Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
26 października 2017
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

KOLEKCJA MEBLI NATURE z tytułem WZÓR ROKU 2017 w konkursie Dobry Wzór! Ale zobaczcie wszystkich laureatów...

WZÓR ROKU
nagroda Ministra Rozwoju dla najlepszego polskiego produktu

zaprojektowanego przez polskiego projektanta
i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę

Celem konkursu DOBRY WZÓR jest wyróżnienie produktów i usług charakteryzujących się wysoką jakością wzornictwa oraz wspieranie ich producentów i dystrybutorów. Konkurują w nim ze sobą produkty wskazane przez jedyny w kraju, niezależny monitoring wzorniczy rynku. W wyniku monitoringu do konkursu zapraszani są producenci, dystrybutorzy, usługodawcy i studia projektowe, których produkty i usługi zostały rekomendowane przez ekspertów Instytutu jako spełniające wymogi dobrego wzornictwa.

Nagrody główne DOBRY WZÓR 2017 przyznane zostały dnia 26 października br. w dziewięciu kategoriach: - Dom - Praca - Sfera Publiczna - Usługi // w konkursie od 2010 roku - Nowe technologie // w konkursie od 2013 roku - Grafika użytkowa i opakowania // w konkursie od 2013 roku - Nowe materiały produkcyjne // w konkursie od 2013 roku - Transport i komunikacja - Moda i akcesoria.

Dodatkowo zostały przyznane Nagrody specjalne: 

PRODUKT ROKU – nagroda specjalna Agencji Rozwoju Przemysłu (przyznawana od 2015 roku) dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu.

DESIGNER ROKU – nagroda specjalna prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego dla najlepszego polskiego projektanta.

WZÓR ROKU – nagroda Ministra Rozwoju (przyznawana od 2006) dla najlepszego polskiego produktu, zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę.

WZÓR ROKU DLA KULTURY 2017. Więcej o Laureatach DOBRY WZÓR 2017 przeczytacie tutaj.

Laureaci tytułu WZÓR ROKU (2006-2017)

WZÓR ROKU 2017 | Kolekcja Mebli NATURE
WZÓR ROKU 2016 | Lokomotywa elektryczna E4MSU Griffin firmy NEWAG
WZÓR ROKU 2015 | Tramwaj niskopodłogowy 2014N KRAKOWIAK (Twist Step)

WZÓR ROKU 2014 | Sensory systemu inteligentnego domu Door/Window Sensor, Flood Sensor, Smoke Sensor, Motion Sensor
WZÓR ROKU 2013 | Lokomotywa multisystemowa GAMA MARATHON
WZÓR ROKU 2012 | FELIX 8X8 lotniskowy pojazd ratowniczo – gaśniczy
WZÓR ROKU 2011 | DynaCook X5 gazowa płyta ceramiczna
WZÓR ROKU 2010 | S.A.M. RE-VOLT, Miejski pojazd elektryczny
WZÓR ROKU 2009 | Handbike Jetstream, rower wyczynowy dla niepełnosprawnych sportowców
WZÓR ROKU 2007 | SQUARE Linia grzałek
WZÓR ROKU 2006 | EM – 11C ORKA samolot

WZÓR ROKU 2017

KOLEKCJA MEBLI NATURE
Projekt TABANDA
Producent: Meble Vox

Uzasadninienie: Minister Rozwoju i Finansów zwrócił uwagę na to, że Kolekcja Nature powstała w wyniku współpracy polskich projektantów i polskiego przedsiębiorcy i jest wynikiem modelowo przeprowadzonego procesu projektowego. Doskonały projekt wzorniczy wpisujący się w najnowsze światowe trendy uzupełnia staranne wykonanie z użyciem naturalnego dębowego drewna. Równocześnie jest to produkt adekwatny do portfeli polskich konsumentów.

WZÓR ROKU 2016

Lokomotywa elektryczna E4MSU Griffin firmy NEWAG
Projekt: NEWAG SA
Producent: NEWAG SA

WZÓR ROKU 2015

Tramwaj niskopodłogowy 2014N KRAKOWIAK (Twist Step)
Projekt Sylwetka zewnętrzna: Bartosz Piotrowski, wnętrze: Bartosz Piotrowski, NC ART
Producent: Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.


