Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY
30 sierpnia 2016
wszystkie artykuły z działu >> ROZMOWY

O świadomym projektowaniu kariery zawodowej z Jadwigą Husarką rozmawia Zdzisław Sobierajski

O sposobach na budowanie przewagi konkurencyjnej swojej firmy, o tym co skłonia projektantów do odejścia z korporacji i zakładania autorskich studio projektowych z Jadwigą Husarską, CEO Husarska Design Studio, rozmawia Zdzisław Sobierajski.

Zdzisław Sobierajski: Jadwigo. Skończyłaś studia w 2009 roku i pamiętam że od razu dostałaś ofertę  pracy w z firmie Paged. Jak to sobie zaprojektowałaś?

Jadwiga Husarska: Prace jako projektant zaczęłam już od pierwszego roku studiów na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiowałam na wydziale Form Przemysłowych. Od dziecka miałam zacięcie artystyczne i marzyłam, by tworzyć obiekty przestrzenne. Początkowo planowałam zostać rzeźbiarką jak matka, a później wynalazcą jak dziadek. Zawsze wiedziałam, co chcę robić w życiu i co przynosi mi nie tylko satysfakcję, ale i jest moją pasją. To design. Na swojej drodze spotkałam wiele inspirujących osób, z którymi kontakt utwierdził mnie w przekonaniu o słuszności swojego wyboru. W projektowaniu zawsze interesował mnie proces wdrażania produktu oraz kontakt z biznesem i marketing. Myślę, że właśnie dlatego Paged zaproponował mi pracę na stanowisku głównego projektanta i dyrektora do spraw rozwoju produktu.

Czy Twoja rola w studenckiej grupie Makultura, przyczyniła się potem do twojego późniejszego rozwoju zawodowego?

Oczywiście. Przez całe studia aktywnie poszukiwałam możliwości rozwoju, stąd m.in. moje wyjazdy na uczelnie Moholy-Nagy University of Arts and Design w Budapeszcie czy Lahti Institute of Design. Grupa projektowa Makultura pozwoliła mi poczuć, ile wysiłku wymaga wdrożenie od A do Z własnych pomysłów. Razem z innymi projektantami, organizowałam warsztaty, prelekcje i spotkania. Pełniłam tam też funkcję kierowniczki grupy, co z kolei wymagało umiejętnego zarządzania ludźmi. Sprawiało mi to wielką satysfakcję, a jednocześnie przychodziło mi z łatwością. Ale co ważniejsze, dzięki Makulturze mogłam jeszcze lepiej poznać możliwości, jakie w projektowaniu dają ekologiczne materiały, w tym moje ukochane drewno.

Pracowałaś kilka lat w Pagedzie. Wdrożyłaś tam wiele swoich projektów. Powiedz, co skłoniło cię do odejścia z korporacji i założenia autorskiego studia projektowego?

Czułam i wiedziałam, że mogę projektować jeszcze więcej. Paged to mocna polska marka z piękną tradycją, koncentrująca się na określonej branży. Mój szkicownik bardzo szybko zapełniał się nowymi pomysłami na produkty, które wykraczały poza obszary zainteresowania Paged. Podjęłam więc ryzyko założenia własnego studia. Zaprosiłam do współpracy uzdolnionych designerów i od tej pory razem realizujemy nasze autorskie projekty. A moja przygoda z Paged się nie skończyła, czego dowodem chociażby krzesło Aldo, zaprojektowane przeze mnie dla tej firmy wiosną bieżącego roku.

Większość polskich firm projektowych o których realizacjach słyszymy i czytamy, prowadzą  wykładowcy akademiccy. Twoja firma jest studiem projektowania produktów, które wyłamuje się z tej reguły. Czy twoim zdaniem łatwiej jest pozyskiwać zamówienia pracując równocześnie na uczelni?

