Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
16 lipca 2016
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Eksperymentalne obiekty i instalacje Numen/For Use

Projekty, który zmieniają wszystko

Numen/For Use to interdyscylinarne studio, które tworzą Sven Jonke, Christoph Katzler i Nikola Radeljković. Działają w obszarach: sztuki konceptualnej, scenografii, projektowania produktowego i przestrzennego. Od samego początku swojej działaności (1999) chorwaccy projektanci eksperymentują z wielkoformatowymi formami, które radykalnie zmieniają otaczającą przestrzeń. Instalacje i scenografie Numen/For Use to wielokrotnie Laureaci międzynarodowych nagród. Na swoim koncie maja min. kilka prestiżowych Borštnikov Scenography Award czy DMY Award 2010 za Tape Installation.

Przełomową dla Numen/For Use okazała się realizacja scenografii do spektaklu “Inferno” zrealizowanego na podstawie „Boskiej Komedii” Dante Alighieriego w National Centre for Drama w Madrycie w roku 2005. Na scenie stanął wielki, szklany sześcian w środku którego znajdowali się aktorzy. Szklane ściany od wnętrza wyłożone były lustrem. Aktorzy grając mogli oglądać swoje odbicia, ale nie widzieli widza. Od strony widowni szklane ściany były przejrzyste, można było ogladać przedstawienie.

Zajrzyjcie tu: Perwersyjna scenografia Numen/For Use do ‘Inferno’. Projekt, który zmienił wszystko

Inferno / Divine ComedyNational Theatre Maria Guerrero, Madrid 2005
Writer: Dante Alighieri 
Director: Tomaz Pandur
Photo: Numen/For Use

Ta intrygująca i perwersyjna w swoim zamyśle scenografia sprawiła, że realizacje Numen/For Use zaczęły się pojawiać w teatrach w całej Europie. Do wybitnych zaliczamy dzisiaj wiele z realizacji wśród których są scenografia do baletu 'Symphony of Sorrowful Songs' / Deutsche Staatsoper Unter den Linden /Berlin 2010 czy scenografia do sztuki 'King Lear' / Peiraios 260, Athens 2015.

W ‘Symphony of Sorrowful Songs’ projektanci stworzyli scenografię, która w minimalnym stopniu zakłóca ruch tancerzy. Scena zbudowana jest z ruchomych paneli i światła, które animowane w zsynchronizowanym ruchu, tworzą sekwencję dynamicznych form skontrastowanych przez tło, które zmienia się z jasno oświetlonego do czarnego w zależności od oświetlenia płyt. Cały proces jest koordynowany przez program komputerowy umożliwiający płynny ruch wszystkich elementów, które wydają się działać jako pojedynczego mechanizmu. Nakładanie warstw ruchomych elementów ułatwia przełączanie między scenami, cięć montażowych i wejściach i wyjściach z tancerzy.

 Symphony of Sorrowful Songs
Deutsche Staatsoper Unter den Linden, Berlin 2010
A contemporary ballet based on H. Gorecki's "Symphony of Sorrowful Songs" Choreographer: Ronald Savkovic
Director: Tomaž Pandur

Kontynyjąc doświadczenia z instalacji Tape Numen/For Use przygotowało interaktywną scenografię dla szekspirowskiego przedstawienia „Król Lear” wystawianego w Atenach w roku 2015. Sztuka została wystawiona w postindustrilalnej przestrzeni opuszczonej hali przemysłowej w Atenach. Większość pierwszego aktu dzieje się na wydłużonej drewnianej platformie, na której stoją tylko czarne krzesła. W pewnym momencie od podłogi odrywa się - napełniania powietrzem – folia. I to ona jest nośnikiem emocji. Raz jest wrzosowiskiem innym razem oceanem w który zanurzają się aktorzy. [VIDEO]

King Lear
Peiraios 260, Athens 2015
Writer: William Shakespeare
Director: Tomaž Pandur
Zdjęcia Aljoša Rebolj i Numen / ForUse

King Lear
Peiraios 260, Athens 2015
Writer: William Shakespeare
Director: Tomaž Pandur
Zdjęcia Aljoša Rebolj i Numen / ForUse

W kolejnych latach, poczynając od 2008 roku, Numen/For Use tworzy obiekty bez predefiniowania funcji, działając w obszarze eksperymentalnych doświadczeń i hybryd. Powstają projekty z kategorii Spatial Communication i instalacje takie jak seria N-light, Tuft, Tube czy szerzej przez nas opisane Tape i String.

