Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> FIRMY
03 maja 2016
wszystkie artykuły z działu >> FIRMY

Nowości Comforty na Salone Internazionale del Mobile 2016

Piękne połączenie funkcjonaności i kreatywności

Prezentacja Comforty podczas Salone Internazionale del Mobile 2016 skupia się na najnowszych projektach marki oraz kilku atrakcyjnych produktach z kolekcji, które zyskały nowe tkaniny, kolorystykę i wykończenia. Po raz pierwszy marka Comforty zaprezentowała zupełnie nowy typ produktu w swojej ofercie – modułowy system regałów Anvil projektu Krystiana Kowalskiego. Elegancki, uniwersalny w zastosowaniu system półek znajdzie zastosowanie zarówno w domu, jak i w przestrzeniach biurowych.

REKLAMA

Nowością w ofercie mebli tapicerowanych jest Ume – kolekcja siedzisk (sofa, fotel) przeznaczonych do przestrzeni publicznych jak i użytku domowego. Wyrazisty wygląd sofy i foteli prezentowanych na stoisku, Ume zawdzięcza tkaninom projektu Akira Minagawa dla marki Kvadrat. Deseń cyfrowego haftu koresponduje z asymetryczną, unikalną formą, wzbogaconą o detale tapicerowania. Prosty gest tapicerowania polegający na dwukrotnym przełożeniu tkaniny, nawiązuje do tradycyjnego japońskiego sposoby zakładania ubioru. Prostolinijność w podejściu do techniki tapicerskiej łączy się tu z zaawansowaną technologią konstrukcji mebla.

Comforty Salone Internazionale del Mobile 2016, projekt stoiska Dorota Koziara photo Ernest Wińczyk
na zdjęciu po prawej stronie: Ume - Design: Maja Ganszyniec

Kolejnym krokiem milowym w rozwoju portfolio marki jest modułowy system pułek Anvil projektu Krystiana Kowalskiego.

Stanowiący idealne połączenie funkcjonaności i kreatywności, system Anvil, wywodzi się estetycznie z prezentowanego w 2015 roku stolika pomocniczego Anvil. Ten sam, wspólny dla całej kolekcji, heksagonalny detal elementów stalowych, wykorzystany w regale, stanowi wyrazisty akcent estetyczny. Jednak modułowość, nieskomplikowany system konfiguracji zestawów niemal nieograniczonych długością i wysokością, sytuują ten produkt w nurcie współczesnych, zaawansowanych wzorniczo mebli do przechowywania. Jego atut to możliwość samodzielnej konfiguracji w oparciu o klarowny schemat i konstrukcję, unikającą zbędnych, komplikujących elementów. System Anvil to idealne rozwiązanie do przechowywania i organizacji przestrzeni. Rozwój tej kolekcji Pozwoli Comforty na rozbudowę oferty dedykowanej przestrzeni pracy w domu i w biurze.

Comforty Salone Internazionale del Mobile 2016, projekt stoiska Dorota Koziara photo Ernest Wińczyk
na zdjęciu: Anvil low table - design: Krystian Kowalski i Ume - Design: Maja Ganszyniec

Comforty Salone Internazionale del Mobile 2016, projekt stoiska Dorota Koziara photo Ernest Wińczyk
na zdjęciu: Anvil modular storage units - design: Krystian Kowalski

Oprócz najnowszych produktów, Comforty prezentuje także ubiegłoroczne nowości  i wybrane produkty z kolekcji w nowych odsłonach kolorystycznych.

Prezentacja targowa skupia uwagę na sofie Mark projektu Anderssen&Voll Studio z Norwegii. Dedykowana zarówno przestrzeniom domowym jak i publicznym sofa, wyraża współczesną fascynację modernizmem i estetyką skandynawską, nadającą meblom wyrazisty, rozpoznawalny charakter. Wyrafinowane detale podstawy z dębowego, litego, woskowanego drewna oraz ciepły, przytulny kształt sofy, nawiązują do najlepszych tradycji europejskiego projektowania mebli, które przeszły próbę czasu zarówno pod względem ich estetyki jak i technologii. Prezentowana po raz pierwszy na targach sofa Mark, pokazana została w nowej tkaninie Drop marki Febrik, którą zaprojektowani Torbøjrn Anderssen i Espen Voll – autorzy projektu sofy Mark.

