Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA
11 maja 2016
wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA

Vlooyberg Tower. Niezwykła koncepcja wieży widokowej autorstwa Close to Bone

Tego nie da sie spalić...

Jedyne w swoim rodzaju schody – bo prowadzące ‘do nieba’ – królują nad malowniczą okolicą belgijskiej miejscowości Tielt-Winge. Przyciągająca uwagę konstrukcja została zaprojektowana przez studio Close to Bone z Langdorp w Belgii.

Unosząca się na prawie 11,5 m wysokości struktura, znana jako Vlooyberg Tower, zastąpiła istniejąca wcześniej, a spaloną przez wandali, drewnianą wieżę widokową. Aby zapobiec dalszym aktom podpalenia, nowa konstrukcja jest skonstruowana całkowicie z metalu. Składa się ona z kilku ocynkowanych kształtowników stalowych, które są obłożone arkuszami blachy przygotowanaymi tak, żeby wyglądały na zardzewiałe. Jakby schody stały w tej okolicy od lat ulegając wpływi czynników atmosfery. Całość została prefabrykowana i montowana na miejscu w ciągu pół dnia.

Na szczycie schodów, 10 metrów nad ziemią, znajduje się platforma widokowa gdzie przez małe wizjery w wysokiej balustradzie roztacza się wspaniały widok na krajobraz. Najwiekszym wyzwaniem dla inżynierów była "walka z własnym ciężarem" 12 tonowej konstrukcji. Jak widać udało się. Ze względu na swoją stabilność i niezwykłą koncepcje konstrukcyjną wieża zaprasza każdego z okolicy wzbudzając ciekawość i intrygując.

"Powstanie konstrukcji poprzedziły gorące debaty, w następstwie których gmina w końcu zdecydowała się zastąpić małą 4-metrową drewnianą wieżę monumentalnym obiektem, który byłby w stanie wytrzymać niszczącym działaniem czasu." – mówią projektanci z Close to Bone.

„Wybraliśmy prosty, jednoznaczny i elegancki design, który kontrastuje z otaczająca naturą. Nowa wieża jest podmiotem w dialogu z otoczeniem i wyraża szacunek dla środowiska naturalnego. - dodają.

Vlooyberg Tower zatapiła drewnianą platformę widokową, zniszczoną przez wandali

plan / materiały Close to Bone

podczas realizacji / materiały Close to Bone

podczas realizacji / materiały Close to Bone

podczas realizacji / materiały Close to Bone

www.closetobone.be

photo: Close to Bone

wizytówki

Komentarze:

loading
nie dziwię się, że samochody zatrzymują się w 'szczerym' polu. Tylko pozazdrościć okolicy, która tak pięknie się wypromowała w świecie... dzięki projektantom ;-)
skomentowany przez    anka    04 wrzesień 2016, 17:30 obserwuj post
zarąbiaste!
skomentowany przez    jędrzej    04 wrzesień 2016, 00:44 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.