wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
16 lutego 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Festival des Architectures Vives. Instalacje ożywiają urocze zaułki Montpellier

Jak Instalacje zmieniają przestrzenie publiczne?

Festival des Architectures Vives (FAV) odbywający się, co roku w czerwcu, w dwóch francuskich miastach: Monpellier (14-19.06.2016) i La Grande Motte (18-26.06.2016) to wyjątkowe wydarzenie. W czasie trwania festiwalu oba miasta wypełnione są niezwykłymi Instalacjami zaprojektowanymi przez młode pokolenie architektów, architektów krajobrazu i urbanistów. Urocze zaułki, w których realizowane są projekty podczas FAV stają się miejskim laboratorium, tego co może zdarzyć się w najbliższej przyszłości.

Poprzez innowacjyjne rozwiązania proponowane przez projektantów, rzeczywistość architektoniczna nabiera nowego kształtu. Coroczna impreza wpisując się w architekturę miejską ma na celu zarówno podniesienie świadomości społecznej w szerokim zakresie rozumienia architektury jak i pozwala odkrywać i docierać do unikalnych miejsc takich jak min. prywatne dziedzińce, na co dzień niedostępne dla publiczności. Na kilka czerwcowych dni otwierają one swoje podwoje dla organizacji instalacji artystycznych, widowisk multimedialneych i wystaw.

Wiele prac – przez swoją innowcyjność i nowoczesną formę - umożliwia interakcję z odwiedzającymi. Tymczasowe instalacje mają się po prostu podobać, przy okazji  inicjując głębszą refleksję nad architekturą i jej rozwojem w istniejącym kontekście urbanistycznym. Wreszcie dialog między współczesnymi dziełami, a historyczną tkanką miasta. Projekty są intrygujące, często wesołe i z poczuciem humoru. Zyskuje na tym architektura otoczenia, którą wielu z odwiedzających zauważa. Bo „widzieć” a „zobaczyć” to są dwie różne rzeczy.

Zobaczcie 10 najciekawszych Instalacji z Festival des Architectures Vives 2016 i jesteśmy bardzo ciekawi, które z zaprezentowanych pomysłów podobaja się Wam najbardziej.

‘[De] tendu’
Quaternion - Marie Lambert, Simon Hulin et Mathieu Sudres
Ecole Nationale Supérieure d'Architecture de Toulouse

Paris / Toulouse / Grenoble // France

Instalacja ‘[De] tendu’ prezentuje zastosowanie nowych technologii do produkcji przyjaznej architektury. Pawilon zbudowany jest na zasadzie Gridshell, która przez budowanie siatki z prostych organicznych elementów, pozwala tworzyć niesamowite konstrukcje. W przypadku [De] tendu budulcem jest drewno. Zaawansowana technika projektowania struktury,  z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i symulacji komputerowych tutaj wspiera produkcję rzemiślniczą. Dzięki doskonałej równowadze pomiędzy nowoczesną technologią i tradycją w pawilonie czuć niepowtarzalną atmosferę. Spotyka się tutaj: tradycja i nowoczesność, kamień i drewno, materiały pochodzenia mineralnego i roślinnego, formy proste i krzywe.

‘Thin Green’
Belle Ville Atelier d'Architecture - Ilan Bitoun, Vincent Imfeld, Alexandre Ferron, Anthony Le Page et Lucile Nicosia
Anduze et Paris // France 

Zielona oaza oferuje orzeźwiającą przerwę dla gości i mieszkańców rezydencji Mirman. Realizacji projektu Thin Green przyświecają dwa cele. Przede wszystkim Instalacja oferuje zmysłowe doświadczenie obcowania z zielenią poprzez zderzenie „miasta” na zewnatrz i bujnej roślinności wewnątrz dziedzińca. Z drugiej strony wstawienie roślin do niewielkiego wnętrza pozwala na eksperymentalne oszacowanie skuteczności naturalnego systemu chłodzenia. Możliwe, że  dzięki kombinacji roślin i systemu tworzenia mgły na bazie wody rozwiązanie takie pozwoli obniżyć temperaturę wewnątrz zamkniętych przestrzeni w przyszłości.

Porte Vers ...
Maurice Schwab
Toulouse // France

Więcej informacji: Zadziorna “Porte Vers ...” na montpellier's Festival des Architectures Vives

Porte Vers ...zaprojektowana przez Maurice’a Schwab’a to Instalacja, która w szczególny sposób podkreśla istniejącą architekturę otoczenia. Kolorowe i transparentne elementy wraz z masywnymi czarnymi blokami – ze swoją innowacyjnością i nowoczesną formą – stanowią doskonały kontrapunkt dla historycznej architektury Montpellier. Zestawienie tak rożnych i oddalonych od siebie w stylu obiektów paradoksalnie przybliża nam dziedzictwo historyczne architektury otoczenia, wydobywając jego istotę. Ważnym elementem jest światło, które rzuca lekkie i kolorowe cienie na zabytkowe obiekty i ich masywne formy. Tymczasowa instalacja Porte Vers ...ma się po prostu podobać, przy okazji  inicjując głębszą refleksję nad architekturą w urbanistycznym kontekście. Intrygujące formy jakby się do nas wesoło uśmiechały. Ciekawe ich zestawienie bawi nas pozostawiając nam swobodną odbioru.

