wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
23 kwietnia 2016
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

XX1T Milan | NEO-PREHISTORY. 100 VERBS

Czy można w 100 słowach opowiedzieć historię ludzkości?

NEO-PREHISTORY. 100 VERBS
XXI Triennale International Exhibition
Milan 2.04-12.09.2016

Andrea Branzi i Kenya Hara zbudowali jedną z najbardziej poruszających wystaw o historii ludzkości i czasie. 'Neo Preistoria – 100 verbi' można oglądać od 2 kwietnia do 12 września w Mediolanie w ramach XXI Esposizione Internazionale della Triennale di Milano.

Exist, orient, store, inebriate, measure, exchange, store, recite, write, think, navigate, love, share, rule, play, boil, adore, pierce, kill, smooth, improve, move, drive, gamble, fire, manufacture, operate, fascinate, annihilate, cook, cut, diffuse, expand, relax, elaborate, communicate, imitate, reconstruct, communicate, accelerate, pollute, invent, shop, intimidate, imagine, organize, embellish, adapt, despair, survive, surrender, fly, regenerate, miniaturize…

Sto czasowników i sto obiektów zostało wybranych przez kuratorów, Andrea Branzi i Kenya Hara z HARA DESIGN INSTITUTE, aby nas zabrać na spacer po historii ludzkości; słowa, które odnoszą się do działań i do obiektów

Wędrując po 'NEO-PREHISTORY. 100 VERBS' zaczynamy się gubić w przestrzeni poza czasem, ciemnej i pomnożonej przez lustra, które sprawiają, że wystawa staje się bezgraniczna. Nieskończona przestrzeń i hipnotyczna sekwencja artefaktów podkreślona jest dźwiękiem bicia serca: spowolnienia i przyspieszenia rytmicznie w hipnotycznym cyklu.

„Neo Preistoria – 100 verbi” Andrea Branzi i Kenya Hara, photo: Gianluca di Loisa

„Neo Preistoria – 100 verbi” Andrea Branzi i Kenya Hara, photo inexhibit

„Neo Preistoria – 100 verbi” Andrea Branzi i Kenya Hara, photo: Gianluca di Loisa

„Genialna architektura wystawy, która prowadzi oglądającego jak labiryntem w mroczną (wyciemniona przestrzeń ekspozycji z podświetlonymi punktowo eksponatami) historię ewolucji człowieka. Wiele tu krytycznych i nieoczywistych faktów jak chociażby to, że wraz z upowszechnieniem się medycyny i w ślad za jej wielkimi osiągnięciami w rozwiązywaniu problemów globalnych epidemii, człowiek natychmiast zaczął wykorzystywać medycynę w sposób, który go niszczy – narkotyki, substancje chemiczne. Wystawa zmusza do głębokiej refleksji, a perfekcyjnie zaprojektowana atmosfera zwiedzania i wybór tych 100 stacji kluczowych na drodze od prehistorii do teraz jest prawdziwym majstersztykiem kuratorskim.” - mówi Monika Tokarska ze Spółdzielnia PR.

Uwodzicielski urok tej wystawy wywodzi się z relationship between words and things. Każdy czasownik jest skojarzony z artefaktem lub rodziną artefaktów. Pokazany jako wyjątkowy i bezcenny fragment.

„Neo Preistoria – 100 verbi” Andrea Branzi i Kenya Hara, photo: Gianluca di Loisa

„Neo Preistoria – 100 verbi” Andrea Branzi i Kenya Hara, photo: Gmateriały prasowe „Neo Preistoria – 100 verbi”

„Neo Preistoria – 100 verbi” Andrea Branzi i Kenya Hara, photo: Gianluca di Loisa

'NEO-PREHISTORY. 100 VERBS' to długa podróż, od przedmiotów ze starożytnej prehistorii przez najnowsze: np. nanotechnologie (...), sięgająca aż do dzisiejszych granic badań naukowych, które dąży do przedłużenia ludzkiego przetrwania poprzez tworzenie części zamienne do naszych ciał.

Prehistoryczny wiek – wciąż jest stosunkowo słabo znany w XXI wieku - czas, kiedy los ludzkości wciąż nie miał wyraźnego kierunku i kiedy obiekty posiadały wiele znaczeń, z ich praktycznymi zastosowaniami do rytuałów i funkcji magicznych" – mówi jeden z kuratorów Andrea Branzi

„Neo Preistoria – 100 verbi” Andrea Branzi i Kenya Hara, photo: Gianluca di Loisa

„Neo Preistoria – 100 verbi” Andrea Branzi i Kenya Hara, photo: Gianluca di Loisa

Przechodząc wzdłuż wystawy, czasowniki odnoszą się do coraz bardziej wyrafinowanych potrzeb i życzeń i do artefaktów, które nieustannie popychają do przodu granice tego, co możliwe, jak wingsuit do latania, erotyczne lalki do miłości i protezy technologiczne, aby zastąpić część ludzkiego ciała.

“Artificial thought today marks the beginning of a new anthropology, a new stage in human evolution, in which – as in ancient prehistory – we cannot make out our overall destiny but only our individual leaps in the dark” – dodaje Branzi.

----------------------------------

NEO-PREHISTORY. 100 VERBS
Temporary exhibition curated by Andrea Branzi and Kenya Hara
Exhibition design: Andrea Branzi, Kenya Hara / Hara Design Institute (Nippon Design Center Inc.)
Graphic design: Kenya Hara / Hara Design Institute (Nippon Design Center Inc.)

źródło: Hara Design Institute www.ndc.co.jp/hara/en, Inexhibit www.inexhibit.com

photo: Gianluca di Loisa, Inexhibit

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.