Comforty Salone Internazionale del Mobile 2016, projekt stoiska Dorota Koziara photo Ernest Wińczyk
na zdjęciu: sofa Mark - design: Anderssen&Voll Studio

Nieco podobne podejście do wzornictwa reprezentuje sofa Floating projektu Philippe Nigro. Ponadczasowa wartość tej sofy, wynikająca z konstrukcji umożliwiającej  łączenie modułów w konfiguracje o różnych kształtach oraz personalizacjaj kolorystyki poszczególnych elementów mebla, to współczesne rozwinięcie modernistycznego myślenia dającego funkcji prymat nad formą.

Comforty Salone Internazionale del Mobile 2016, projekt stoiska Dorota Koziara photo Ernest Wińczyk
na zdjęciu: Floating design: Philippe Nigro

Miękkie meble na stoisku uzupełnia kilka kompozycji stolików marki Comforty: - Kolekcję Do-Ro-Ta projektu Alessandro Mendiniego wyróżnia kunsztowna intarsja wykonana z fornirów trzech gatunków drewna – orzecha europejskiego, ipe lapacho i wiązu, - Pelagie projektu Doroty Koziary to ciesząca się powodzeniem kolekcja stolików o kilku wysokościach i różnych średnicach blatów.

Na blatach nowej kolekcji Anvil (Krystian Kowalski), Pelagie jak i Xylo (Tomek Rygalik) prezentowane jest nowe wykończenie powierzchni fornirowanych -  lakier supermat, który podkreśla piękno forniru, wydobywając usłojenie i naturalną kolorystykę drewna.

Comforty Salone Internazionale del Mobile 2016, projekt stoiska Dorota Koziara photo Ernest Wińczyk

Projekt stoiska: Dorota Koziara Studio
Specjalne podziękowania: Cotto d’Este, Dawidczyk, Kerlite, Foscarini, Pulpo

Nowości 2016

Ume
Design: Maja Ganszyniec

Ume opowiada o tym co jest widoczne, a co umyka naszemu spojrzeniu. To próba zmierzenia się z percepcją i wyobraźnią. Podążając za japońskim terminem wabi-sabi, odnoszącym się do afirmacji  niedoskonałości, forma Ume, poprzez konstrukcję i wygląd, poddaje próbie pojęcia geometrii i asymetrii. Nieregularna linia sylwetki dekonstruuje typowy układ geometryczny mebla, podkreślając jego konstrukcyjną i technologiczną wirtuozję.

Śmiałe zestawienie ułożonych pod różnymi kontami płaszczyzn z wyobleniami i łukami, daje zaskakujący rezultat w postaci mebla miękkiego w wyrazie, o niezwykle ergonomicznym siedzisku, kontrastującym z kubiczną bryłą. Zaledwie dwukrotne przełożenie tkaniny na oparciu mebla pokazuje bardzo szczere podejście do tapicerowania, zmierzające do eliminacji łączeń i szwów. Ten prosty zabieg, inspirowany dalekowschodnim ubiorem, dodaje wyrafinowanej formie miękkości i łagodności. Kierunek układania tkaniny jest bardzo ważny, bo podkreśla prostotę w podejsciu do tapicerowania i samej tkaniny. Pozornie asymetryczny kształt mebla potęguje iluzję nieuchwytnego i niejednoznacznego kształtu. Dzięki kunsztownemu ułożeniu tkaniny, staje się ona integralną częścią formy, nadając jej ostateczny kształt. Podkreślenie krawędzi i detali, uwydatnienie miękkości i łagodności łuków następuje intuicyjnie. By dostrzec to co kryje się wewnątrz, trzeba podążyć za rytmem formy i przebić się przez iluzję zaburzonej rzeczywistosci.

Kolekcja Anvil
design: Krystian Kowalski

Stalowy, sześciokątny element łączący płaszczyzny, jest na tyle wyrazisty, by stać się jedynym akcentem dekoracyjnym tej kolekcji. Zastosowanie powtarzalnego elementu i redukcja zbędnych detali komplikujących konstrukcję ułatwiają montaż. Tworzenie konfiguracji, opartych na łączeniu i powielaniu kilku modułów staje się intuicyjnie proste. Regały mogą  mieć dowolną wysokość i długość. Dodatkową wartością jest możliwość zabudowy tylniej części półki oraz zindywidualizowanie kolorystyczne aranżacji. Dzięki rozwiązaniom mocowania do ściany, podłogi oraz sufitu, regały Anvil mogą być wykorzystywane jako meble wolnostojące, meble działowe lub stać oparte o ścianę.

