Reklama

wszystkie artykuły z działu >> FIRMY
05 marca 2017
wszystkie artykuły z działu >> FIRMY

Jak powstała marka SFD Skandinavisk Möbeldesign?

Inspiracja krajobrazami skandynawskimi

Marka SFD Skandinavisk Möbeldesign powstała w wyniku inspiracji krajobrazami skandynawskimi. Podróżując po krajach tego regionu Europy, zachwyciła nas dziewiczość natury i surowość panującego tam klimatu. Poszanowanie jakim ludzie tam żyjący darzą krajobraz i przyrodę jest godne największego podziwu.Wtedy też zrozumieliśmy, że piękno stylu skandynawskiego wynika tak naprawdę z symbiozy człowieka z naturą. Urzekły nas moc i intensywność zjawisk przyrodniczych, piękno naturalnego krajobrazu oraz spokój jaki wiąże się z otwartymi, niezakłóconymi przestrzeniami.

Otwarty i dynamiczny krajobraz rezerwatu Storforsen, Szwecja

Dalekie, niezakłócone widoki krajobrazu okolic Rjukan , Norwegia

Surowość i dziewiczość krajobrazu. Storforsen, Szwecja

Siła żywiołu wody. Wodospad w rezerwacie Storforsen, Szwecja

Siła przyrody ożywionej

To uczucie bezbronności wobec sił natury i piękna krajobrazu w krótkiej chwili zmieniło nasze postrzeganie świata oraz ukierunkowało poczucie estetyki i wrażliwość. Odczuliśmy silną potrzebę przekucia doświadczonych wrażeń i emocji w coś materialnego. Podróże po Skandynawii dostarczyły nam ogromnej motywacji do działania, szukaliśmy jedynie pomysłu na realizację inspiracji i idei. Z pomocą przyszedł właśnie styl skandynawski. Zaintrygowała nas jego geneza oraz praktyczne wykorzystanie i uwarunkowania, które wpływają na życie mieszkańców krajów nordyckich. Styl ten cechuje się wysublimowaną prostotą i funkcjonalnością, pozbawiony jest zbędnych ornamentów i rozpraszających uwagę elementów. Stylowe produkty harmonizują z przestrzeniami, w których się znajdują, nie odwracając przy tym uwagi od piękna otoczenia i nie rozpraszając użytkowników. Zapragnęliśmy tworzyć produkty, które wpłyną na jakość życia odbiorców oraz będą wynikiem synergii dwóch wspomnianych czynników: naturalnego krajobrazu i wyrafinowanego stylu projektowego. Twórcze chęci postanowiliśmy wykorzystać ostatecznie do projektowania i produkcji nowoczesnych, stylowych mebli. Naszej pracy przyświeca jednocześnie realizacja innego celu – propagowanie wartości wynikających ze stylu skandynawskiego rozumianego jako styl życia. W takich właśnie okolicznościach narodziła się marka SFD Skandinavisk Möbeldesign.

Tradycyjny drewniany kubek Saamów zamieszkujących rejony Laponii 

Kościół z otwartym widokiem na wodospad Storforsen. Szwecja

Na co stawiamy projektując meble?

W naszych projektach kierujemy się przede wszystkim funkcjonalnością i minimalizmem. Zależy nam, aby swoją użytecznością meble poprawiały jakość codziennego życia, a dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym odznaczały się wytrzymałością i niezawodnością. Projektując, stawiamy na prostotę form, dbając zarazem o najmniejsze detale i akcenty.

Mamy świadomość, jak bardzo meble kształtują wystrój domowych wnętrz, a te wpływają na jakość i komfort naszego życia oraz zapewniają swobodę i spokój ducha. To, jak urządzone są przestrzenie, w których mieszkamy przekłada się na nasze nastroje i samopoczucie. Wnętrza niezakłócone, jasne i harmonijne sprzyjają wypoczynkowi, kreatywnemu myśleniu, a także inspirują do działania. Dlatego też projektujemy meble o uproszczonych i czytelnych formach oraz stonowanych i dopasowanych barwach. Prostota kształtów oraz brak niepotrzebnej ornamentyki sprawiają, iż sprawdzają się one doskonale nie tylko w harmonijnych i minimalistycznych wnętrzach,  ale stanowią również świetne uzupełnienie pomieszczeń urządzonych w innych stylach.