Uzasadnienie:
Minister Gospodarki zwrócił uwagę na to, tramwaj niskopodłogowy 2014N „Krakowiak”(Twist Step) którego producentem jest PESA Bydgoszcz S.A. zasługuje na wyróżnienie, gdyż został zaprojektowany i wyprodukowany przez polskich przedsiębiorców, w sposób innowacyjny i odważny, spełniający światowe standardy, a jednocześnie z duża dozą dbałości o zaspokojenie specyficznych potrzeb komunikacyjnych Krakowa, co dowodzi, iż PESA będąc marką silnie rozpoznawalną za granicą i zdobywającą nowe rynki zbytu nadal z jest gotowa z najwyższą starannością zaspokajać potrzeby swoich lokalnych odbiorców. 2014N „Krakowiak” to najdłuższy tramwaj produkowany w kraju (42,83 m). PESA Bydgoszcz to producent o światowej renomie i standardach produkujący w dużej mierze na rynek międzynarodowy, jednak ten model serii Twist został stworzony specjalnie dla Krakowa, silnie zindywidualizowany w związku ze specyficznymi potrzebami nabywcy, przykładowo układ dynamiczny tramwaju został przystosowany do starej, ciaśniejszej zabudowy, zastosowano też wiele rozwiązań funkcjonalnych na specjalne życzenie miasta np. przeciwstawne fotele ze stolikami stworzone z myślą o odwiedzających miasto turystach. Dowodzi to, iż producent mimo globalnej skali działalności z uwaga podchodzi do potrzeb każdego klienta.

WZÓR ROKU 2014

Sensorów systemu inteligentnego domu Door/Window Sensor, Flood Sensor, Smoke Sensor, Motion Sensor
Marka: Fibaro
Projekt: Maciej Fiedler
Producent: Fibar Group Sp. z o.o.

Uzasadnienie: Minister Gospodarki zwrócił uwagę na to, że system sensorów Fibaro, wpisuje się w rozwijający w świecie trend domu inteligentnego, wykorzystujący najnowocześniejsze technologie informatyczne i mobilne. System Fibaro ułatwia zarządzanie domem, zwiększa komfort życia oraz przyczynia się do ograniczenia konsumpcji energii przez gospodarstwa domowe – zmniejszenie zużycia prądu w sposób pośredni ogranicza emisję CO2, którą państwa UE muszą obniżyć do 2020 roku o 20 proc. w stosunku do 1990 roku. Cztery czujniki nie tylko pozwalają zdalnie zarządzać domem z urządzeń mobilnych, takich jak smartfon i tablet, lecz również czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców, ostrzegając ich przed zagrożeniami i awariami – pożarem, zalaniem oraz włamaniem. Czujniki Fibaro to produkt powstający w Polsce i zaprojektowany przez polskich projektantów, jak również adekwatny do możliwości polskiego konsumenta.

WZÓR ROKU 2013

Lokomotywa multisystemowa GAMA MARATHON
Projekt: Bartosz Piotrowski - sylwetka zewnętrzna, Mariusz Gorczyński - kabina maszynisty

Producent: Pesa Bydgoszcz S.A.