Taki model ma swoje plusy i minusy. Zdecydowaną zaletą połączenia funkcji wykładowcy i CEO studia jest częsty kontakt z wieloma ludźmi z różnych środowisk i z zaangażowanymi studentami. Wykładowcy mają dostęp do szerokiego grona inwestorów, ale z drugiej strony ciążą na nich liczne uczelniane obowiązki, którym trzeba się poświęcić. Doskonale wiem, jak wiele czasu wymaga zarządzanie Husarska Design Studio, kontakty z klientami, nie wspominając już o projektowaniu. W chwili obecnej to na tym chcę się koncentrować. Wierzę, że takie zaangażowanie jest dostrzegalne i buduje pozytywny wizerunek marki mojego studia jako miejsca, gdzie klient zawsze ma możliwość spotkania czy rozmowy bezpośrednio ze mną. Bo po prostu jestem dostępna dla nich cały czas.

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się na polskim rynku tylko dwie marki projektowe, mające znaczący dorobek wdrożeniowy. Mam na myśli Kabo-Pydo i Husarska Design Studio. Jakie problemy spotkałaś przy przejściu z poziomu freelancera, na poziom działalności spółki z o.o.?

Jak już wcześniej zauważyłeś, starałam się świadomie projektować moją karierę zawodową. Husarska Design Studio jest kolejnym, planowanym przeze mnie już o wiele wcześniej, etapem. Przygotowywałam się do niego i podczas studiów, i w Makulturze, i jako freelancer, i jako szef rozwoju produktu w Paged. Wszędzie tam zdobywałam kolejne umiejętności, poznawałam nowych ludzi i mierzyłam się z coraz trudniejszymi wyzwaniami. W końcu przyszedł ten moment gdy poczułam, że jestem gotowa poprowadzić własne studio. Pod własnym nazwiskiem. Miałam świadomość skali trudności zakładając spółkę z o.o., ale czułam siłę i chęć, by stawić czoła wyzwaniom. Jeśli pytasz o konkrety, to z pewnością najwięcej zachodu wymaga nawiązywanie nowych relacji biznesowych oraz zarządzanie.

Czy na polskim rynku łatwo jest dzisiaj znaleźć dobrych pracowników do studia projektującego produkty dla przemysłu i gospodarki? Według jakich kryteriów zatrudniasz współpracowników?

Zdzisławie, na pewno widziałeś projekty sygnowane marką Husarska Design Studio. Czy uważasz, że pochodzą one od przeciętnych designerów? Z pewnością nie. Jestem dumna ze swojego zespołu, który nie tylko zaskakuje mnie swoją kreatywnością, ale także wiedzą, pracowitością i chęcią ciągłego rozwoju. Dlatego absolutnie nie mogę narzekać na trudności ze znalezieniem dobrych pracowników. Oczywiście, każdy z moich współpracowników musiał przejść niełatwy proces rekrutacyjny, a potem jeszcze udowodnić, że sprawdza się w warunkach bojowych. Czyli umiejętność pogodzenia swojej ambicji z oczekiwaniami klientami, odpowiedzialność za powierzone zadania, dzielenie się wiedzą z resztą zespołu i otwartość na pomysły innych.

W jaki sposób budujesz przewagę konkurencyjną swojej firmy? Czym przekonujesz inwestora, by zlecił pracę właśnie twojej firmie, a nie szedł do konkurencji?

Nie bez powodu wykorzystałam swoje nazwisko do brandingu studia. Sygnalizuję w ten sposób, że uczestniczę w tworzeniu każdego projektu. Gwarantuję, że klient zawsze będzie miał możliwość bezpośredniego kontaktu ze mną. Ja i mój zespół mamy też świadomość, że klucz do udanego projektu leży nie tylko w naszych rękach. Ten klucz ma także klient oraz przyszli użytkownicy produktu. To naszym zadaniem jest umiejętne słuchanie zleceniodawcy oraz użytkowników. O tym niestety często zapomina się podczas kreatywnych sesji brainstormingu. Współpracując z nami, klient ma pewność, że posiada stały wgląd w nasze prace, jego uwagi zawsze zostaną wysłuchane, a finalny rezultat działań będzie uwzględniał potrzeby użytkowników. Czesto pracujemy w zespołach interdyscyplinarnych i łączymy wiedzę z różnych dziedzin, psychologii, socjologii oraz marketingu. O ogromnym kredycie zaufania, jakim obdarzają nas klienci, świadczy również to, że proszą nas o pomoc w strategiach rozwoju ich firm.