Wnętrze jadalni ze stołem BASIC TRE

Unikatowość mebli

Niezwykłe miejsce w naszych projektach zajmują także stosowane przez nas materiały. W produkcji mebli wykorzystujemy fragmenty „zapomnianego” litego drewna dębowego i świerkowego, które przez większość wytwórców drewnianych elementów traktowane jest jako nieprzydatne i przeznaczane przez to do odrzutu. To, co przez wielu postrzegane jest jako skaza drewna, my uważamy za dodatkową wartość. Widoczne w strukturze drewna słoje, spękania, naturalne przebarwienia czy sęki nadają mu indywidualny, niepowtarzalny charakter. Są ponadto poniekąd zapisem jego historii. Dążymy do tego, aby oferowane przez nas produkty odznaczały się taką niepowtarzalnością i specyfiką, aby miały swą duszę. Naszym celem jest zachowanie tego co najpiękniejsze w drewnie, wyeksponowanie jego faktury i barw. Tą naturalność cenimy sobie najbardziej. Jest ona ponadto podkreślona poprzez kolejny materiał wykorzystywany do produkcji – stal. Proste kształty, surowość elementów stalowych oraz dyskretna faktura pokrycia kontrastują z organicznym charakterem drewna. Zastosowanie stali – z uwagi na smukłe kształty elementów – nadaje meblom delikatności i lekkości, a przy tym zapewnia stabilność i wytrzymałość.

Zachwycająca struktura i spękania starzejącego się drewna

Piękno naturalnego drewna 

Wyraźnie widoczna struktura drewna. Stolik kawowy ROBUST

Stal kwasoodporna polerowana. Ława VIRKERÅ

Meble z duszą

Przygodę z każdym meblem zaczynamy od ołówka i deski kreślarskiej. Projekt jest przede wszystkim wynikiem inspiracji zaczerpniętych z podróży po krajach nordyckich, ale też naszej stale pogłębianej znajomości designu skandynawskiego i zamiłowania do funkcjonalizmu. Szkice ideowe i modele są przedmiotem wielu dyskusji, a niejednokrotnie merytorycznych sporów, zanim staną się podstawą do opracowania projektów technicznych i konstrukcyjnych. Niezmiernie ważny jest oczywiście sam etap produkcji. Dokładamy ogromnych starań przy wyborze i selekcji materiałów, a następnie ich ręcznej obróbce i wykończeniu. Każdy mebel wykonujemy z dużą pasją i poświęceniem. Sprawia nam to przy tym wielką radość, a gdy mebel jest gotowy i spełnia wymagania nasze klientów, także satysfakcję. Włożony w produkcję czas i wysiłek oraz indywidualne podejście sprawiają, iż jesteśmy emocjonalnie związani z naszymi meblami. Tym bardziej zależy nam na zadowoleniu naszych klientów oraz zaspokojeniu ich oczekiwań. Chętnie opowiadamy przy tym o genezie powstawania mebli, ideach projektowych oraz służymy wszelkimi radami dotyczącymi ich użytkowania i konserwacji. 

Co oferujemy?