Uzasadnienie: Lokomotywa Gama Marathon zwraca uwagę oryginalną, starannie dopracowaną bryłą i dlatego może spełnić przełomową rolę w historii polskiej kolei, wnosząc wysoką wartość estetyczną do jej wizerunku, wpływając na prestiż użytkującego przewoźnika oraz zadowolenie podróżnych. Konstrukcja lokomotywy została podporządkowana koncepcji stylistycznej i to założenie pozwoliło uzyskać nową jakość. Bryła zewnętrzna została starannie dopracowana. Sposób budowania powierzchni, ich płynność i logiczne przejścia pomiędzy widokami od przodu i z profilu, spójny z całością wykrój bocznej szyby, czy też przemyślane i podporządkowane koncepcji podziały płatów poszycia, dowodzą dobrego warsztatu projektanta. Na uznanie zasługuje dbałość o detale: nadanie reflektorom charakteru świateł zespolonych, podobnie jak w samochodach. Wnętrze lokomotywy zostało zaprojektowane prosto i praktycznie. Jakkolwiek estetyczna wartość wnętrza nie ma znaczenia dla odbioru pojazdu w przestrzeni publicznej, to warto jednak podkreślić, że współczesne wymogi stawiają estetykę miejsca pracy niemal na równi z ergonomią i poziomem jego technicznego zaawansowania. Bez wahania można stwierdzić, że lokomotywa Gama Marathon spełnia wymogi współczesności. Odpowiada na ogólnoświatowy trend i wynikające z niego współczesne oczekiwania związane z funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej tego typu pojazdu, które już od dawna wykraczają poza wartości czysto użytkowe i obejmują swoim zasięgiem także walory wizualne.

WZÓR ROKU 2012

FELIX 8X8 lotniskowy pojazd ratowniczo – gaśniczy
Producent: Wawrzaszek ISS Sp. z o.o.
Projekt główny: projektant Agnieszka Fujak, konstruktor prowadzący Aleksander Kłusak

Uzasadnienie: FELIX 8X8 lotniskowy pojazd ratowniczo – gaśniczy, 2012 został zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. To jeden z najlepszych dowodów mocnej pozycji polskiej myśli technicznej, jej rozwoju, możliwości i pozycji. Pojazd został wyposażony w sprzęt najwyższej klasy, wszechstronny i zaawansowany technologicznie. Pojazd ma dwa niezależne silniki Volvo o mocy 700 KM. W czasie dojazdu mogą one pracować równolegle – aby zapewnić szybszą jazdę, lub oddzielnie – aby zapewnić jazdę i napęd autopompy i innych urządzeń. Układ napędowy 8x8 z dwiema skrętnymi osiami ułatwia manewrowanie na małej przestrzeni. Mimo 50-tonowej masy, wóz przyspiesza od 0 do 80 km/h poniżej 20 sekund i może się rozpędzić nawet do 135 km/h. W wyposażeniu są m.in. autopompy, który są w stanie użyć 10 tysięcy litrów wody na minutę.

WZÓR ROKU 2011

DynaCook X5 gazowa płyta ceramiczna
Producent: Dynaxo Sp. z o.o.
Projekt: Paweł Nowak i Stanisław Szyling (technika), Małgorzata Brzóska-Nowak (design)

Uzasadniene: Minister Gospodarki podjął decyzję o przyznaniu nagrody specjalnej „Wzór Roku 2011” produktowi pod nazwą „DYNACOOK X5” (gazowa płyta ceramiczna). Projekt gazowej płyty ceramicznej firmy Dynaxo Sp. z o.o. to innowacja na skalę światową, a jednocześnie przykład dojrzałości polskiego wzornictwa. Dojrzałości producenta, który wykorzystał potencjał zespołu projektowego do stworzenia prostego i bardzo funkcjonalnego produktu, który może być wykorzystany w niemal 100% gospodarstw domowych, a jednoczenie przyczyniającego się do rozwiązania problemów energetycznych poprzez optymalizację zużycia energii oraz wykorzystanie dostępnych zasobów surowca. Świadczy jednocześnie o dojrzałości konkursu Dobry Wzór, dzięki któremu został zauważony i doceniony produkt prosty, który zapewne nigdy nie stanie się tak zwaną wizerunkową „ikoną wzornictwa”, w którym jednak został doskonale wykorzystany potencjał dojrzale rozumianego wzornictwa na którym może budować przyszłość polska gospodarka. Produkt ten jest dobrym przykładem wykorzystania w praktyce wyników prowadzonych prac badawczo-rozwojowych, wskazujących na potencjał dla rozwoju nowych, tańszych w eksploatacji oraz praktycznych rozwiązań w dziedzinie artykułów gospodarstwa domowego.

