wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA
08 grudnia 2019
wszystkie artykuły z działu >> ARCHITEKTURA

Oszałamiający meczet Nasir al-Mulk skrywa wspaniały sekret między ścianami

 

NEWS-EXSPACE

Oszałamiający meczet Nasir al-Mulk kryje wspaniały sekret pomiędzy ścianami dość tradycyjnego wyglądu zewnętrznego - wejście do środka jest jak wejście w kalejdoskop kolorów. Każdego dnia promienie porannego słońca świecą przez kolorowe witraże, zmieniając wnętrze w olśniewającą krainę bogactwa barw, wzorów i światła, które ‘grają’ na podłodze meczetu.

 

exhibitors-from-poland-heimtextil-2020Nasir al-Mulk słynie z niezwykłych wnętrz nietypowych dla architektury i kultury islamskiej. Nasir al-Mulk znajduje się w pobliżu irańskiego miasta Shiraz, starożytnej perskiej stolicy Iranu. Został zaprojektowany przez architektów Muhammad Hasan-al-Memar i Mohammad Reza Kashi Paz-e-Shirazi w czasach dynastii Qajar pod koniec XIX wieku.

Zastosowanie pięknych różowych płytek w aranżacji wnętrz sprawiło, że meczet zyskał przydomek Pink Mosque (Różowy Meczet).

Słońce przechodząc przez okna, w których zamontowane są kolorowe kryształy, dokonuje magii. Przenikające światło odbija się w kolorowych płytkach posadzki. Ten niezwykły spektakl kolorów można oglądać tylko w godzinach porannych, kiedy do wnętrza przenika dzienne światło. Powstaje rzadko spotykany w islamskiej świątyni obraz. Wyglądający jak eksplozja chwały i wiary, która znika wraz z ruchem słońca.

Nie tylko wnętrze robi trwałe wrażenie. Oprócz wspaniałego pokazu światła i koloru przez witraże, meczet zawiera inne uderzające elementy wzornictwa i architektury, w tym misterne geometryczne wzory płytek, malowane łuki i nisze oraz spektakularne kopuły.

Biorąc to wszystko pod uwagę, nic dziwnego, że majestatyczny klimat sprawia, że ​​Różowy Meczet jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Iranie. 

 

Image credits: Abbas Arabzadeh

Image credits: Lucie Debelkova

Image credits: Dav Wong

Image credits: Abbas Arabzadeh

Image credits: Amin Abedini

Image credits: Amin Abedini

Image credits: Amin Abedini

Image credits: Marinela T. Gondii

Image credits: Amin Abedini

Z zewnątrz imponuje równie otwarty dziedziniec z długim, prostokątnym basenem. Oszałamiająca praca płytek w odcieniach różu, niebieskiego i żółtego pomaga stworzyć podnoszącą na duchu i bogatą atmosferę do uwielbienia.

Image credits: Dav Wong

(h/t: huffpost)

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.