Twoja firma działa już trzeci rok. Wiele projektów Husarska Studio doczekało się wdrożeń i seryjnej produkcji. Czy możesz dać receptę aspirującym do projektowania produktów dizajnerom, jak można dzisiaj zaistnieć na polskim rynku?

Często z podziwem mówi się o godzinach poświęcanych codziennie przez sportowców na trening. Przywołuje się przykłady znanych muzyków, którzy potrafili całymi dniami doskonalić swoją technikę gry na instrumentach. Może ktoś kiedyś wspomni o tym, jak absorbujący jest zawód designera? Ciągłe przyswajanie interdyscyplinarnej wiedzy, setki podejść do jednego projektu, uporczywe poprawianie najdrobniejszych detali… To wszystko wymaga czasu, cierpliwości i wytrwałości. Niestety, innej szczerej porady udzielić nie mogę.

Oprócz tego, że jesteś znaną projektantką produktów (i nie tylko), prowadzisz własną firmę, i zarządzasz zespołem ludzi, masz jeszcze inne, ważne zadania do wykonania. Powiedz mi proszę, jak godzisz aktywność zawodową, z rolą mamy. Przecież to jest najtrudniejszy, wymagający bezkompromisowego zaangażowania, zawód na świecie.

Owszem, masz rację – ale zapomniałeś dodać, że jest to również zawód najbardziej ze wszystkich inspirujący. Nie chcę, żeby zabrzmiało to górnolotnie, ale projektując produkty w tak wielu obszarach jak m.in. meble, przestrzenie publiczne, akcesoria fitness, wierzę, że mam możliwość uczynienia tego świata nieco przyjaźniejszym. A to przecież w tym świecie żyć będą moi synowie. Mam zatem przekonanie, że to, co robię, robię także dla nich. Poza tym, nie ma nic bardziej pocieszającego na świecie niż świadomość, że codziennie wracam do mojej rodziny: do dzieci i męża, który jak nikt inny wspiera mnie w mojej pracy.

Jadwigo. Bardzo dziękuję za tą rozmowę i mocno trzymam kciuki za kolejne projekty i wdrożenia. Twoje kolejne realizacje.

----------------

O Husarska Design Studio

Husarska Design Studio to zespół projektantów, za cel stawiający sobie poszukiwanie równowagi między idealną proporcją, ergonomią a technologią. Prace sygnowane przez Husarska Design Studio charakteryzują się innowacją oraz najwyższą jakością. Niepodważalnym dowodem na najwyższy kunszt krakowskiego studia jest liczba nagród zdobytych przez kierującą zespołem Jadwigę Husarską-Sobinę (CEO) oraz jej współpracowników, w tym m.in. Śląska Rzecz (2012 i 2016), must have (2012 i 2016), Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich (2015), Dobry Wzór (2015) oraz Dobry Design (2011).

www.husarska.pl   

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
imponują mi projektanci, którzy świadomie kreują swój wizerunek. Bo projekty to jedno a PR to drugie. Nie którym się wydaje, że trzeba zrobić setki rzeczy, może ktoś zauważy.. napisze... ale to chyba tak nie działa. Pisanie o sobie też trzeba wziąć w swoje ręce
skomentowany przez    ewelina    04 wrzesień 2016, 17:09 obserwuj post
Wezmę sobie twoje wfp4life uwagi do serca. Następny wywiad będzie miękki i pełny. No i oczywiście bez autoreklamy i z dystansem. A masz jakieś nazwisko wfp4life?
skomentowany przez    Zdzisław Sobierajski    04 wrzesień 2016, 15:58 obserwuj post
Sztywny i pusty "wywiad". Więcej dystansu, mniej auto/reklamy następnym razem..
skomentowany przez    wfp4life    02 wrzesień 2016, 18:37 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.