Reklama

wszystkie artykuły z działu >> TARGI
17 kwietnia 2016
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Caesarstone x Tom Dixon na Milan Design Week 2016

'The Restaurant' kuchnie inspirowane żywiołami

Podczas mediolańskiego Salone del Mobile Tom Dixon w kooperacji z Caesarstone zaprezentował 'The Restaurant'. Ponad 500 opraw świetlnych i tysiące przedmiotów zaprojektowanych przez tego wybitnego projektanta wypełniło koncepcje czterech kuchni inspirowanym czterema żywiołami: earth, air, water, fire.

'The Restaurant' prezentuje cztery koncepcyjne kuchnie, z której każda to multisensoryczny doświadczenia, łączące wzornictwo i sztukę kulinarną.

Kiedy Tom Dixon pierwszy raz myślał o "The Restaurant", punktem wyjścia początkowo miało być utworzenie czterech kuchni dla czterech różnych wystaw w różnych krajach. Myśleliśmy, że byłoby wspaniale, aby pokazać  je wszystkie razem na najważniejszej wystawie wzorniczej (Milan Design Week). Na poczatku myśleliśmy o różnych metodach gotowania, jak i sposobie przekształcania surowych składników do 'delicious' - sposobie przygotowania jedzenie zbliżonego do alchemii Gdy okazało się, że wystawa będzie miała miejsce w 18-wiecznym budynku w kształcie krzyża z czterema różnymi przestrzeniami, to było jak znak - mówi Tom Dixon - Zawsze chcę, aby ludzie zwolnili, aby cieszyli doznaniami przez wiele zmysłów. Zamiast po prostu patrzeć na instalacje, użytkownicy są zachęcani do korzystania z instalacji przez nos i usta, a także wzork. W tej szaleńczej wędrówce i pędzie po iSalone w "The Restaurant" można się zrelaksować się i cieszyć spokojem - dodaje.

REKLAMA

Dixon (1959) jeden z najbardziej wpływowych projektantów, urodził się w Tunezji. Do Anglii przeniósł się wraz z rodzicami w wieku czterech lat. Pierwszy międzynarodowy sukce Dixon miał w 1985 roku, kiedy zaprojektował krzesło Legless, w kształcie litery S, dla włoskiej firmy Cappellini. W 1998 roku rozpoczął pracę w brytyjskiej firmy Habitat, a cztery lata później opuścił ją, by założyć własną niezależną firmę projektową noszących jego imię. Odkąd założył własną markę w 2002 roku, Dixon jest uważany za lidera fascynujących i innowacyjnych trendów wzorniczych. Projektant bardzo starannie dobiera firmy z którymi nawiązjuje współpracę.

Cztery koncepcyjne kuchnie 'The Restaurant' - ICE, EARTH, FIRE, AIR - przekształacją cztery odrębne części architektury budynku za pomocą kolorów powierzchni materiałów wykończeniowych Caesarstone i mebli z kolekcji własnych projektanta.

Pierwszy kuchnia - ICE jest inspirowana zamarzniętymi jeziorami i ekstremalną silą natury północnych krain. ICE został zaprezentowany na IDS Toronto w styczniu 2016 roku i tym projektem Dixon zapoczątkował współpracę z Caesarstone.

Kuchnia ICE 'The Restaurant' Caesarstone x Tom Dixon Milan Design Week 2016 Photo Peer Lindgreen

Druga kuchnia - EARTH jest inspirowana starożytnymi budowlami rzymskimi i wykorzystuje brązowe tony barw produktów Caesarstone. EARTH uzupełniają akcesoria z naturalnego drewna i białe oprawy oświetleniowe z akcentami złota z kolekcji Toma Dixona.

Kuchnia EARTH 'The Restaurant' Caesarstone x Tom Dixon Milan Design Week 2016 Photo Peer Lindgreen

Charakterystyczny wygląd kuchnia FIRE Dixon osiagnał wykorzystując bazalt jako materiał wykończeniowy. Płomienie są akcentowane złotem i miedzią – ulubionymi materiałami konstrukcyjnymi Dixona.

Kuchnia FIRE 'The Restaurant' Caesarstone x Tom Dixon Milan Design Week 2016 Photo Peer Lindgreen

Wreszcie, inspiracją dla kuchni AIR jest miejska architektura nowoczesnych miast. Kuchnia zbudowana jest z cienkich płyt Caesarstone, które dzięki wmontowaniu w ramy wyglądają jakby unosiły się w powietrzu.

Kuchnia AIR 'The Restaurant' Caesarstone x Tom Dixon Milan Design Week 2016 Photo Peer Lindgreen

Charakter każdej kuchni wpływa też na różnorodność kulinarnych propozycji serwowanych w  'The Restaurant' przez Arabeschi di Latte - food design studio założone przez Francescę Sarti.

Podobnie jak w poprzednich wystawach Caesarstone na Milan Design Week "The Restaurant" prezentuje multisensoryczne doświadczenia, łącząc wzornictwo i sztukę kulinarną, integrując artystyczną linię wzorniczą Dixona z najnowszymi trendami we współczesnym wzornictwie.

Myślę, że ludzie mogą się nudzić w kuchni, której funkcja jest ograniczona tylko do jej przeznaczenia, tak to możliwe. Ja pokazuję, że kuchnia może mieć wpływ na nas, będąc jak rzeźba w przestrzeni. A dodatkowo może być miejscem do serwowania dań, od których nie można oderwać oczu - mówi na koniec Tom Dixon.

'The Restaurant' Caesarstone x Tom Dixon Milan Design Week 2016 Photo designboom

'The Restaurant' Caesarstone x Tom Dixon Milan Design Week 2016 Photo designboom

Rotonda della Besana (Müba), fasada frontowa 'The Restaurant' Caesarstone x Tom Dixon Milan Design Week 2016 Photo image Google Public Images

Rotonda della Besana (Müba), fasada frontowa 'The Restaurant' Caesarstone x Tom Dixon Milan Design Week 2016 Photo Caesarstone

Tom Dixon (image by Vicky Lam)

'The Restaurant'
Rotonda della Besana (Müba), Via Enrico Besana 12, 20122 Milano / 12-17 kwietnia, 2016

www.tomdixon.net

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.