Kontrukcja z lakierowanej proszkowo stali dostępna w dowolnej kolorystyce z palety RAL może być łączona z półkami w fornirze dębowym, w kolorach z kolekcji Comforty lub z półkami z MDF lakierowanymi na dowolny kolor z palety RAL. Tylne panele dostępne są w MDF w dowolnych kolorach z palety RAL lub w wersji w fornirze dębowym, w kolorach z kolekcji Comforty Informacje techniczne: panele tylne nie mogą być zestawiane ze sobą w układzie pionowym, jeden pod drugim. Oznacza to, że mogą sąsiadować ze sobą tylko w układzie poziomym. Do wybranego zestawu półek dołączone są nóżki poziomujące. Każdy zestaw może być montowany do podłogi, ściany oraz sufitu.

Stół Anvil
design: Krystian Kowalski

Heksagonalny kształt nóg, wyrafinowane detale oraz łatwy sposób montażu to cechy łączące ten stół z pozostałymi meblami z kolekcji Anvil. Rozbudowaną kolekcję stołów o różnych wymiarach blatów prostokątnych i okrągłych, które trafią do sprzedaży w 2016 roku, zapowiada stół jadalniany, który może także pełnić funkcję stołu konferencyjnego lub biurka. To idealny w proporcji mebel, na którym rozpoznać można wszystkie cechy szczególne tej kolekcji – solidne, stalowe nogi o ciekawych detalach oraz łagodnie wyoblony, wyrazisty blat fornirowany dębem naturalnym w wykończeniu lakierem supermat.

Stoliki Anvil
design: Krystian Kowalski

Modułowemu systemowi półek Anvil towarzyszy kolekcja stolików wyposażonych w dodatkową funkcję - dolną półkę, idealną do przechowywania książek i gazet. Chcąc wprowadzić niewielką zmianę w kolorystyce mebla, w zależności od wystroju i dekoracji wnętrza, blat i półkę dolną można ze sobą zamienić miejscami. Elegancka prostota, łatwość montażu i personalizacji produktu, dają kolekcji stolików Anvil szerokie zastosowanie – zarówno w przestrzeniach publicznych jak i sektorze kontraktowym.

Pozostałe produkty prezentowane na stoisku

Stolik pomocniczy Anvil
design: Krystian Kowalski

Przemawia swoją prostotą i wyrazistą formą. Stalowy, sześcioboczny element łączy biegnące w różnych kierunkach płaszczyzny. Lakierowana proszkowo stal połączona jest z z łagodnie krawędziowanym korianem marki Dupont. Anvil, zaprojektowany przez Krystiana Kowalskiego, jest funkcjonalnym, dodatkowym, podręcznym stolikiem, dopełniającym aranżację sofy w salonie, gabinecie, recepcji lub poczekalni. Dzięki swej lekkości, Anvil pozwala na łatwe przestawianie, wszędzie tam, gdzie potrzebny jest dodatkowy, niewielki blat.

Już po raz drugi, mediolański pokaz kolekcji Comforty wyróżnia kolekcja Do-Ro-Ta - efekt wyjątkowej współpracy z jednym z najbardziej wpływowych projektantów XX wieku – Alessandro Mendinim.

Do, Ro, Ta
design: Alessandro Mendini

„Walec jest doskonałym kształtem geometrycznym. W trzech niewielkich produktach Do-Ro-Ta, pojawiają się walce o trzech różnych proporcjach, o zróżnicowanej wysokości i szerokości. Jeden jest szeroki, niski, pełniący funkcję stolika lub siedziska dla trzech osób. Drugi z nich może pełnić funkcję stołka dla jednej osoby lub stolika pomocniczego. Trzeci to także niewielki stolik. Ich dekoracyjny wygląd wynika z kompozycji trzech różnych fornirów, położonych w technice intarsji. Tworzą one abstrakcyjne i naturalistyczne detale o neo-popowym charakterze. Drewno nadaje objektom naturalny, poetycki charakter. Są jak zgeometryzowane pnie drzew, wniesione do wnętrza.“ - Alessandro Mendini, Mediolan, marzec 2015

