Reklama

wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
18 sierpnia 2016
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Finaliści konkursu make me! 2016

Kto otrzyma nagrodę główną 20 000 PLN?

Znamy listę finalistów konkursu make me!. Tegoroczna edycja obfitowała w projekty z zagranicy, napłynęły zgłoszenia m.in.: z Hiszpanii, Holandii, Kolumbii, Ukrainy, Chin, USA, Korei Południowej, Meksyku, Danii, Włoch, Węgier, Wielkiej Brytanii, Austrii, Norwegii, Rumunii, Niemiec, Irlandii, Francji, Grecji, Mołdawii, Szwecji, Słowacji, Rosji i Czech. Spośród 218 zgłoszeń jury w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Jakub Koźniewski, Czesława Frejlich, Jacek Ryń, Agata Nowotny, Michał Piernikowski wybrało 24 projekty.

REKLAMA

Wszystkie finałowe prace zostaną pokazane na wystawie pokonkursowej w ramach 10. edycji Łódź Design Festival w dniach 13-23 października. W trakcie gali otwarcia festiwalu poznamy laureata nagrody głównej: 20.000 PLN PARADYŻ AWARD ufundowanej przez wieloletniego Mecenasa festiwalu - Ceramikę Paradyż

Lista finalistów:

Aristotelis Barakos (Grecja)

Two Way Watering Pot jest zaprojektowany tak by łączyć funkcjonalność i odpowiednią dekoracyjność dla gospodarstwa domowego. Ta konewka-wazon zapewnia dwa alternatywne rozwiązania podczas podlewania roślin ze względu na otwory, które tworzą różne strumienie wody. Jego dekoracyjność powoduje, że użytkownik nie musi go chować w szafce – może wykorzystywać jako element zdobniczy, np. wazon na kwiaty.

www.aristotelisbarakos.com

Anna Maria Batog (Polska-Dania)

Nous to projekt dwóch ładowarek bezprzewodowych do telefonów zaprojektowany dla osób żyjących w związku na odległość. Jego przeznaczeniem jest to by stać się propozycją uzupełnienia braku fizycznego kontaktu par. Urządzenie działa w parach i komunikuje się za pomocą WiFi. Jedno urządzenie informuje drugie, za pomocą odpowiednich znaków świetlnych, że jedna z osób wróciła bezpiecznie do domu lub go opuszcza. Projekt nie jest komunikatorem i nie przekazuje konkretnych wiadomości. Sygnalizuje światłem o obecności, chęci rozmowy czy pójściu spać. Pomimo braku rozmowy, pisania, komunikowania się, więź pomiędzy dwojgiem rozdzielonych osób jest cały czas podtrzymywana i aktualizuje się jeśli coś się zmienia.

www.annabatog.pl  

Patrycja Bołzan (Polska)

Native to seria obiektów, będąca połączeniem siedmiu autonomicznych pojemników na poszczególne rodzaje produktów spożywczych, tworzących ze sobą rożne konfiguracje w zależności od potrzeb użytkownika. Każdy z nich jest wykonany jest ze specjalnie dobranych materiałów w sposób, który wynika z naturalnych właściwości jedzenia. Celem projektu jest uwrażliwienie społeczeństwa na wzrastający problem marnowanej żywności i zużywania energii przy eksploatowaniu lodówki.

www.behance.net/patrycjabolzan

Laura Daza Carrera (Kolumbia)

Colour Provenanceto wizualne badanie i interpretacja starożytnego pochodzenia barwnego pigmentu. Poprzez opracowanie dokładnego zrozumienia i wiedzy o tym, jak kiedyś był pozyskiwany kolor i do czego wykorzystywany, autorka chce przywrócić magię starożytnych rytuałów czy technik alchemicznych oraz docenić pochodzenie koloru. Projekt składa się z zaprojektowanych fiolet na czysty pigment, których kształt opiera się na surowcach (z których dany pigment jest pozyskiwany), a także próbników i obszernej publikacji ilustrującej historię i sposób pozyskiwania barwnika.

www.lauradaza.com

Anna Freundlich (Polska)

Rysujące klocki to zabawka uniwersalna przeznaczona dla dzieci i dorosłych. Sześcienne klocki drewniane z naniesioną grafiką umożliwiającą układanie wzorów zarówno w jednej płaszczyźnie (2D) jak i w przestrzeni (3D). Grafika jest zbiorem 6 wzorów tworzących na klocku jedną linię – łamaną, krzywą, lub prostą. Projekt zawiera 4 rodzaje klocków –3 klocki graficzne i jeden klocek bez grafiki. Z klocków można układać litery alfabetu , cyfry, graficzny przebieg ulic tworzących miasta, obrazki i wzory.

