wszystkie artykuły z działu >> DESIGN
09 września 2016
wszystkie artykuły z działu >> DESIGN

Wystawa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego ‘Stół Polski. La Tavola Polacca’ EXPO 2015

Projekt wystawy: Grynasz Studio: Partner dla wymagających!

O tym, jak powstają wystawy polskiego wzornictwa pisze się rzadko albo wcale. A to właśnie współpraca takich instytucji jak Instytut Wzornictwa Przemysłowego z projektantami z Grynasz Studio jest w stanie sprostać najbardziej wymagającym zadaniom, którymi na pewno są prezentacje projektów wzorniczych. O takich aranżacjach trzeba myśleć innowacyjne, oryginalne i kompleksowo. Bo to te wystawy promują produkty, projektantów i producentów. Od tego jak są wymyślone, zaprojektowane  i zrealizowane - zależy rozpoznawalność produktów i marek. Jeżeli prezentowane są na arenie międzynarodowej, od ich koncepcji i projektu zależy również promocja Polski w świecie.

Nadrabiamy dzisiaj te zaległości wspominając bardzo dobrą i niezwykle prestiżową wystawę ‘Stół Polski. La Tavola Polacca’, która powstała dzięki współpracy Grynasz Studio z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego i została zaprezentowana w Polskim Pawilonie na EXPO 2015 w Mediolanie. Całość sfinansowano w ramach projektu unijnego Wzornictwo-Biznes-Zysk.

Zobaczcie film z wystawy ‘Stół Polski. La Tavola Polacca’ EXPO 2015 [VIDEO]

Grynasz Studio to multidyscyplinarny zespół projektantów, który na swoim koncie ma wiele prestiżowych i różnorodnych realizacji z zakresu wystawiennictwa i scenografii, projektowania, rozwoju i wdrożenia produktu, krótkie serie produktów, małą architekturę i grafikę użytkową.

Współpraca  wystawiennicza IWP i  Grynasz Studio od lat promuje polskie wzornictwo. W kraju i za granicą. Na pewno większość z Państwa zna wystawy „Dobry Wzór”. Za projekty scenografii i oprawy graficznej tych wystaw od roku 2011 roku odpowiada Grynasz Studio. Współpraca z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego zaowocowała także kilkoma innymi ciekawymi wydarzeniami: projekt ekspozycji towarzyszącej warsztatom "Wzornictwo - Biznes - Zysk" organizowanym przez IWP czy projekt stałej ekspozycji Kolekcji Figurek Ćmielowskich zaprojektowanych w IWP w latach 50. i 60.

Ale wracamy do Mediolanu i ekspozycji „Stół Polski. La Tavola Polacca”. Wystawa „Stół Polski. La Tavola Polacca” 13 września 2015 zainaugurowała Dzień Polski w Polskim Pawilonie na EXPO 2015 w Mediolanie.

W Mediolanie zaprezentowano  33 najlepsze produkty polskiego wzornictwa przemysłowego związane z kulturą stołu i jedzenia. Pokazywano tradycyjne polskie marki takie jak Ćmielów, Krosno, Hefra, a także projekty młodych i ambitnych projektantów, współczesne "koncepty stołowe" - takie jak szpatułki do podawania jedzenia zaprojektowane przez Tomka Rygalika czy talerzyki do fingerfood młodej grupy projektowej Kabo&Pydo. Jak przystało podczas biesiad przy stole nie mogło zabraknąć reprezentacji polskich mebli: krzeseł stołowych, foteli i puf.

Centrum ekspozycji stanowił duży stół z umieszczonymi na nim eksponatami. Obrus pełni podwójną funkcję: był ekranem do mapingu i nośnikiem informacji. Dzięki nadrukowanym na obrus opisom można było dowiedzieć się wielu informacji o prezentowanych produktach.

Kurator wystawy Katarzyna Rzehak - dyrektor kreatywna IWP ( w środku) opowiada o wystawie delegacji polskiego rządu. Druga od lewej Bożena Gargas - Prezes Zarządu IWP.

Na projekt wystawy „Stół Polski. La Tavola Polacca” opracowany przez Grynasz Studio składały się zarówno opracowanie wszystkich elementów scenograficznych jak i materiałów graficznych i promocyjnych.

Całość uzupełniona była o „Quiz Kuchenny” - grę-aplikację dzięki której można było poznać polskie przepisy - oraz instalację muzyczną.