Classic
design: Krystian Kowalski

Sofa Classic w niebanalny sposób odwołuje się do pojęcia klasyki poprzez dostojne, szlachetne kształty i ponadczasową, lekką sylwetkę. Jednak zarówno technologia produkcji, jak i ergonomia, sytuują ten produkt w nurcie współczesnego projektowania. Jej powściągliwa, szlachetna sylwetka powstała dzięki łączeniu powtarzalnych elementów, uzyskanych tradycyjną techniką tapicerowania, z elementami odlewanymi w formie. Dzięki temu formę mebla cechuje lekkość, ergonomia i unikalne detale. Przemyślany dobór surowców i kompozycja materiałów tapicerskich zapewniają wyjątkowy komfort i uczucie miękkości. Różne wysokości poduszek umożliwiają ergonomiczne wsparcie ciała i wygodne położenie głowy. Regulowana przy pomocy poduszki głębokość siedziska, pozwala na swobodny wypoczynek lub bardziej formalny sposób siedzenia, stosownie do sytuacji. Stonowany, elegancki design sofy dopełnia perfekcyjnie wypracowany kształt podłokietników, o łagodnych liniach, unikalnym wyrazie i wyrafinowanych detalach. Odlewane w aluminium, subtelne nóżki nadają sofie lekki charakter.

Klasyczny typoszereg składający się z sof z bokami, szezlongów o dwóch długościach, fotela oraz siedzisk otwartych, pozwala na łatwe tworzenie rozległych konfiguracji i narożników. Sofa Classic występuje w dwóch głębokościach. Głęboka pozwala na odpoczynek w domowym wnętrzu, a wersja płytsza, zachowując doskonały komfort, idealnie sprawdzi się w przestrzeniach publicznych. Modułowa, dobrze przemyślana funkcjonalność idzie w parze z wyrafinowaną, ponadczasową formą.

Ripple
design: Krystian Kowalski

Zainspirowane naturą wzornictwo krzesła Ripple łączy w sobie nowe technologie, zaawansowaną technikę tapicerowania i konstrukcji z tradycyjnym rzemiosłem meblarskim. Dostępne w wielu wariantach podstaw i różnych typach wykończenia tapicerki, krzesło Ripple jest doskonałym przykładem wszechstonnego i wyrazistego mebla, który idealnie odnajdzie się zarówno we wnętrzach domowych, jak i przestrzeniach publicznych.

Dostępna w jednej z opcji wykończenia, obudowa siedziska z odlewanej w formie żywicy poliestrowej, występuje w szerokiej gamie kolorystycznej z palety RAL i może być łączona z tkaninami i skórą, w zależności od wymagań projektu. Korpus krzesła może być łączony z różnymi podstawami, w zależności od przeznaczenia. W wersji w pełni tapicerowanej, nóżki z odlanej w formie pianki poliestrowej, są integralnie tapicerowane z pokrowcem. Dostępne podstawy z odlewanego aluminium, oraz lakierowanej proszkowo stali, pozwalają sytuować krzesło także w przestrzeniach biurowych np. w pokojach konferencyjnych lub przy recepcji.

Oyster
design: Krystian Kowalski

Fotel Oyster czerpie inspirację z organicznego wzornictwa lat pięćdziesiątych XX wieku. Wykorzystanie technologii odlewania pianki pozwoliło na uzyskanie wysublimowanej formy siedziska. Elegancki kształt, dopracowanie detalu i ergonomii, tworzy zapraszający, otulający efekt. Wybór sposobów tapicerowania oraz podstaw pozwala nadać fotelowi indywidualny charakter i zdecydować o jego przeznaczeniu. To doskonały mebel zarówo do domu, jak i przestrzeni publicznej. Bardziej ekstrawagancka wersja tapicerowania zwraca uwagę na tkaninę, podkreśla jej objętość, fakturę i obfitość.

Płynność siedziska, nieregularne pofałdowanie tkaniny, czyni Oyster w tej wersji tapicerowania wyrafinowanym i ekspresyjnym obiektem. Skupiającym uwagę bohaterem wnętrza. Wersja z przylegającą do korpusu tapicerką, wzbogacona jest o dodatkowe poduszki – siedziskową i oparciową. Dla większej wygody użytkowania, są one doszyte na stałe do tapicerki. W tej wersji, Oyster spełni znakomicie swoją funkcję w przestrzeniach publicznych, gdzie zawsze prezentował będzie swą nienaganną sylwetkę.