‘Green Wash’
Atelier MAP - Gabriel Lacombe, Jean-Philippe Di Marco et Carlo Tadeo
Vancouver et Montréal // Canada

Innowacyjność w architekturze ma wiele aspektów. Umożliwia integrację nowych technologii z nowymi pomysłami lub już istniejącymi. Green Washprezentuje zielony dach budynku bez elementów nośnych. Proponuje abyśmy na chwilę się zatrzymali i starali się zastanowić nad zależnością między masą a jej brakiem, oferując zupełnie nowe spojrzenie na te zależności.

‘Where is my beach umbrella’
M³ - Mathilde Guihaumé, Marion Salagnac et Magali Courias
Cenon et Bordeaux // France

Są różne sposoby postrzegania parasoli. Instalacja ‘Where is my beach umbrella’ jest inspirowana nadmorskim środowiskiem: słońcem i prasolkami, ale parasole pokazane są w zupełnie nowym kontekście. Stają się się zabawą. 

‘Reversible’
Colectivo Concentrico - Rocío García Samaniego, Teresa Elías Valer, Irene Fernández Garijo, María Pérez Pérez, Israel Martín Herrero, Belen Llanos Pérez, Beatriz Estefania Gutierrez sous la coordination de Javier Peña Ibañez et Cristina Algarra (de FRESArchitecture)

Pomysł Colectivo Concentrico konfrontuje dwa światy. Świat miasta i Świat morza. Wydłużone ruchome ścianki instalacji z jednej strony wykończone są lustrami, z drugiej kolorowymi rysunkami. Świat odbity w lustrach jest bardziej prywatny. Możliwość poruszania ściankami daje każdemu możliwość tworzenie różnych obrazów.

‘La tête dans les nuages’
Mickael Martins Afonso i Caroline Escaffre Faure
France

Więcej informacji: Z głową w chmurach na montpellier's Festival des Architectures Vives

La tête dans les nuages zaprojektowana przez Mickael Martins Afonso i Caroline Escaffre jest poetyckim dodatkiem dla istniejącej architektury. Szereg pływających chmur wewnątrz jednego z ukrytych montpellierowskich podwórek, odizolowanego od hałasów miasta, zadziwia gości którzy trafili tutaj podczas spaceru po mieście. Powstało cudowne miejsce gdzie można trochę odpocząć. Na dziedzińcu umieszczone są krzesła i ławki - w taki sposób by odwiedzający mieli chmury nad swoimi głowami. Wykonane z balonów obiekty, wydają się unosić w powietrzu dzięki temu, że zawieszone są na żyłkach. Siedząc na krześle, mamy możliwość przesuwać chmury wokół głowy. Delikatne - wyglądające jak prawdziwe - chmurki proszą się o to by się w nich zanurzyć. Ciekawe ich zestawienie bawi nas pozostawiając nam swobodną odbioru.

[ IN N' OVER ]
Maxime Derrouch, Typhaine Le Goff et Emeline Marty

Przepiękna i delikatna instalacja [ IN N' OVER ] z origami stanowi jakby moment pomiędzy snem a jawą. Podwieszone papierowe żurawie pozwalają na nowo odkrywać również relacje między czasem i przestrzenią, pomiędzy "IN" i "OVER". Lot ptaków odbity w lustrze na podłodze dziedzinca doskonale uzupełnia te zależności wprowadzając trochę nierealności.

‘GreenOvation’
Pauline Marquet, Claire Chrestia et Sibylle Jaubert
Paris et Pau // France / Karlsruhe // Allemagne

Urosze zaułki, w których realizowane są projekty podczas FAV stają się miejskim laboratorium, tego co może zdażyć się w najbliższej przyszłości. Rzeczywistość nabiera nowego kształtu. Urocze GreenOvation stara się odpowiedzieć na pytanie o rolę terenów zielonych w miejscach publicznych, ale też pozwala nam wyobrazić sobie nową ideę ogrodów. Poetycki hołd ogrodom, wyrażona przez tę instalację oferuje nowy wymiar i inny stosunek do terenów zielonych. Widzowie są zaproszeni do zwiedzania pływającej struktury. Taniec cieni, które rzucają kwiaty ma pobudzając nasze zmysły zaprasza do wypoczynku i kontemplacji.

Cortiça
FLCDa - Clément Daneau, François Lis et Maxime Lis
Grenoble et Bordeaux // France

Punktem wyjścia projektantów jest refleksja nad materiałem wykorzystywanym od wieków zaskakującym współczesnymi cechami: the cork (korek). Clément Daneau, François Lis i Maxime Lis w Cortica zdecydowali się uszlachetniać odbiór potocznego materiału proponując instalację, która jest częścią istniejącej architektury. Pawilon pobudza ciekawość obecnością wysokiej ściany: nie tworząc absolutnej granicy - ponieważ przez otwory mamy widok na dziedziniec. Brutalna forma zmusza nas do konfrontacji i odkrywania piękna "korka" na nowo..

all images by Paul Kozlowski © photoarchitecture.com

Festival des Architectures Vives (FAV) www.festivaldesarchitecturesvives.com
Montpellier (14-19.06.2016) La Grande Motte (18-26.06.2016)

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.