wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
05 stycznia 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Najnowsza Instalacja Alicji Patanowskiej zachwyca w kinie Nowe Horyzonty

 'Plantacja. Nowe Horyzonty' zaprasza do interakcji w dniach 16.122016-10.02.2017

Kino to coś więcej niż miejsce, w którym prezentowane są filmy. Dlatego postanowiliśmy z widzami zbudować coś, co będzie oddawać ducha tej tajemniczej wspólnoty ludzi o różnych wyznaniach, potrzebach i aspiracjach, zebranych w jednej przestrzeni w podobnym celu. Jesienią tego roku zaprosilismy ich do wspólnego działania - razem budujemy instalację 'Plantacja. Nowe Horyzonty', która rośnie w przestrzeni kina. - mówi Alicja Patanowska, autorka projektu Plantacja.

Autorka projektu, Alicja Patanowska, zajmuje się porcelaną, która w jej rękach staje się medium do wyrażania uczuć oraz krytycznej refleksji nad ludzkimi potrzebami oraz eskalacją konsumpcji. Czujna miłośniczka kina, w jego fizycznej przestrzeni dostrzegła wspólnotę oraz jej kulturotwórczy potencjał.

Plantacja to projekt, który artystka rozwija od 2014 roku. Jego początki wiążą się z obserwacją nocnego życia Londynu, w którym Patanowska studiowała. Podczas porannych spacerów zbierała porzucone podczas imprez szkło. Z czasem znalazła dla niego alternatywne zastosowanie. Połączyła je z porcelanowymi formami i posadziła w nich rośliny, każdego dnia obserwując wzrastające korzenie i liście.

Każda prawdziwa relacja potrzebuje czasu, ale też pełnego zaangażowania ze wszystkich stron. Jesteśmy ciekawi, czy uda się nam z widzami zbudować wspólną plantację i czy wszyscy po równi wezmą za nią odpowiedzialność. Będzie to próba odwrócenia tego, co na co dzień zachodzi w ciemnej sali kinowej, gdzie spora grupa widzów wspólne, lecz biernie uczestniczy w jednym wydarzeniu. Nowe Horyzonty. Plantacja powstanie tylko w wyniku świadomej współpracy widzów.

Aranżację Plantacji zaprojektował Szymon Hanczar, odwołując się do typologii altany, miejsca wypoczynku i kontemplacji natury. Jej szkielet przypomina też układ funkcjonalny szklarni, w której przygotowuje się rośliny do wzrostu i ich dalszych rozsadów.

Po zakończeniu eksperymentu rośliny zostaną zaadoptowane przez widzów. Część kolekcji zostanie w kinie, a jej prezentacji będzie towarzyszyć projekcja dokumentacji działania.

Pierwszy etap budowy Plantacji mamy już za sobą – zebraliśmy około 200 szklanek. Teraz hodujemy roślinki z nasion, wśród których znalazły się: dynia, awokado, fasola, czosnek, cebula i wiele innych. Do 10 lutego 2017 wspólnie hodujemy Wielką Plantację. Każdy kto odwiedzi Kino Nowe Horyzonty może w tym czasie obserwować ich wzrost: rozwijające się łodygi i rosnące korzenie.

Podczas Wielkiej Adopcji, 10 lutego 2017 – Międzynarodowego Dnia Przytulania, każdy będzie mógł zabrać roślinkę wraz z porcelanową nakładką i szklanką, przenosząc tym samym część Plantacji do własnego domu.

Wykonanie porcelanowej formy wraz z informacją o projekcie i numerem seryjnym zostało zlecone fabryce porcelany Kristoff.

 

Plantacja | Nowe Horyzonty
Instalacja:
Alicja Patanowska Plantation / Alicja Patanowska

Kuratorka: Katarzyna Roj
Architekt: Szymon Hanczar
Projekty graficzne: Karolina Wiśniewska
Fotosy: Michał Kielan
Wideo: Łukasz Hajduk
Produkcja: Kino Howe Horyzonty
Dyrektorka: Katarzyna Hańć
Porcelanowe formy: Fabryka Porcelany Kristoff

© Plantation / Alicja Patanowska

Photos © Michał Kielan

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
świetny pomysł!
skomentowany przez    Joanna    08 styczeń 2017, 21:29 obserwuj post

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.