wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
13 sierpnia 2016
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Dlaczego MUSK każe nam leżeć na dywanie z taśm VHS czy odpoczywać wśród kaset magnetofonowych?

Społeczne zaangażowanie MUSK budzi emocje

Dlaczego projektanci z Musk Collective Design każą nam leżeć na dywanie z taśm VHS? Po co mamy przebywać w domku zbudownym z kaset magnetofonowych? Jak smakuje śniadanie na trawie w hali dworca w Gliwicach? Co takiego jest w przestrzeni zbudowanej z 120 000 tarcz zegarków dla CITIZEN przez paryskie studio architektoniczne DGT? Czym zachwyca tekturowy Pawilon przy Pl. Solnym we Wrocławiu zaprojektowny przez architekta Jerzego Łątkę? Po co nam plaża zbudowana z 750 000 białych kulek przez brooklyńskiego studio Snarkitecture w holu National Building Museum w Waszyngtonie, czy kołyszące się i wibrujące kwiaty wykonane z nici przez Beili Liu? Ddlaczego największy mural w Paryżu zbudowany jest z 15 000 papierowych ptaków? Można spojrzeć inaczej na architekturę Luwru, gdy znika szklana piramida. Usłyszeć lekki i kolorowy komentarz do najbardziej nawet tragicznych wydarzeń z przeszłości. Oglądać sztukę prezentowaną w przyjazny sposób tak, by trudne tematy skierowane do wybranych ludzi stawały się czytelne dla szerokiego frona odbiorców.

REKLAMA

Kształtowanie przestrzeni poprzez Instalacje pozwala na interakcję z jej użytkownikami. Są to miejsca, gdzie czujemy się dobrze. Bo pędzimy każdego dnia nie mając czasu by się zatrzymać. Bo boimy się tematów, których nie rozumiemy. Wielu z nas pewnie by chciało, tylko jak to zrobić? Co musi się stać, żebyśmy oderwali się od naszej codzienności?

Może jest tak, że dzięki Instalacjom hermetyczne tematy - skierowane do wybranych ludzi - stają się ciekawe dla osób mniej obytych z tematyką. Przestrzenie nie onieśmielają. One wręcz zapraszają - każdy może wpaść po drodze i dobrze się bawić, a przy okazji uczyć. Instalacje sprawiają, że otwieramy się na wydarzenia/rzeczy/tematy/historie/sztukę/miejsca/architekturę, których wcześniej nie zauważyliśmy. Bo 'widzieć', a 'zobaczyć' to są dwie różne rzeczy.

Okazuje się, że można się zatrzymać i pofrunąć myślami ... na Dworcu Kolejowym w Gliwicach i na Rynku w Gliwicach i na Festiwalu 'Inne Brzmienia' w Lublinie. A to za sprawą zabawnych i społecznie zaanagażowanych Instalacji musk, kolektywu projektowego współtworzonego przez młodych śląskich architektów: Józek Madej, Katarzyna Sąsiadek i Weronika Kiersztejn. A wszystko po to, aby oczarować, zaskoczyć i dostarczyć publiczności wielu niezapomnianych emocji.

Instalacja z kaset magnetofonowych
Wydarzenia: Festwial 'Inne Brzmienia' w Lublinie
Autorzy: musk
Współpraca: Łukasz Bednarski, Tomasz Zając, Emilia Kietlińska-Drozd
Projekt: styczeń-maj 2016
Realizacja: lipiec 2016
Zdjęcia: Jakub Bodys, Kamila Pitucha, Marcin Butryn, Robert Grablewski

Instalacja powstała z 2000 sztuk kaset magnetofonowych na potrzeby strefy relaksu Festwialu Inne Brzmienia w Lublinie. Tradycją festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest przybliżanie działalności ciekawych wytwórni muzycznych. Jak co roku Lublin zamienia się na kilka lipcowych dni w scenę dla kilkuset artystów reprezentujących najróżniejsze brzmienia i gatunki muzyczne.

"Kasety zbieraliśmy od stycznia do maja. Instalacje zmontowaliśmy na miejscu w jeden dzień wykorzystując do tego konstrukcję zdemontowaną z poprzedniej naszej instalacji oraz 5000 trytytek. Koszt wykonania: 300zł + dobra wola ofiarujących kasety." - mówią projektanci.