Zajrzyjcie tu: ‘Tape’ Numen/For Use. Instalacje, które radykalnie zmieniają otaczającą przestrzeń
Zajrzyjcie tu:

‘Tape’ to seria Instalacji, które radykalnie zmieniają otaczającą przestrzeń. Wędrowanie wewnątrz celofanowej konstrukcji to metafora zanurzenia, introspekcji i sondowania siebie.  Kuratorska koncepcja zakłada zagłębianie się w mroczne terytoria życia wewnętrznego / fizycznego / psychicznego człowieka. Główną ideą założenia jest przekształcenie przestrzeni w konwulsyjny organizm / umysł / ciało, którego śliskie granice rozciągają się jak skóra.


Tape Tokyo, Spiral Garden
Inside 18.11. - 04.12.2013, Wacoal Art Center, Tokyo, Japan
photo Numen/For Use

Tape Tokyo, Spiral Garden
Inside 18.11. - 04.12.2013, Wacoal Art Center, Tokyo, Japan
photo Numen/For Use

String, zrealizowana w Wiedniu w 2014 roku, to Instalacja zbudowana z cienkich powiązanych równiolegle lin. Człowiek uwięziony wewnątrz przestrzennej siatki wygląda jakby latał. Całość przypomina dadaistyczne kolaże.

Zajrzyjcie tu:

String Wiedeń, 2014
photo Numen/For Use

String Wiedeń, 2014
photo Numen/For Use

Tube to kolejna seria instalacji, zaprojektowanych i zrealizowanych przez Numen/For Use. Zbudowana jest ze zszytych sieci, które przyjmują węża lub olbrzymią stonogę. Obiekt, zaczepiony do otaczającej powierzchni licznymi elastycznych linami, pulsuje i porusza się w przestrzeni. Takie rozproszone wsparcie pozwala na równomierny rozkład sił i umożliwia miękkie poruszanie się. Ludzie będacy wewnątrz gąsienicowej siatki mogą doświadczać otaczającej architektury z nieoczekiwanych, surrealistycznych miejsc. Siatka podtrzymuje ciała, a poruszając się cały czas pozwala odczuć co to jest „latanie”.

Tube Innsbruck Austria 16.07.-10.10.2015
Photo Günter Richard Wett and Numen/For Use


Tube Innsbruck Austria 16.07.-10.10.2015
Photo Günter Richard Wett and Numen/For Use

Równolegle do realizacji w przestrzeniach publicznych realizują projekty z zakresu wzornictwa produktowego, z których kilka to laureaci prestizowych konkursów z dziedziny designu. Wśród nagrodzonych produktów są min. Oblique Chair z Red Dot Award 2015,  Polygon  Excellent Product Design Winner 2015 / German Design Council czy Red Dot Award 2015 dla sofy Revolve.

więcej informacji: www.numen.eu
photos Numen/For Use

 ----------------

[EN]

Numen/For Use is a collective working in the fields of conceptual art, scenography, industrial and spatial design.

The group first formed in 1998. as a collaborative effort of industrial designers Sven Jonke, Christoph Katzler and Nikola Radeljković under the banner For Use.In 1999. they establish Numen as a collective identity covering all projects actualised outside the sphere of industrial design.

The group's early enterprises are characterized by experiments with impersonal design and radical formal reduction, deeply rooted in the tradition of high modernism and mainly applied to various synergetic total-design projects in Croatia.

From 2004. onwards, after setting up a large scale site-specific project for the production of “Inferno” in the National Centre for Drama in Madrid, Numen/ For Use become intensely involved with scenography. Further realisations in theatres across Europe ensue.

Since 2008. the collective turns its focus towards configuring objects and concepts without a predefined function, an activity resulting in the more hybrid and experimental works such as the N-Light series and Tape Installation. 

Parallel to these publicly exposed ventures, the group wins several international awards for their accomplishments in the field of industrial and set design.

www.numen.eu

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.