Reklama

wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
14 marca 2017
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Nagrodzona w Londynie „Waste Not” School of Form na arena DESIGN 2017!

School of Form z nagrodą kuratorską na International Fashion Showcase w Londynie!

9 edycja Arena DESIGN, odbywająca sie w dniach 14-17 marca br. w Poznaniu, to najważniejsze w Polsce miejsce spotkań biznesowych producentów i projektantów, a także przestrzeń prezentacji najbardziej aktualnych osiągnięć w dziedzinie designu. Obok uznanych polskich i światowych marek na wystawie prezentują się szkoły wyższe.

School of Form na arena DESIGN 2017 zaprezentowała się dwiema wystawami: nagrodzoną na International Fashion Showcase w Londynie wystawą „Waste Not” - pokazującą projekty studentów i absolwentów School of Form i

„Waste Not” School of Form na arena DESIGN 2017

„Waste Not” School of Form na arena DESIGN 2017

„Waste Not” School of Form na arena DESIGN 2017

Debiutująca na London Fashion Week poznańska School of Form otrzymała prestiżowe wyróżnienie w ramach International Fashion Showcase – nagrodę dla kuratorów – Wojciecha Dziedzica i Agnieszki Jacobson-Cieleckiej.

Jury, w skład którego weszło 18 ekspertów – międzynarodowych kuratorów, przedstawicieli mediów, instytucji i uczelni wyższych, oceniło wystawy 26 państw, w tym prezentacje Czech, Rumuni, Tajwanu, Indii, Austrii, Egiptu, Korei i Polski. Wystawa „Waste Not”, pokazująca projekty studentów i absolwentów School of Form, zwróciła uwagę jurorów konsekwentnym wpisaniem się w temat festiwalu „Local /Global” oraz konsekwentnym i spójnym z tonem wypowiedzi doborem materiałów, z których zbudowana została aranżacja.

Prezentowane w ramach IFS 2017 projekty to odpowiedź młodych ludzi na współczesne problemy rynku mody, w tym masową produkcję, która potraktowana została przez polskich projektantów jako zasób, punkt wyjścia. Studenci wykorzystali zużytą odzież i obuwie jako tworzywo, eksperymentując i poszukując własnej tożsamości. Odważnie sięgnęli również do polskiej tradycji i rzemiosła, pokazali znajomość technik rękodzielniczych,  jak i sentyment do niedawnej historii, idealnie wpisując się w temat Festiwalu – „Local /Global”.

Według podobnego klucza została przygotowana aranżacja wystawy, zaprojektowana przez warszawskie studio Beton, wykonana w całości z  materiałów wtórnych. Do jej powstania wykorzystane zostały resztki drewnianych desek, nieużywana już odzież, skrawki materiałów. Ta spójność koncepcji, zarówno w doborze projektów jak i aranżacji, nie uszła uwadze panelu jurorskiego.

„Waste Not” School of Form na International Fashion Showcase w Londynie

„Waste Not” School of Form na International Fashion Showcase w Londynie

„Waste Not” School of Form na International Fashion Showcase w Londynie

To dla nas ogromna radość i wyróżnienie, tym bardziej, że to debiut School of Form na London Fashion Week. Nasi studenci pokazali nie tylko znajomość modowego rzemiosła, ale przede wszystkim humanistyczną uważność na problemy współczesnego rynku mody. Ich wypowiedź jest zarazem krytyczna i optymistyczna, to konstruktywna propozycja dla wszystkich – komentuje Agnieszka Jacobson-Cielecka, kurator wystawy „Waste Not”.

---------------

WASTE NOT

arena DESIGN 2017, Poznań
14-17 marca 2017
International Fashion Showcase 2017, Londyn
17-21 lutego 2017

Projektanci: Agata Birek, Agnieszka Tomczak, Anna Kujawska, Jagoda Fryca, Kasia Kwiatkowska, Michał Wiśniewski, Natasza Rogozińska

Kuratorzy: Wojciech Dziedzic, Agnieszka Jacobson-Cielecka

Projekt wystawy: Beton

Organizatorzy: Instytut Polski w Londynie, School of Form, Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Culture.pl.  www.polisfashionstories.com | www.sof.edu.pl | www.culture.pl    

Wystawa “Waste Not” jest częścią International Fashion Showcase 2017, wydarzenia organizowanego przez British Council, British Fashion Council I Mercedes-Benz we współpracy z London Fashion Week.

INFORMACJA O KURATORACH

Wojciech Dziedzic - opiekun specjalności fashion design w School of Form, projektant mody i kostiumów, wykładał na wydziale mody Gerrit Rietveld Academie i Central St. Martin’s w Londynie. Pracował dla domu mody Jil Sanders. Zaprojektował kostiumy dla produkcji takich reżyserów, jak: Johan Simons, Pierre Audi, Ivo van Hove, Thomas Ostermeier, Mariusz Treliński i Grzegorz Jarzyna.

Agnieszka Jacobson-Cielecka - Dyrektor artystyczna School of Form. Kuratorka licznych wystaw, dziennikarka, animatorka wydarzeń promujących wzornictwo. Założycielka i wieloletnia redaktor naczelna polskiej edycji „Elle Decoration”. W latach 2008-2012 dyrektor artystyczna Łódź Design Festival. Współautorka programu nauczania w School of Form.

O International Fashion Showacase, London

International Fashion Showcase (IFS) to festiwal młodych projektantów organizowany przez British Council i British Fashion Council podczas London Fashion Week. Wydarzenie jest koordynowane we współpracy z ambasadami i instytutami kultury zaproszonymi do zaprezentowania na wystawie najbardziej interesujących współczesnych projektantów.

Zorganizowany po raz pierwszy w 2012 roku, festiwal aktywnie promuje i wspiera nowych projektantów, angażuje i zachęca do udziału szereg osób zainteresowanych modą, w tym dziennikarzy, blogerów, kupców i szeroką publiczność. Co roku, w ramach International Fashion Showacase przyznawana jest nagroda dla najlepszej wystawy. Ekspozycje ocenia panel ekspertów, któremu przewodniczy Sarah Mower.

http://design.britishcouncil.org/projects/ifs/

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.