Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
04 sierpnia 2016
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

„Iloczyny” Izabeli Bołoz integrują na Bulwarze w Gdyni

Instalacje Izabeli Bołoz funkcjonują na pograniczu designu, architektury i sztuki

W trakcie Gdynia Design Days 2016 na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego stanęła nowa instalacja miejska. „Iloczyny“ Izabeli Bołoz to trzeci, po „Zielonych Pagórkach“ i „Długim Pikniku“, punkt na trasie gdyńskiego szlaku rekreacyjnego Trawa do Rzeczy. Projekt organizowany jest przez Centrum Designu Gdynia.

Celem inicjatywy Trawa do Rzeczy jest tworzenie szlaku rekreacyjnego, prowadzącego przez parki i zielone skwery w gdyńskim Śródmieściu, gdzie design zajmuje swoje stałe miejsce. Za jego sprawą Centrum Designu Gdynia dąży do wykreowania przestrzeni sprzyjających integracji i kreatywnej zabawie, przypominając jednocześnie o zaletach wypoczynku na trawie. Inauguracja projektu miała miejsce w 2013 r. w Parku Rady Europy, gdzie zgromadziliśmy się wokół 14-metrowego stołu „Długi Piknik“. Trzypoziomowy mebel do dziś zachęca gdynian do wspólnych posiłków wśród miejskiej zieleni. Rok później Skwer Sue Ryder został wzbogacony o zespół trzech pagórków sprzyjających rekreacji. W tym roku na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego stanął kolejny obiekt małej architektury odpowiadający na potrzeby zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych mieszkańców Gdyni.

REKLAMA

Oficjalne otwarcie „Iloczynów“ odbyło się 30 lipca podczas pikniku Trawa do Rzeczy, któremu towarzyszyły warsztaty dla dzieci i zajęcia z jogi. Barwna instalacja wpisała się w nadmorski krajobraz, stając się strefą wypoczynku i rozrywki. Modułowa konstrukcja pobudza dziecięcą wyobraźnię i zaprasza do spontanicznej zabawy, podczas gdy spragnionym wytchnienia służy jako tradycyjny mebel miejski. Prototyp „Iloczynów“ powstał na potrzeby festiwalu Gdynia Design Days 2014, którego hasłem było „MIASTO+“.

Zainspirowała mnie modernistyczna architektura miasta, bardzo charakterystyczna dla Gdyni. Istotnymi cechami tej architektury, pozbawionej jakichkolwiek ornamentów, są forma i geometria. Architekci często w niespodziewany sposób łączyli ze sobą bryły, jednocześnie zachowując lekkość budynków. W swoim projekcie chciałam uwydatnić zjawisko przenikania się brył, gry z geometrią. - Izabela Bołoz wyjaśnia w jaki sposób tożsamość miejsca wpłynęła na jej projekt.

„Iloczyny“, tworząc nową przestrzeń, sprzyjają swobodnej integracji, o czym świadczy pozytywny odbiór projektu prezentowanego na międzynarodowych wydarzeniach takich jak Milan Design Week 2015.

O projekcie Trawa do Rzeczy

Za sprawą projektu Trawa do Rzeczy Centrum Designu Gdynia eksploatuje miejskie skwery i parki, nadając im nowe funkcje rekreacyjne. Działania podejmowane w ramach szlaku podnoszą atrakcyjność terenów zielonych i lokują design w przestrzeni publicznej. Zgodnie z przekonaniem, że epoka tabliczek z zakazem „nie deptać trawników” dawno już minęła, szlak ma zachęcać do tego, by korzystać z nich śmiało i, przede wszystkim, kreatywnie. Jego trasa wiedzie przez kolejne punkty położone w pasie ograniczonym z jednej strony przez linię brzegową, od Molo Południowego po Bulwar Nadmorski, a z drugiej – przez oś ulicy Świętojańskiej. Obszar ten najlepiej pokazuje fenomenalną specyfikę gdyńskiego Śródmieścia, w którym niemal na każdym kroku można być bardzo blisko morza, a zarazem funkcjonować w tętniącym życiem mieście.

Instalacja w ramach Trawa do Rzeczy 2015 / photo Centrum Designu Gdynia

Instalacja w ramach Trawa do Rzeczy 2014  / photo Centrum Designu Gdynia

żródło: www.centrumdesignu.gdynia.pl

photos Studio Izabela Bołoz

-----------

Izabela Bołoz

Projektantka działająca na pograniczu designu, architektury i sztuki. Studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Zuryskim w Szwajcarii, wzornictwo na Kingston University London, następnie uzyskała dyplom Design Academy Eindhoven. W 2011 roku założyła w Holandii swoje studio projektowe. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven, wykładała także w School of Form w Poznaniu.

Izabela Bołoz specjalizuje się w tworzeniu instalacji miejskich, które oprócz funkcji czysto użytkowej mają intrygować, bawić, zadziwiać odbiorców. Poetyckie i subtelne podejście łączy się w nich z mądrością i poczuciem humoru.

www.izabelaboloz.com

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.