wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
02 września 2016
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Dzisiaj najbardziej w cenie jest… projekt! PolyLester prowokuje nie tylko wizualnie...

Oaza spokoju w centrum Utrechtu

Z Instalacjami jest inaczej niż z architekturą czy sztuką. Pod wieloma względami wydaje nam się się, że są to dużo skuteczniejsze działania i wydarzenia. Skuteczniejsze do czego? Do rewitalizacji zapomnianych czy zaniedbanych dzielnic miast, do przybliżania i sztuki i architektury i designu normalnym ludziom. W końcu do: odpoczynku, refleksji czy zabawy. Coraz częściej dzisiejsze instalacje projektują architekci, którzy na co dzień zajmują się architekturą.

Reklama

Dzięki temu powstają przestrzenie o troszeczkę innym charakterze niż te projektowane przez specjalistów od Instalacji. Architekci często pracują na innym poziomie łącząc myślenie przestrzenne, filozoficzne, społeczne i swoje ambicje. Coraz bardziej liczy się ‘POMYSŁ' czy 'IDEA’. I jest to trend niekoniecznie oparty na epatowaniu drogimi efektami multimedialnymi, show’ami z kinetycznym oświetleniem czy innymi formami dla zrealizowania których potrzebne są olbrzymie budżety. I chociaz na pierwszy rzut oka nie sa to spektakultane widowiska maja w sobie głebie bez wielkiego show. Topowi artyści instalacyjni to często show’meni chociaż to oni wciąż mają przewagę zaskakując treściami.

Dzisiaj jednak najbardziej w cenie jest… projekt!

Amasterdamskie studio PolyLester stworzyło oazę spokoju w centrum Utrechtu. Trzy wielobarwne pawilony, zbudowane z lekkich i kolorowych pasków, chociaż same w sobie potężne, wyglądają jednak kameralnie. A to za sprawą unoszących się nad nimi masywnych, kanciastych ramion. Całość od góry wygląda jak wielki pająk. Kolorowe, przezroczyste paski poruszane wiatrem i przepływem ludzi, tworzą dynamiczne przestrzenie. I chociaż wyglądają one bardzo energetycznie są uspokajającymi oazami w środku miasta. Projektanci instalacji prowokują nie tylko wizualnie, intelektualnie też. Monumentalna konstrukcja i jej kameralne przestrzenie wnoszą świeże spojrzenie i nową jakość do architektury Utrechtu.  Patrząc na otoczenie z wnętrza konstrukcji, widzimy świat w żywych, barwnych kolorach. Znika realne otoczenie, którym jest plac budowy i dworzec kolejowy w zachodniej części miasta. Miejsca te, same w sobie niezbyt ładne, spowite w kolorywe światła i cienie rzucane przez wielkie formy nabierają innego, dużo ładniejszego wymiaru. Wielofunkcyjne pomieszczenia mogą służyć zarówno do spokojnej refleksji jak i do hałaśliwej zabawy.

Lekkie zasłony z PCV, z których zbudowane są poszczególne pawilony, skręcając się kapryśnie i żywo, sprawiają że mamy wrażenie jakby formy żyły swoim własnym życiem. Zachęcając do wesołej interakcji i odkrywania okolicy od nowa. Wieczorem Instalacja wygląda jak wielkie świecące latarnie. Wydobywające się z wnętrza konstrukcji światło zmienia otaczającą architekturę. Kolorowe formy cieni padające na schody, chodnik i otaczające budynki zmieniają to miejsce nocą w baśniowy krajobraz.

photos: PolyLester

------------

About

PolyLester – established by Gabriel Lester and Martine Vledder in 2013 – is a studio focusing on art, public sculptures, architectural interventions, landscape, interior design, stage design etc etc. Featuring an array of collaborations with architectural offices, graphic designers, art and applied arts professionals, PolyLester aims to propose a diverse and articulated portfolio. Based in Amsterdam, available in the rest of the world.

www.polylester.com

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.