WZÓR ROKU 2010

S.A.M. RE-VOLT, Miejski pojazd elektryczny
Projektant: Heiko Stahl Marc Frehner

Kierownik zespołu projektowego: Stanislav Szadkowski
Zespół projektowy: Bartłomiej Kras, Krzysztof Kołodziejek
Producent: Impact Automotive Technologies Sp. z o.o.

Uzasadnienie: Minister gospodarki podjął decyzję o przyznaniu nagrody Wzór Roku 2010 miejskiemu pojazdowi elektrycznemu S.A.M. RE-VOLT uznając za wartą podkreślenia zasadę projektowania z poszanowaniem potrzeb ochrony środowiska. Projekt ten nosi znamiona rozwiązań dedykowanych potrzebom zrównoważonego rozwoju które są niezbędne w kontekście zmian społecznych i ekonomicznych. Pojazd jest nowym typem środka transportu zaproponowanym przez polskiego projektanta i polskiego producenta oraz wskazuje na potencjał dla rozwoju branży transportowej w Polsce. Ponadto, kreuje nowe postawy społeczne.

WZÓR ROKU 2009

Handbike Jetstream, rower wyczynowy dla niepełnosprawnych sportowców
projekt: Jarosław Baranowski oraz zespół projektowy Piotr Jarosz i Sławomir Krygier

producent: CARBONDESIGN S.A.

Uzasadnienie: Forma roweru ściśle podporządkowana funkcji - wymagania stawiane tego typu produktom wynikają z osobistych potrzeb zawodników. Rower jest przeznaczony do używania w pozycji półleżącej, idealnej dla dużych prędkości, napędzany mięśniami rąk.Wysoko oceniono myśl projektową - wszystkie elementy starannie zaprojektowano, wykorzystując najwyższej jakości materiały. Lekka, stabilna konstrukcja umożliwia różne ustawienie siedziska, a wykonana z kompozytu węglowo-kevlarowego rama zapewnia wytrzymałość. Estetyka produktu podkreśla jego dynamikę i nowoczesność. Jury zwróciło uwagę na pozytywny aspekt społeczny produktu, aktywizację niepełnosprawnych. Dzięki niemu niepełnosprawni nie tylko mogą się łatwo poruszać, ale również wyczynowo uprawiać sport.

WZÓR ROKU 2007

SQUARE Linia grzałek
Projekt: Mirosław Rekowski
Producent: Terma Technologie Sp. z o.o.

Uzasadnienie: Nagrodzone grzałki przeznaczone są do stosowania z różnymi urządzeniami grzewczymi. Produkt jest świetnym przykładem „niezauważalnego wzornictwa", o którego wartości nie decyduje wyłącznie atrakcyjność estetyczna, ale mądra użyteczność i zdolność wpływania na zachowanie odbiorców. Dzięki przejrzystej idei wzorniczej i ergonomii, grzałki wyróżniają się wygodą programowania i obsługi - zachęcają do oszczędności energii, promują właściwe, w kontekście ochrony środowiska, postawy ludzi.

WZÓR ROKU 2006

EM – 11C ORKA samolot
Projekt: Kierownik zespołu projektowego
Zespół projektowy: Grzegorz Sadłek, Tadeusz Zboś, Mariusz Wolak, Łukasz Kielar, Tomasz Jasiński, Paweł Zyzak
Producent: Zakłady Lotnicze Margański & Mysłowski Sp. z o.o.

Uzasadnienie: Nowoczesny samolot dyspozycyjno-turystyczny. Zbudowany z materiałów kompozytowych, z dwusilnikowym układem napędowym. Transport na dystans 1500 km z prędkością rzędu 280 km/godz. Samolot przystosowany jest do korzystania z lotnisk o nawierzchni gruntowej lub utwardzonej. Po zdemontowaniu foteli pasażerskich samolot może zabrać wielkogabarytowy bagaż. Bryła samolotu kształtowana dynamicznie i jednorodnie, zgodnie z aktualnymi trendami w tej dziedzinie. Zwraca uwagę starannie opracowany detal i możliwości adaptacji zależnie od potrzeb odbiorców.

żródło: IWP

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.