Mellow
design: Maja Ganszyniec

Mellow projektu Mai Ganszyniec, to seria sof i foteli o trzech wysokościach oparcia. Seria Mellow połączyła dwa języki wzornictwa. W efekcie powstała spójna forma, która doskonale odnajduje się zarówno we wnętrzach domowych, jak i przestrzeniach publicznych. Miękkość i doskonały komfort siedziska, kontrastują z wyraźnie zdefiniowanym, zwarcie tapicerowanym oparciem. Uporządkowana sylwetka podkreśla poczucie bezpieczeństwa i wyciszenia oraz tworzy mikro środowisko – schronienie i otuloną przestrzeń. Wyższe oparcie pozwala lokować Mellow w ruchliwych przestrzeniach biurowych.

Floating
design: Philippe Nigro

Floating, projektu Philippe Nigro, sofa wprowadzona do kolekcji w 2011 roku, zyskała teraz wyjątkowy wygląd dzięki kombinacji różnych tkanin wełnianych. Technologia, umożliwiająca swobodne, nieograniczone rozbudowywanie sofy na długość, pozwoliła na stworzenie nowego wariantu sofy narożnej. Prezentowana na stoisku wersja to udana kombinacja dwóch foteli, które można zestawić w sofę dwuosobową. Siedzisko o oparcie wersji targowej tapicerowane jest tkaniną Forest Nap projektu Akiro Minagawa dla Kvadrat, połączeniu z widoczną na panelach bocznych tkaniną Hero projektu Patricii Urquioli, również dla marki Kvadrat.

Pelagie
desing: Dorota Koziara

Możliwość kreowania dekoracyjnych aranżacji złożonych ze stolików o różnych średnicach i wysokościach, nawiązuje do inspiracji dla tej kolekcji, jaką był archipelag wysp położonych na południe od Sycylii.  Kontakt z przyrodą skłonił projektantkę do stworzenia kolekcji pełnej emocji choć niepozbawionej refleksji na formą i funkcją. Dzięki różnym proporcjom Pelagii, kolekcja pozwala na zestawianie ich w grupach, inspirując do łączenia barw, kształtów i faktur. Jako uzupełnienie, powstały także   dodatkowe stoliczki pomocnicze, o nieco odmiennym kącie nachylenia nóżek. Dostępne są tylko w fornirze.

Stoliki Pelagie, zaprojektowane przez Dorotę Koziarę, miały swoją premierę w 2014 roku. W tym roku prezentowane są w nowej odsłonie kolorystycznej blatów. Pojawia się marmur Grigio Orobico i fornir dębowy w wykończeniu lakierem supermat, podkreslającym naturalny kolor i piękno dębowego usłojenia.

Mark
design: Anderssen&Voll

Dedykowana zarówno przestrzeniom domowym jak i publicznym sofa Mark, wyraża współczesną fascynację modernizmem i estetyką skandynawską, nadającą meblom wyrazisty, rozpoznawalny charakter. Wyrafinowane detale podstawy z dębowego, litego, woskowanego drewna oraz ciepły, przytulny kształt sofy, nawiązują do najlepszych tradycji europejskiego projektowania mebli. Rozwiązań, które przeszły próbę czasu zarówno pod względem estetycznym, jak i technologicznym.

Połączenie miękkości poduch oparcia i podłokietników z detalami drewnianej podstawy, daje sofie Mark wyrazisty charakter. Mimo to, pozostaje ona dyskretnym, ponadczasowym meblem.

Palafitte
design: Lucidi Pevere

Palafitte to pełna gama modułów sof i foteli. To całościowa kolekcja, wyrażająca nową wizję komfortu, opartą na przytulnej, dającej miękkość i schronienie typologii gniazda. Nie jest to chłodny, minimalistyczny mebel, ale miejsce przytulne, dające możliwość odpoczynku na wiele różnych sposobów – rodzaj rozległej, miekkiej struktury, wspartej na drewnianych nogach. To sofa respektująca indywidualne potrzeby użytkowników, przy jednoczesnym zachowaniu bliskości. Bardzo wiele możliwości łączenia modułów o różnych proporcjach i głębokościach to istotna zaleta tej kolekcji.

„Palafitte oznacza w języku włoskim dom uniesiony nad powierzchnią na drewnianych  palach. To synonim prywatności, intymnośc, odnoszący się do domu jako pewnej całości, obejmującej układ pomieszczeń i zamieszkujących je wspólnie ludzi.“ - Paolo Lucidi, Luca Pevere

tekst: Paweł Kubara, photo: Ernest Wińczyk

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.