Oferujemy meble i dodatki, które urządzą przede wszystkim wnętrza kuchni i salonów, ale znajdą również zastosowanie w innych pomieszczeniach. Największy asortyment stanowią stoły i ławy. Proponujemy kilka typów stołów do jadalni, o różnej konstrukcji i tonacji barw. Ich prosta i minimalistyczna forma umożliwiają zastosowanie również w innych przestrzeniach m.in. biurach  czy salach konferencyjnych. Salony urządzą proponowane w kolekcji ławy. Obok typu BASIC nawiązującego konstrukcją do niektórych modeli stołów, produkujemy też stylową ławę VIRKERÅ o polerowanych stalowych nogach i drewnianym blacie przykrytym hartowanym szkłem oraz stolik kawowy ROBUST, którego cechą charakterystyczną jest poddane strukturyzacji drewno, z widocznymi wyraźnymi zagłębieniami i naturalnymi przetarciami. W ofercie znajduje się też mobilne biurko przyścienne o lekkiej stalowej konstrukcji, do zastosowania w pokojach biurowych, dziecięcych, ale też w salonach. Dostępna jest również podobna z wyglądu półka przyścienna produkowana w dwóch wymiarach. Dzięki smukłej i delikatnej formie stanowić będzie funkcjonalny i efektowny element każdego wnętrza. Wiele możliwości aranżacji oraz zastosowań ma oferowany przez nas regał BONITO, który dzięki lekkiej stalowej konstrukcji parawanowej może być różnorodnie modyfikowany i odpowiednio dopasowywany do preferowanej formy.

W naszej ofercie znajdują się ponadto użytkowe dodatki i ozdoby przestrzeni mieszkalnych. Produkujemy funkcjonalne stoliki pod laptopa, zapewniające komfort i wygodę podczas pracy, wykonane z litego drewna, a przy tym ergonomiczne i łatwe w transporcie. Jako elementy dekoracyjne ścian proponujemy drewniane tablice z inspirującymi tekstowymi przesłaniami oraz intrygującą strukturą i fakturą materiału.

Stół FINT

Ława VIRKERÅ

Stolik kawowy z taboretami TRÄHUS

Biurko przyścienne BELLO

Regał BONITO

Stolik pod laptopa VEN

Tablica drewniana HAPPINESS

Myśląc o przyszłości

Sumienna, codzienna praca i realizowanie naszej pasji nie powstrzymują nas rzecz jasna od rozmyślań nad przyszłością marki SFD i kierunkami rozwoju. Mamy świadomość roli i wpływu odbywanych stale podróży po krajach Północy Europy oraz zgłębiania wiedzy o designie i kulturze skandynawskiej. Nowe doświadczenia pragniemy przekuć w kolejne produkty, poszerzając nasz asortyment o następne rodzaje stołów, ław, regałów oraz innych typów mebli. W najbliższym czasie planujemy wprowadzenie do oferty stołów rozkładanych o prostym designie i lekkiej, stabilnej konstrukcji. Jednak to co jest dla nas szczególnie istotne, oprócz samej działalności projektowo-wytwórczej, związane jest z kształtowaniem świadomości klientów, rozwijaniem ich wrażliwości i poczucia estetyki. Chcemy pokazać, że to co piękne i wartościowe niekoniecznie wiąże się z przesadną ornamentyką czy wymyślną formą. Często to właśnie prostota i minimalizm zapewniają wysoką jakość i dobry styl. Naszym celem jest ponadto zwrócenie powszechnej uwagi na szacunek dla wykorzystywanych materiałów, a w szczególności docenienie piękna naturalnego charakteru drewna. Przez swoją twórczość chcemy dzielić się swoimi inspiracjami i doświadczeniami, chcemy zapewniać wygodę i komfort, a poniekąd też   zachęcać do kreatywnego działania i aktywności. Realizacja tych celów jest dla nas priorytetem, a jednocześnie zapewnia spokój w poszukiwaniu inspiracji i wyznaczaniu fundamentów dla rozwoju marki SFD Skandinavisk Möbeldesign.

Miło nam poinformować, że stoisko SFD Skandinavisk Möbeldesign zaprezetowane na targach WARSAW HOME 2016, które odbyły się w podwarszawskim Nadarzynie w dniach 21-23 październiak 2016 roku, zostało wybrane najładniejszym stoiskiem targów WARSAW HOME 2016 w 33. Edycji StandOUT. WARSAW HOME 2016.

www.meble-sfd.com

© SFD Skandinavisk Möbeldesign

Photos: SFD Skandinavisk Möbeldesign

 ------------

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.