Wojciech Guzik (Polska)

SOPOT to zestaw akcesoriów plażowych. Zestaw składa się z 6 elementów, które zamykają się w formie plecaka będącego główną częścią projektu – akcesoria mieszczą się we wnętrzu lub są do niego doczepiane. Inne części zestawu to składany parawan plażowy mocowany w piasku za pomocą łopatek; doczepiana do niego osłona przeciwsłoneczna, koc, będący po złożeniu torbą plażową; torba termiczna oraz etui ochronne na urządzenia elektroniczne.

www.behance.net/Wojciech_Guzik 

Konrad Ippohorski-Lenkiewicz (Polska)

Pico to elektroniczny instrument muzyczny dla dzieci w wieku 1-5 lat. Zabawka wspiera rozwój sensoryczny i motoryczny, jedne z najważniejszych sfer rozwoju, wywierając intensywne bodźce zmysłowe oraz stymulując do manipulacji. Urządzenie wydaje abstrakcyjne dźwięki, których charakter zmieniany jest na bieżąco przez skręcanie modułów. Interfejs został opracowany tak, aby był w pełni zrozumiały i nadający się do obsługi przez małe dzieci. Starałem się by projekt był przygotowany do produkcji seryjnej.

Kamila Iżykowicz (Polska)

RITU  - cykl obiektów biżuteryjnych wypełniony trzema rodzajami substancji aromatycznych: szałwii lekarskiej i muszkatołowej, oraz piżma zwierzęcego. Zostały zestawione z poszczególnymi etapami cyklu kobiecego, na zasadzie dopasowania ich charakteru do faz hormonalnych. Odzwierciedlają: menstruację-oczyszczanie, owulację-płodność oraz napięcie przedmenstruacyjne. Zatopione zapachy uwalnia się przez obracanie umieszczonego w nich sznurka bądź pocieranie ich o powierzchnię skóry.

www.cargocollective.com/kaizykowicz

Joanna Kasperkiewicz-Krysa (Polska)

Naczynia szyte na miarę - projekt naczyń powstał podczas tworzenia dyplomu magisterskiego. Misy, które zaprojektowałam posiadają szwy, podkreślające ich kształt i dopasowane odpowiednio do ich wielkości. Tkanina, którą użyłam do wykonania tej pracy jest stosowana w przemyśle. Użyłam materiału pokrytego grafitem. Dzięki temu mniej wtapiał się w szkło pozostawiając na jego powierzchni fakturę i był łatwiejszy do usunięcia. Powstały dwa rodzaje naczyń z fakturą: na zewnątrz wykonane w hucie oraz wewnątrz wytapiane w piecu.

https://www.facebook.com/J-Kasperkiewicz-399358020111936/

Sylwia Kruźlak (Polska)

Splot - zabawka rozwijająca zdolności manualne oraz koordynację ruchową z uwzględnieniem potrzeb dzieci z porażeniem splotu barkowego. Głównym celem projektu było uatrakcyjnienie dzieciom z tą dysfunkcją żmudnych ćwiczeń, do których sprzęt rehabilitacyjny często nie zachęca. Helikopter zawsze porusza się na wysokości, więc specyfika tego typu zabawki sugeruje dziecku, że powinno ją unosić, dzięki czemu wymusza pożądane ruchy ręki. Nazwa SPLOT nawiązuje do splotu ramiennego oraz słowa lot

 Błażej Kryszewski (Polska)

No air to innowacyjne wykorzystanie zjawiska podciśnienia do łączenia materiałów, w tym wypadku drewna i poliwęglanu, które razem tworzą stolik. No air to flat pack, do którego złożenia nie potrzebne są narzędzia, a jedynie odkurzacz. No air jest lekkim meblem, waży tylko 8,8kg. Wymiary no air to 80x70 cm oraz 28 cm wysokości.

