wszystkie artykuły z działu >> TARGI
07 września 2016
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Rzucić świat na kolana! Jak to się robi? Maison & Objet’s 'House of Games'

Kości zostały rzucone. Twoja kolej!

Rzucić świat na kolana! Jak to się robi? Organizatorzy Maison & Objet dużo na ten temat wiedzą. Instalacje i wystawy odbywające się w ramach paryskich targów rzucają świat na kolana regularnie i co roku od nowa. To wydarzenia niezwykłe, osobliwe i niespotykane. Nie tylko my czekamy na nie z zapartym tchem. Nie, nie mamy na myśli wspaniałych stoisk i najlepszych kolekcji mebli, akcesoriów, tekstyliów czy oświetlenia prezentowanych w Paryżu przez największe i wschodzące marki świata. Podczas ostatniej edycji Maison & Objet, odbywajacych się w dniach 2-6 września w Paryżu widzieliśmy kilka takich wybitnych realizacji.

REKLAMA


Inspirowany estetyką gier House of Games zapraszał projektantów, miłośników sztuki, piękna i luksusu do wyjątkowej gry, która odkrywała najlepszy i najpiękniejszy ze światów… Znaki, kształty i kolory tworzyły w niej opowieści, które stawały się wybitnymi dziełami sztuki. Zachwycająca, niezwykła, radosna, dramatyczna i szalona to była gra. Pionki, figury szachowe, gry w karty, kości, domino, tarot... Zawsze jest dobry powód, aby się dobrze bawić. Zasada gry? Zabawa z konwencjami, stylami, gatunkami i różnordnością. Powstały dadaistyczne kolaże i nieoczekiwane zestawienia elementów. W luksusie tej nowej sztuki zdobniczej, czerwony przebijał wszystkie inne kolory.

Tutaj wszystko zaskakuje i staje się sensacją. Eksperymenty graficzne i złudzenia optyczne, podobnie jak zrobiło to Nendo we wnetrzach sklepu Seibu w Tokio. Paryski, 19-wieczny klimat z zamiłowaniem do zakamarków i tajemniczości, który został reaktywowany w prywatnym klubie Castel, w restauracji La Belle Époque, w hotelach Mathis i Maison Souquet, gdzie Jacques Garcia odtworzył atmosferę burdelu. Jako przeciwnieństwo wszędzie widocznego minimalizmu świat House of Games jest pełen ekscentrycznych klimatów. W modzie ten śmiały styl widoczny jest w najnowszej kolekcji Gucci zaprojektowanej przez Alessandro Michele. Natłok kolorów i form pulsuje niespotykaną energią, która umiejętnie zaciera granice między zapożyczeniami, a tym co nowe.

Zgromadzone we wnetrzu House of Games arcydzieła sztuki wzorniczej odkrywają nam nowy sposób projektowania wnętrz. Widzimy powrót do 19-wiecznych wzorów. Krzesło Chesterfield to po raz kolejny must-have. Klimat wnętrza buduje wystrój ‘na bogato’ z gablotami, lustrami, trofeami i ścianami zaprojektownymi przez przez Michaël Cailloux, które wyglądają jak najbardziej dekoracyjna biżuteria. Głównymi bohaterami GRY są meble, kamienie szlachetnie czy szachy Fred Pinel zaprojektowane przez Hermes, Vuitton i Baccarat. Powstała nieskończona liczba różnych klimatów, które i tak pozostawiają wiele miejsca na domysły. Nawet basen i piłkarzyki przemienione są w przedmioty dekoracyjne. Dobre wibracje do wnętrza wprowadza element ‘oka’.

Duch Belle Epoque zagościł w House of Games również w materiałach wykończeniowych: satyny, tafty, aksamity, lakier, ozdoby i cięcia kryształu. Wszystko razem stanowi szalony pęd ilustrujący celebrację zmysłów. Podczas gdy iluzja, odbicia i przejrzystość służą do inspirowania to dekoracje takie jak np. surrealistyczne tapety tworzone przez Philippe Morillon czy  barwione szyby wykonane przez Studio Job - opowiadają historie. Ten Mix połączeń na granicy kiczu i elegancji zaprasza do roszkoszowania się zabawą. Jeśli chodzi o kolory, czerwony przebija wszystkie inne. Teatr i czerwona opera, ale także czerwone światła burdelu. Czerwony pogłębia magię przekazywaną przez te wybujałe, radosne i zmysłowe światy.

Kości zostały rzucone. Twoja kolej!

-------

Inspirations space: HOUSE OF GAMES
scenography by Vincent Grégoire (Agence NellyRodi)

Maison & Objet 2016 www.maison-objet.com
© Anne-Emmanuelle Thion

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.