Instalacja VHS
Wydarzenie: Skup Kultury cykliczne wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenia: Cała Naprzód i Przed Siebie
Autorzy: musk
Powierzchnia:  3m2
Lokalizacja:  Rynek w Gliwicach
Projekt i realizacja: maj-czerwiec 2015
Zdjęcia: Joanna Ciszak, Stowarzyszenie Cała Naprzód, Stowarzyszenie Przed Siebie

Instalacja z taśm VHS (kasety do magnetowidu) powstała w ramach Skupu Kultury. Jest to cykliczne wydarzenie kulturalne organizowane przez Stowarzyszenia: Cała Naprzód i Przed Siebie, dzięki któremu zbierane są fundusze na pomoc niepełnosprawnym.  Dywan pleciony z fragmentów taśm miał powierzchnię 3m2. Koszt wykonania samego dywanu to 22zł (siatka, farba), natomiast cała instalacja z "cateringiem" wyniosła łącznie 150zł.

Made in Śląsk - śniadanie na trawie
Projekt: Klaster Przemysłów Kreatywnych „Made In Śląsk”
Powierzchnia: 45m2
Lokalizacja: Hala Dworca PKP, Gliwice
Projekt i realizacja: czerwiec-październik 2013
Zdjęcia: Artur Jurkowski (www.arturjurkowski.info), Krzysztof Surma (Nowiny Gliwickie)

Instalacja Klastra Przemysłów Kreatywnych ‘Made In Śląsk” jest wynikiem pracy artystów, architektów, grafików, projektantów, fotografów i filmowców. Połączyli oni siły i wiedzę ze swoich różnorodnych dziedzin, aby halę dworca w uczynić bardziej użyteczną i przyjazną, i aby Gliwice odznaczyły się na mapie kreatywnego wykorzystania przestrzeni publicznej. Zielona instalacja wypełnia 45 metrów kwadratowych w jednej z najbardziej uczęszczanych lokalizacji miasta.

Wspólna praca nad projektem instalacji jest odzwierciedleniem idei klastra, czyli gęstego skupiska firm i instytucji, które dzięki powiązaniom i kontaktom współpracują w dynamicznie zmieniających się konfiguracjach, dzięki czemu osiągają dużo lepsze rezultaty niż w pojedynkę.

Rozważano lokalizacje, którym ingerencja mogłaby najlepiej się przysłużyć, gdzie jej użyteczność miałaby realną szansę na wykorzystanie, i gdzie instalacja mogłaby skutecznie komunikować wiedzę o ludziach, którzy skupiają się wokół projektu „Made in Śląsk”. Za miejsce docelowe wybrano halę dworcową, gdzie instalacja miała szanse zaangażować ogromną ilość odbiorców. Użytkownicy przestrzeni mogli być niejako sprowokowani, aby się w niej odnaleźć. Nie bez znaczenia jest także fakt, że funkcja komunikacyjna hali nie ogranicza się do obsługi mieszkańców jednego miasta, lecz ogniskuje komunikację wewnątrz i na zewnątrz miasta i aglomeracji. 

---------------

o Musk Collective Design

Kolektyw projektowy współtworzony przez młodych śląskich architektów: Józek Madej, Katarzyna Sąsiadek i Weronika Kiersztejn. Forma kolektywu jest naszą odpowiedzią na aktualną sytuację rynku projektowego. Nie ograniczamy się do projektowania architektury, bo nie pozwala nam na to nasza ciekawość i pasje. Dlatego w projektach integrujemy architekturę, wzornictwo, grafikę, socjologię przestrzeni i kreowanie wizerunku pod kątem danego inwestora czy tematu. Tak interdyscyplinarny charakter daje możliwość zapewnienia klientom kompleksowej usługi: od architektury, budowania identyfikacji po koordynację i wdrożenie.

Musk Collective Design to Laureat 1. Miejsca w konkursie 'Projekt Zatrudnienie' za prjojek 'Fo(u)r spaces

MUSK: Kasia Sąsiadek, Józek Madej i Weronika Kiersztejn / fot. Bartek Barczyk

Pierwszy raz pomyśleliśmy o pracy razem na 1 roku studiów WA Politechniki Śląskiej, wtedy też powstała nazwa "musk". O współpracy zadecydowaliśmy w Amsterdamie, ale na stałe zostaliśmy na Śląsku – w Katowicach. Doświadczenie zdobywaliśmy w pracowaniach w Polsce, Holandii i we Francji. W 2013 roku otrzymaliśmy nagrodę "Młody Twórca" w konkursie Architektura Roku SARP o/Katowice. Prywatnie – przyjaźnimy się od 9 lat. Advertising: Bike body work and Motorcycle racing fairings https://www.superbikes.ie/

www.musk.pl

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.