Mathilde Lehmann and Valentine Sée (Francja)

Seem Soap to efekt zainteresowań dwóch projektantek, które skupiają się głównie na produktach codziennego użytku, które tak często używamy, że zapominamy o ich istnieniu projektowym. Seem Soap to zestaw ekskluzywnych mydeł, do których powstania przyczyniła się analiza kształtu, formy, koloru i zapachu związanych z użytkowaniem (wykonywanymi gestami). Na tej podstawie stworzyły efemeryczny obiekt / rzeźbę, która będzie się zmieniać wraz z długością użytkowania.

www.seemsoap.fr

Marta Morawska-Omalecka (Polska)

Kolekcja Dashes składa się z koziołka, stołka, wieszaka oraz stolika. Projekt koziołka jest rozwiązaniem dla nawyku odwieszania ubrań pół brudnych, pół czystych na krzesło czy fotel, stołek zaś wyposażony został w podnóżek wygodny dla dzieci oraz uchwyt do przenoszenia. Wieszak pełni funkcję otwartej szafy, wymuszającej ład w ubraniach, dolne poprzeczki przeznaczone są do przechowywania obuwia. Natomiast stolik można podsunąć pod sofę czy łóżko tak, aby móc wygodniej odłożyć kawę czy książkę.

www.martamorawska.pl

Jorge Penadés (Hiszpania)

Structural Skin jest samodzielnie wytworzonym materiałem wykonanym z resztek pochodzących z przemysłu skórzanego. Po wnikliwych badaniach materiałowych przeprowadzonych przez autora, opracował on nową metodę produkcji, która przemienia pozornie bezwartościowe odpady z fabryk produkujących elementy skórzane, w innowacyjny materiał, który jest wykonany 100% z surowca zwierzęcego. Sprasowane elementy ścinek skóry są utwierdzane naturalną żywicą.

www.jorgepenades.com

Pfeifer Jan (Polska)

Instrument miejski - autorski instrument muzyczny, stanowiący propozycję rewitalizacji barierek dla parków miejskich. Jest propozycją miejsca spotkań, zabaw, doświadczeń audialnych oraz dialogu między ludźmi.

Joanna Pieczyńska (Polska)

Z natury to publikacja, na temat naturalnego farbowania tkanin,skierowana dla każdego, kto chce poznać zasady naturalnego barwienia, ale również może stać się pomocą dla scenografów / kostiumografów / projektantów mody / wzornictwa. Zawiera również informacje o poszczególnych barwnikach i zaprawach niezbędnych do farbowania, znanych i wykorzystywanych od setek lat. Występuje w parze z próbnikiem z ręcznie farbowanymi tkaninami. Tekst, skład książki, zdjęcia, pofarbowane próbki są moją samodzielną pracą.

www.behance.net/joannapieczynska

Tiziana Ponzio (Włochy)

OL_factory Set to zestaw czterech elementów zaprojektowanych do zwiększenia doświadczeń węchowych żywności podczas degustacji. Ma na celu wzmacniać percepcję i pamięć o tym co spożywamy ( z podziałem na składowe potrawy). Kształty i funkcje produktów są inspirowane światem perfumeryjnym, aby umożliwić użytkownikom zbliżenie się do świadomego doświadczenia węchowego. Autorka proponuje nowy rytuał degustowania potraw poprzez wzmocnienie unikalnych bodźców wywołanych zapachem, aktywujących się podczas użytkowania obiektów z serii OL_factory Set.

www.tizianaponziodesign.com

Daria Przybyłowska  (Polska)

Torba Architekta ma na celu ułatwienie pracy architekta poprzez uporządkowanie przedmiotów mu niezbędnych w codziennych obowiązkach. Dwa przyborniki przydadzą się przy spotkaniach z inwestorami czy wykonawcami na budowie. Dodatkowo, torba posiada miejsce na laptopa. Taka organizacja narzędzi pozwala na usprawnienie pracy architekta oraz wpływa na jego profesjonalny wizerunek. Atutem torby jest wielofunkcyjność oraz bardzo elegancki wygląd. Minimalistyczna forma i charakter podkreślają surowość.

