wizualna opiera się na minimalistycznej estetyce. Nasz znak marki , wpisany w białe tło, wykorzystuje dwa podstawowe kolory z przestrzeni kolorystycznej CMYK – cyjan (C100) i szarość (K70). Takie też są nasze produkty - stworzone dzięki prostym, ale przemyślanym rozwiązaniom, o niepretensjonalnej, subtelnej formie. Nasze badania prowadzone są w kierunku tworzenia coraz bardziej wydajnych i niezawodnych urządzeń przy jednoczesnej ich miniaturyzacji. W rezultacie powstające oprawy są coraz smuklejsze, niemal niewidoczne.

Odwiedzam targi w Europie od ponad 20 lat i nieczęsto widuję stoiska tak minimalistyczne jak stoisko TM TECHNOLOGIE na targach Light + Building 2016. Trzeba dużej odwagi, żeby zbudować takie stoisko?

TM TECHNOLOGIE Light + Building 2016 / projekt: Krzysztof Torbus, TM TECHNOLOGIE

TM TECHNOLOGIE Light + Building 2016 / projekt: Krzysztof Torbus, TM TECHNOLOGIE

TM TECHNOLOGIE Light + Building 2016 / projekt: Krzysztof Torbus, TM TECHNOLOGIE

Nasze stoisko na tegorocznych targach Light + Building 2016 miało odzwierciedlać styl, dzięki któremu jesteśmy rozpoznawalni w branży producentów oświetlenia awaryjnego. Naszym głównym założeniem było to, aby front standu był otwarty, ściany boczne skośne, kreślące własną perspektywę linearną obiektu. Te optyczne zabiegi miały spowodować, że odwiedzający targi we Frankfurcie mogli jeszcze mocniej czuć się zaproszeni do rozmowy z naszymi doradcami.

Jakie prezentowaliście produkty…

Zdecydowaliśmy się pokazać wszystkie nasze produkty na specjalnie wykonanych prezentacjach, aby przestrzenie ścian i sufitu były uporządkowane i czyste w swej formie. Dzięki otwartej przestrzeni i dobremu naświetleniu, nasze stanowisko wyróżniało się na tle sąsiednich i było widoczne nawet z drugiego końca hali.

Często mam wrażenie, że architektom czy projektantom przestrzeni wystawienniczych z trudnością przychodzą projekty tak czyste i wyrafinowane w formie jak Państwa stoisko. Bo chociaż Mies van der Rohe już ponad 70 lat temu powiedział sławne zdanie: „LESS IS MORE” – w wystawiennictwie minimalizm to ciągle odwaga. Projektant musi bardzo dobrze rozumieć misje firmy i cele jakie sobie ona stawia prezentując się na tak ważnych targach. Długi wstęp do krótkiego pytania ;-) Kto zaprojektował Wasze stoisko?

Za koncept całości odpowiada firma TM TECHNOLOGIE i moja skromna osoba. Zabudowę wykonała dla nas Firma DAGAN GLOGAL i ona podsunęła nam pomysł zastosowania z tyłu ukośnej ściany. Dzięki temu zabiegowi zdynamizowaliśmy formę architektoniczną zabudowy i równocześnie uzyskaliśmy miejsce na pomieszczenie gospodarcze. Elementy mobilne były projektowane konsekwentnie w geometrycznym stylu, oparte jednocześnie na zasadzie form follow function. Tym razem to nie otoczenie miało grać główną rolę, ale nowe urządzenia, które miały premierę właśnie na targach Light + Building 2016, dlatego musieliśmy zbalansować środki wyrazu, aby forma stoiska nie przysłoniła jej treści.

Dziękuję za rozmowę. Czekam już na rok 2018 i kolejną Państwa zaskakującą realizacje.

--------------------------

Firma TM TECHNOLOGIE z siedzibą w Morawicy (małopolskie) jest producentem oświetlenia awaryjnego Przedsiębiorstwo, założone w 2002 roku, w ciągu zaledwie kilkunastu lat stało się jednym z czołowych producentów oświetlenia awaryjnego do zastosowań w obiektach użyteczności. Produkty TM TECHNOLOGIE trafiają do szerokiego grona klientów i są doceniane przez użytkowników na całym świecie.

Do asortymentu firmy TM TECHNOLOGIE należą:

OPRAWY OŚWIETLENIA AWARYJNEGO

– oprawy awaryjne, (oświetlenie antypaniczne – oświetlenie strefy otwartej) stosowane do przestrzeni otwartych, mające na celu przeciwdziałanie panice w momencie zaniku napięcia w obiekcie. Dzięki takiemu oświetleniu osoby znajdujące się w zagrożonym budynku, mają możliwość bezpiecznego dotarcia do miejsca, w którym łatwo dostrzec już oznaczoną drogę ewakuacji.

– oprawy awaryjne (oświetlenie drogi ewakuacyjnej) zapewniają bezpieczeństwo osobom opuszczającym obiekt oraz stwarzają warunki do odnalezienia kierunku ewakuacji. Najnowsze modele opraw awaryjnych RINO oraz iTECH wyposażone są w źródła światła do szerokich zastosowań (oświetlenie długich ciągów komunikacyjnych, urządzeń przeciwpożarowych oraz miejsca wyjścia z obiektu budowlanego).

– oprawy ewakuacyjne (wyznaczanie kierunku ewakuacji – znaki bezpieczeństwa) wyznaczają kierunek drogi ewakuacyjnej przy zastosowaniu odpowiednich znaków bezpieczeństwa. Oprawy ewakuacyjne rozpoznajemy jako podświetlony (najczęściej zielony) piktogram z komunikatem dotyczącym kierunku drogi do wyjścia z obiektu.

SYSTEMY MONITORINGU OŚWIETLENIA AWARYJNEGO I EWAKUACYJNEGO

Należą do nich systemy DATA 2, DATA-S PLUS oraz DATA-S EASY. Zadaniem wszystkich wymienionych w tej grupie produktów jest monitorowanie prawidłowej pracy opraw oświetlenia awaryjnego, zainstalowanych w obiektach użyteczności publicznej.

SYSTEMY CENTRALNEJ BATERII

Centralna bateria to urządzenie, które zasila, umożliwia sterowanie oraz monitorowanie opraw oświetlenia awaryjnego zainstalowane w obiektach użyteczności publicznej.

Wdrożenie systemu zarządzania jakością zgodnego z normą EN ISO 9001 świadczy o tym, że utrzymujemy najwyższe standardy naszych produktów i usług.

www.tmtechnologie.pl

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.