Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
13 kwietnia 2016
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

‘Invisible Border’ MAD Architects na Milanie Design Week zmienia nasze postrzeganie przestrzeni

Zacieranie granic między tym co na zewnątrz, a tym co w środku

Wystawa ‘Open Borders’ organizowana przez włoski magazyn Interni podczas Milan Design Week 2016 gromadzi szereg interaktywnych instalacji, makro-obiektów i mikro-konstrukcji. Każde z działań ma odkrywać nowe sposoby dotarcia poza granice dyscyplinarne projektowania: przedmioty prezentują wizje nowych synergii, łączących różne dziedziny takie jak sztuka, kino i fotografia; jak i wykorzystanie w architekturze i wzornictwie takich sektorów jak technika i ekologia.

Wystawa ‘Open Borders’ (11-23 kwietnia 2016) organizowana jest w przestrzeniach historycznych dziedzińców Università degli Studi di Milano i Orto Botanico di Brera podczas Fuorisalone 2016 i XXI Triennale Internazionale (2 kwietnia - 12 września 2016) ,

W odpowiedzi na tegoroczny temat Wystawy MAD Architects stworzyli płynąca falę, która zstępuje z góry od wschodniej strony Cortile d'ONORE, dziedzińca Università degli Studi di Milano, zatytułowaną ‘Invisible Border’.

"Architekci zwykle tworzą granice poprzez zdefiniowanie przestrzeni - co jest w środku i na zewnątrz, co jest prawdziwe i sztuczne - ale dzisiejsze społeczeństwo ma już zbyt wiele niewidzialnych granic. Jako architekci powinniśmy skupić się na tym jak możemy rozmyć te granice i zachęcić do oddziaływania na nie"- mówi Ma Yansong założyciel i główny architekt MAD Architect.

Instalacja stanowi rzeźbiarski gest, który służy do przełamania równowagi Cortile d'Onore i jednocześnie ustanawia nowe schronienie, pomiędzy elewacją, a dziedzińcem. Zmusza ludzi do angażowania się w dyskusje lub po prostu do kontemplowania nieba przez baldachim. Instalacja, zainspirowana naturalnym przepływem wiatru i wody, składa się z licznych przezroczystych taśm polimerowych, wytwarzanych przez firmę P.A.T.I, które zmieniają nasze postrzeganie przestrzeni. Powstała nieprzewidywalna gra transparentnych powierzchni w ruchu. Płynąca struktura reprezentuje artystyczny, jak również architektoniczny gest. Zmieniające się formy nie mają funkcjonalnej logiki ani konkretnej postaci.

W ciągu dnia przez ‘Invisible Border’ widać barwy nieba i przebłyski kolumn i loggii budynku. Wieczorem fala staje się błyszczącą powierzchnią, która zmienia nie tylko kolorystykę dziedzińca uniwersytetu. Każdy indywidualny kawałek instalacji porusza się zgodnie z kierunkiem wiatru, tworząc harmonijną, tętniącą swoim życiem formę. A pastelowe odcienie taśm odbijające się w powierzchni podłogi, poprzez mieniące się cały czas kolory nadają nowe życie przestrzeni.

Projekt przełamuje doskonałą równowagę Cortile d'Onore, ale także działa jako filtr, przez który można reinterpretacji historyczne formy budynku. Architektura zwykle wyznacza granice. Definiuje: co jest na zewnątrz a co jest w środku. Instalacja ‘Invisible Border’ zaciera granice między tym co na zewnątrz, a tym co w środku, tworząc dialog między przeszłością a teraźniejszością.

Dzieki uprzejmości MAD Architects www.i-mad.com
Photo: MAD Architects

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.