Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
15 kwietnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Projekt UNStudio umieszcza Youturn Pavilion pomiędzy grafiką, instalacją i architekturą

Instalacje doskonale zintegrowane z otaczającą je przestrzenią

Youturn Pawilon zaprojektowany przez UNStudio był jedną z sześciu instalacji zaprezentowanych w ramach 29. Art Biennale in Sao Paulo w Brazylii 2010, które odbywało się w Ciccillo Matarazzo w Parque do Ibirapuera.

29. edycja Sao Paulo Art Biennale, odbywająca się w dniach 25 września do 12 grudnia 2010 roku, prezentowała prace 159 artystów reprezentujących wiele krajów. Sao Paulo Art Biennale zostało zapoczątkowany w 1951 roku i jest drugim najstarszym Biennale Sztuki na świecie po Biennale w Wenecji, które odbyło się po raz pierwszy w roku 1895 i do dzisiaj służy jako wzór do naśladowania dla podobnych wydarzeń na świecie.

Znajdujący się w samym sercu biennale Youturn Pavilion był przede wszystkim miejscem spotkań, dyskusji i debaty. Programowo pawilon zapraszał publiczność do odkrywania, odpoczywania i obserwowania. Miał prowokować interakcję pomiędzy uczestnikami i odwiedzających biennale. Projekt UNStudio umieszcza Youturn Pavilion pomiędzy grafiką, instalacją i architekturą. Patrząc na instalację i jej otoczenie odnosimy wrażenie jakbyśmy "byli na ulicy”. Koncepcyjne przestrzenie kuratorskie na Biennale nie mogłyby być tak doskonale zintegrowane z otaczającą je przestrzenią gdyby nie sama architektura budynku autorstwa architektów Oscara Niemeyera oraz Hélio Uchoa.

REKLAMA

Oscar Niemeyer zaprojektował wnętrze pawilonu wystawienniczego Ciccillo Matarazzo w Parque do Ibirapuera tak, by przypominało na małą skalę architekturę miasta, konstelacje ulic, ogólny efekt wizualny z mijającymi się w przestrzeni drogami wąski,i przejściami.Przestrzeń wydaje się przypadkowa i sprzyja prezentacji projektów. Jest wręcz stworzona doidealnej prezentacji Instalacji i projektów przestrzenne. Faliste krzywe, zawrotny ramp, białe kolumnady i widok na ogrody Ibirapuera swtarzają niepowtarzalną atmosferę.

Pawilon wystawienniczy Ciccillo Matarazzo w Parque do Ibirapuera, arch. Oscara Niemeyera, arch. Hélio Uc© flickr ARTExplorer

-----------------

Client: Fundação Bienal de São Paulo
Location: São Paulo, Brazil
Site: Pq. Ibirapuera - Portão 3 - Pavilhão da Bienal, 04094-000 - São Paulo, Brazil
Programme: Pavilion/installation
Photography: Ding Musa
UNStudio: Ben van Berkel, Caroline Bos with Christian Veddeler, Jordan Trachtenberg and Florian Licht
Advisors: Building and Engineering: p+p, Fuerth, Odenwald, Germany
Subsidy and sponsors: The Netherlands Architecture Fund, Rotterdam
The Netherlands Foundation for Visual Arts, Design and Architecture, Amsterdam
Zumtobel Licht GmbH, Lemgo, Germany MXWendler, Device and Context, Weimar, Germany p+p, Fuerth, Odenwald, Germany

-----------------

29. edycja Sao Paulo Art Biennale

Pomysłodawcą Sao Paulo Art Biennale jest włosko-brazylijski przemysłowca Ciccillo Matarazzo (1898-1977). Od 1957 roku Biennale odbywa się w pawilonie Ciccillo Matarazzo w Parque do Ibirapuera. Pawilon został zaprojektowany przez zespół kierowany przez architektów Oscara Niemeyera oraz Hélio Uchoa i stanowi przestrzeń wystawienniczą o powierzchni 30.000 m2. Sao Paulo Art Biennale od 65 lat promuje brazylijskich i zagranicznych artystów, i jest uważane za jedną z najważniejszych wystaw artystycznych w Brazylii.

www.biennialfoundation.org/biennials

-----------------

United Network Studio

[EN] UNStudio, founded in 1988 by Ben van Berkel and Caroline Bos, is an international architectural design studio specialising in architecture, interior architecture, product design, urban development and infrastructural projects. The name, UNStudio, stands for United Network Studio, referring to the collaborative nature of the practice. In 2009 UNStudio Asia was established, with its first office located in Shanghai, China. UNStudio Shanghai is a full sister of UNStudio and is intricately connected to UNStudio Amsterdam. Initially serving to facilitate the design process for the Raffles City project in Hangzhou, UNStudio Shanghai has expanded into a full-service design office with a multinational team of all-round and specialist architects. In 2014 we opened our third office in Hong Kong.

www.unstudio.com

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.