W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego mamy długą tradycję badań nad polską kulturą i tradycją stołową. To właśnie w IWP projektowano w latach 50. i 60. najambitniejszą polską ceramikę, szkło, tkaniny stołowe, sztućce. Nasza wystawa w Pawilonie Polskim pokazuje najnowsze dokonania projektantów w dziedzinie designu stołowego: ceramikę, szkło, meble, wydruki 3D a nawet nowocześnie projektowana prasa i książki kulinarne. Z jednej strony nadążamy za światem, z drugiej – udaje się nam zachować naszą tożsamość, cechy narodowe, przyzwyczajenia, tradycje i polską gościnność. - Bożena Gargas, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego

Multimedialna wystawa to rodzaj aranżacji - większość przedmiotów była pokazana na dużym stole zajmującym środek Sali Regionów w Pawilonie Polskim. Na przedmioty został  nałożony maping z ruchami dłoni - filmowa animacja "poruszająca" talerze, szklanki, widelce, która tworzyła ze statycznych kompozycji żywy teatr ruchu. Maping i muzyka do tego "stołowego przedstawienia", była specjalnie komponowana, reżyserujać ruchy rąk unoszących naczynia w górę i trzymające sztućce, odpowiednio zsynchronizowana ścieżka dźwiękowa podkreślała iluzję uczestnictwa w stołowym przyjęciu. - Katarzyna Rzehak, kurator wystawy, IWP.

--------------------------

'Stół Polski. La Tavola Polacca' wystawa zrealizowana w ramach projektu WBZ współfinansowanego ze środków EFRR w ramach POIG.
Miejsce: Pawilon Polski Poland at EXPO w Mediolanie (13 - 27 września 2015)
Organizator: Instytut Wzornictwa Przemysłowego www.iwp.com.pl
Kurator wystawy: Katarzyna Rzehak, dyrektor kreatywna IWP
Komisarz wystawy: Anna Weresińska, IWP
Projekt i realizacja wystawy: Grynasz Studio,  Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz www.grynaszstudio.com

Photo: materiały prasowe IWP, Katarzyna Kural-Sadowska, Maciej Jędrzejewski

--------------------------

Produkty prezentowane na wystawie:

1. ALASKA / Porcelain Kristoff
www.porcelana-kristoff.pl
2. ALFABET CIAST / Zofia Różycka
www.wydawnictwodwiesiostry.pl
3. BLUE LINE / Modus Design for Ćmielów Design Studio
www.modusdesign.com / www.porcelana.com.pl
4. CATERING / Kabo&Pydo
www.kabo-pydo.com
5. CZARKA / Grynasz Studio for MEESH
www.grynaszstudio.com / www.meesh.pl
6. DELEKTATORY / Alicja Pałys for Brambla
www.alicjapalys.pl / www.brambla.com
7. DIAGO / TABANDA
www.tabanda.pl
8. EGOIST! / Aleksandra Kujawska
www.aleksandrakujawska.pl
9. GLASS GARDEN / Aleksandra Kujawska
www.aleksandrakujawska.pl
10. JADŁONOMIA / Marta Dymek
Wydawnictwo Dwie Siostry / www.jadlonomia.com
11. KANU / Tomasz Augustyniak for Marbet Style
www.tomekaugustyniak.pl / www.marbetstyle.eu
12. MANNEQUIN / WertelOberfell for Iker
www.werteloberfell.com / www.iker.com.pl
13. MANNEQUIN BAR / WertelOberfell for Iker
www.werteloberfell.com / www.iker.com.pl
14. MATRIX / Bartek Mejor for Vista Alegre
www.bartekmejor.com
15. NATHALIE&GEORGE / Maria Jeglińska for Porcelain Kristoff
mariajeglinska.com / www.porcelana-kristoff.pl
16. OKO / Malwina Konopacka
www.malwinakonopacka.com
17. PLANTATION / Alicja Patanowska
www.patanowska.pl
18. PLISOWANKI / Agnieszka Bar Design for Manufactured Culture
www.agnieszkabar.pl / www.manufacturedculture.com
19. PLOPP / Zieta Prozessdesign
www.zieta.pl
20. PÓŁNOCNY / Hefra
www.sztucce.hefra.pl
21. PROP / Nikodem Szpunar for Paged
www.nikodemszpunar.com / www.pagedmeble.pl
22. RANDOM FOODS / Studio Rygalik
www.studiorygalik.com
23. RM 58 / Roman Modzelewski / Vzór
www.vzor.pl
24. SALT&PEPPER / MMozolewska
www.mmozolewska.com
25. SENSEI CASUAL / Krosno
www.krosno.com.pl
26. SENSEI EMOTION / Krosno
www.krosno.com.pl
27. SMAK / Wydawnictwo Super Paper & Co.
www.magazynsmak.pl
28. SPATEN / Hefra
www.sztucce.hefra.pl
29. STOPKI / Agnieszka Bar Design
www.agnieszkabar.pl
30. TREFL / Piotr Kuchciński for Noti
www.piotrkuchcinski.pl / www.noti.pl
31. TRÓRKA / Modus Design for Ćmielów Design Studio
www.modusdesign.com
32. TUBKI / Agnieszka Bar Design
www.agnieszkabar.pl
33. USTA / Wydawnictwo Full Meal
www.magazynusta.pl

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
duża klasa
skomentowany przez    ewelina    09 wrzesień 2016, 08:24 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.