www.behance.net/dariaprzybf9a2

Hyojung Ryu (Korea Południowa)

Overlapping Alphabet Cards to zestaw kart edukacyjnych dla dzieci mających na celu naukę poszczególnych liter alfabetu łacińskiego za pomocą zabawy – zgadywanek. Projekt składa się z dwóch talii kart: Kim jestem? oraz Czym jestem?, a każda zawiera zgadywanki przypisane do poszczególnych liter (od A do Z). Poprawną odpowiedź poznajemy nakładając na kartę odpowiednią transparentną kartę-kliszę. Słowa zostają potwierdzone pojawiającą się grafiką.

www.designstudiohr.com

Alicja Sieradzka (Polska)

Bono to domowy kompostownik odpadków organicznych (m.in. obierek z warzyw i owoców, fusów kawowych i herbacianych, papieru). Proces przetwarzania odpadków odbywa się przy udziale dżdżownicy kompostowej gatunku Eisenia fetida. Efektem pracy tych organizmów jest biohumus – naturalny nawóz, który może być stosowany do domowej hodowli roślin.

www.alasieradzka.wordpress.com 

Maja Sobura (Polska)

UNIQ - przy użyciu robota KUKA oraz drukarki 3D Zmorph zaprojektowałam proces ornamentyki ceramiki płynną porcelaną. Aby uzyskać dany efekt używałam tych samych ruchów robota przy rożnych prędkościach ekstruzji porcelany. Kontrolowałam prawie wszystkie parametry takie jak tempo ekstruzji czy programowanie robota. Ponieważ porcelana jest naturalnym materiałem efekt końcowy zawsze pozostawał niespodzianką. Jako finalny produkt zaprezentowałam 5 różnych wzorów ceramiki.

www.majasobura.com

ÅOOMI DESIGN STUDIO - Patrycja Szymura, Katarzyna Sojka, Sara Makuch (Polska)

Prezentowana kolekcja ceramiki to zestaw MESS z nakrapianym barwnikiem z węgla roślinnego oraz DUST z zatopionymi cząsteczkami węgla. Na każdy zestaw składa się pięć elementów codziennego użytku: kubek, talerz deserowy, talerz płytki, miska oraz patera. Cała kolekcja wytwarzana jest ręcznie w małych zakładach rzemieślniczych na Śląsku. Unikatowe szkliwo powstało w wyniku kilkumiesięcznego eksperymentu. Założeniem było innowacyjne wykorzystanie lokalnie wydobywanego surowca, którym jest węgiel.

www.aoomistudio.com

Małgorzata Szostak (Polska)

Bimbrownik Just in bimber w formie mobilnego stolika to kompletny zestaw do destylacji alkoholu. Dzięki unikatowemu wyglądowi oraz łatwości użytkowania pozwoli na oczarowanie procesem oraz wyciągnięcie przetwórstwa alkoholi „z piwnicy”. Produkt jest w dużej mierze rzemieślniczy, premium, podobnie jak powstający przy jego użyciu alkohol. Użyty płaszcz grzejny pozwala na bezpieczne i efektywne ogrzewanie kolby, a impulsowy regulator mocy na precyzyjną kontrolę temperatury.

Balázs Tóth (Węgry)

MIO to dzbanek na wodę z filtrem, który składa się z ręcznie wykonanej terakotowej obudowy i wymiennego filtra do wody zawierającego kawałki aktywnego węgla . Terakota zapewnia utrzymywanie niskiej temperatury trunku po jej przefiltrowaniu.

-----------------------------

Żródło: www.makeme.lodzdesign.com
Photo: materiały organizatora

 

wizytówki

Komentarze:

loading
gratuluję Panu poczucia humoru :-) nie mam żadnego typu na top, zagubiłem się w tym bełkocie
skomentowany przez    andrzej    04 wrzesień 2016, 17:42 obserwuj post
Osobiście stawiam na projekt Małgorzaty Szostak. Jedyny, który ma znamiona rynkowości. ;-)
skomentowany przez    Zdzisław Sobierajski    31 sierpień 2016, 18:10 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.