Reklama

wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
08 września 2016
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Kolorowy baldachim nad ulicami Nowego Jorku. SOFTlab i jego niezwykłe Instalacje

Barokowe Instalacje SOFTlab mają swój własny styl !

Nowojorskie studio SOFTlab stworzone przez Michaela Szivos’a specjalizuje się w tworzeniu przestrzennych instalacji. Mają swój własny styl. Wyglądające jak barokowe rzeźby instalacje SOFTlab zapewniają niezwykłe wizualne widowiska. Studio inwestuje w projekty, które wymagają znacznych badań i eksperymentów. Przez swoje nowatorskie podejście SOFTlab próbuje tworzyć nowe, unikalne doświadczenia. Każdy temat to wyzwanie. A ograniczenia, które wynikają z nowych wyzwań są testowane przez firmę i jej partnerów z nadzieją na rozwiązanie typowych problemów w nowy sposób, z nowymi narzędziami. Ich gigantyczne rzeźby – bo słowo ‘rzeźba’ najbardzie mi pasuje do określenia tego co tworzą – są unikatową formą idealnie wpasowaną we wnętrza publiczne, przestrzenie zewnętrzne czy też są wspaniałą oprawą dla różnego typu wydarzeń.

REKLAMA

Duże wrażenie na mnie zrobiło ‘wejście’ czy inaczej 'oprawa przestrzenna' obchodów święta San Gennaro w Nowym Jorku. Święto San Gennaro jest znane na całym świecie ze swojej świątecznej atmosfery, 11-dniowych wydarzeń, gościnnych procesji religijnych i kolorowych parad, darmowej codziennej rozrywki muzycznej i szerokiego wyboru etnicznych przysmaków żywności, uroczych restauracji i kawiarni.

Softlab, zaproszony do udekorowania głównego miejsca obchodów święta, zaprezentował imponującą zewnętrzną instalację Xtra Moenia, która zapraszała na San Gennaro Fest. Instalację można było oglądać w Nowym Jorku we wrześniu 2011 roku.

Wykonany z 4224 przezroczystych płyt ‘mylar’ baldachim - zawieszony nad ulicą Mulberry St. między ulicami Houston i Prince w NYC - zajmował powierzchnię 156 m kw. Panele połączone były ze sobą za pomocą 6000 aluminium elementów.

Chcieliśmy stworzyć coś na zasadzie ramy, elementu który zamknie ulice jak baldachim, tworząc aktywne wejście na San Gennaro Fest – wyjaśnia Michael Szivos z SOFTlab - Zależało nam na tym, by dynamiczna forma zaistniała dopiero w momencie gdy na nią spojrzymy. Wtedy dopiero zaczniemy chodzić wokół niej i zaglądać do środka. Z daleka konstrukcja miała wyglądać jak baldachim 3D – mówi dalej Szivos - Dopiero z bliska widać całą skomplikowaną konstrukcję, i to jak elementy są ze sobą połączone: jednen w obrębie drugiego.

Projekt został zlecony przez Two Bridges Neighbourhood Council i wyprodukowny przez The They Co. Geometria została zaprojektowana przez Arup.

photo: SOFTlab  

www.softlabnyc.com

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
przyznam, że nie bardzo kumam po co są takie instalacje. One nie niosą sobą żadnych 'wartości' dodanych czy informacji. Nie działają na mnie - przynajmniej jak patrzę na zdjęcia...
skomentowany przez    marek    06 październik 2016, 14:07 obserwuj post
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.