Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> FELIETON
22 lutego 2017
wszystkie artykuły z działu >> FELIETON

Design zepchnięty do roli nieistotnego dodatku. Czy to jest nowy trend w prezentacji wzornictwa?

Wielka Brytania szóstym krajem partnerskim targów Ambiente 2017

To było wielkie święto wzorniczego świata. Targi Ambiente - największe na świecie targi dóbr konsumpcyjnych, których kolejna edycja odbyła się w dniach 10-14 lutego we Frankfurcie - to prawdziwe branżowe show z niespotykaną nigdzie indziej szeroką gamą produktów i wydarzeń wśród których jednym z najważniejszych są Wystawy Partnerskie. Tego nie można przegapić odwiedzając Ambiente.

Po Danii, Francji, Japonii USA i Włochach Wielka Brytania została szóstym krajem partnerskim Ambiente 2017. Kuratorką wystawy 'Providence & Provenance' była słynna szkocka projektantka Janice Kirkpatrick.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podczas Ambiente 2017 swoje produkty zaprezentowało 4454 firm z całego świata. Polskę reprezentowały 59 firm. Zapraszamy do platformy StandOUT. Ambiente 2017 – konkursu na stoiska, które poprawiają standardy w branży wystawienniczej - którym portal Exspace promuje polskie firmy i ofertę produktową zaprezentowaną przez polskich wystawców targów Ambiente 2017. Głosowanie trwa do dnia 2 marca br. Zwiedzając z Exspace można nie tylko nadrobić zaległości w trendach w branży wystawienniczej, ale również uzyskać cenne informacje na temat wybranych wystawców i ich produktów.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jestem zachwycony, że Wielka Brytania, jeden z najważniejszych graczy na arenie politycznej i biznesowej, a także niezwykle ważny dla Niemiec partner, zgodziła się wystąpić na Ambiente jako nasz kraj partnerski. To jednak nie wszystko: Wielka Brytania to kraj niezwykle różnorodny, efektem czego jest niezwykle duży wybór wybitnych projektów. Właśnie to zamierzamy pokazać na następnych targach Ambiente odwiedzającym i wystawcom z całego świata – mówi Detlef Braun, członek zarządu Messe Frankfurt GmbH.

Zapytana o pomysł na prezentację kraju partnerskiego mówiła: – Glasgow w Szkocji, w Wielkiej Brytanii i Europie – we wszystkich swoich wymiarach – to perspektywa, którą przyjmuję w mojej pracy. Globalizacja sprawia, że rzeczy lokalne zyskują na wartości, ponieważ są wyjątkowe. Do stworzenia wystawy Wielkiej Brytanii jako kraju partnerskiego na rok 2017 poszukam wyjątkowych produktów i składników, które powstają w małych regionach Wielkiej Brytanii lub w całym naszym kraju.

photo Messe Frankfurt Exhibition GmbH / Piet Sutera

Kirkpatrick dostała Carte Blanche od Messe Frankfurt i zrealizowała swoją wizję prezentacji kraju partnerskiego Ambiente 2017 w sposób zaskakujący.

Scenografia wystawy 'Providence & Provenance' (dosł. „Ostrożność i pochodzenie”) to w głównej mierze mocne formy zabudowy i zdecydowana grafika. Ciemne kolory wydobywały przestrzeń wystawy z przestrzeni długiego foyer hali 4.1. Produkty są tutaj właściwie nieobecne. Pojawiają sie na ścianach jako dopełnienie grafiki Raz jako uszy byka innym razem ginął w ornamentach dekorujących ściany. W zapowiedziach wystawy Kirkpatrick obiecała, że "poszuka wyjątkowych produktów i składników, które powstają w małych regionach Wielkiej Brytanii lub w całym naszym kraju. Jednak na wystawie produkty są najmniej ważne. Zepchnięte są do roli nieistotnego dodatku. Czy to jest nowy trend w prezentacji wzornictwa?

Design - jeżeli rozumiemy go jako przedmioty - jest na wystawie najmniej ważny. Oserwowaliśmy dość długo ludzi przechodzących obok wystawy. Niewiele osób widziało w niej coś więcej ponad formy architektoniczne. A ci, którzy zdecydowali się przespacerować po przestrzeni wystawy - chodzili pod kilkoma masywnymi bramami nie zauważając, że gdzieś w tej przestrzeni projektantka poukrywała przedmioty. Tylko nieliczni przyglądali  się pojedynczym elemenom. Często byli to... ochroniarze wystawy :-).

Kto może sobie na to pozwolić? Projektant przedstawiający swoją wizję wzornictwa kraju, który przez lata zbudował mocną pozycję we wzorniczym świecie...To dość intrygujące podejście, nie uważacie?

To kolejna wystawa po prezenetacji wizji "Das Haus" na imm cologne 2017 autorstwa amerykańskiego projektanta Todd'a Bracher'a, która minimalizuje rolę przedmiotów. 

Bedzie nam miło jak w komentarzach napiszecie jakie są Wasze odczucia i wrażenia.

Prezentacja kraju partnerskiego na Ambiente 2017 to nie tylko prestiżowa wystawa kraju partnerskiego, to też hale targowe zdominowane przez brytyjska flagą Union Jack i kawiarnia -'Jade Serenity' Café - nawiązująca swoim designem do kultury i wzornictwa Wielkiej Brytanii.

Spokojna oaza 'Jade Serenity' Café - zaprojektowana przez Bethan Gray Design Studio - wyciszoną paletą kolorów przypominała barwy walijskich łąk. Ściany wykonane z włoskiego forniru udekorowane mosiężnym intarsjami, nawiązywały do niezwykłej Shamsian Collection zaprojektowanej przez Bethan Gray a zainspirowane Dalekim Wschodem.

photo Messe Frankfurt Exhibition GmbH / Piet Sutera

W roku 2016 krajem partnerskim targów Ambiente były Włochy. Projektantem Wystawy "Dolce Vita"była Paola Navone. Tutaj możecie przeczytać więcej o Dolce Vita >>> Ta wystawa wyglądała inaczej. Tu było bardzo dużo przedmiotów. Zobaczcie sami...

© Exspace

Photos: Exspace, Messe Frankfurt,

-------------------------

Janice Kirkpatrick

Pochodząca ze Szkocji Janice Kirkpatrick to jedna z najważniejszych projektantek grafiki i produktu w Wielkiej Brytanii. W roku 1986 połączyła siły z architektem Rossem Hunterem, zakładając studio projektowe Graven, które przyczyniło się do stworzenia wielu światowej klasy marek. Zrealizowali takie projekty, jak nowa koncepcja marki „Galleries Lounges” (ekskluzywne poczekalnie dla pasażerów) dla British Airways, która doczekała się już swojej realizacji w Edynburgu, Glasgow, Singapurze i Waszyngtonie, jak również projekt wnętrza hotelu Radisson Blu Warwick w Filadelfii, odrestaurowanie i ponowna aranżacja siedziby Royal Bank of Scotland w Edynburgu, a także projekt wnętrz BBC Scotland w Glasgow. Kirkpatrick wykłada również design w Glasgow School of Art. Jako kobieta wielu talentów pracuje również dla radia i telewizji, a także pisze i redaguje książki na wiele różnych tematów kulturalnych i ekonomicznych. Jej nowa książka pod tytułem „Brands for Boards” ma się ukazać jeszcze w tym roku. Dla znanej projektantki na pewno nie będzie to pierwsze zetknięcie z targami Ambiente – pod koniec lat dziewięćdziesiątych zaprojektowała już na Ambiente specjalną wystawę „Self-Service”.

Więcej Artykułów o Ambiente 2017:

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.