wszystkie artykuły z działu >> TARGI
11 kwietnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Prezentacja ASP Kraków to crème de la crème wystawy „POLISH DESIGN. Tomorrow is today” na Salone del Mobile 2017

Instalacja "MARS 2030" czaruje przestrzeń i czas!

Przyciągnąć uwagę wyglądem stoiska na tak prestiżowej wystawie jak „POLISH DESIGN. Tomorrow is today” podczas najważniejszego na świecie wydarzenia w dziedzinie designu – Salone del Mobile (4-9.04.17, Mediolan) - to nie jest łatwe zadanie. A gdy stoisko prezentuje się wśród 8 polskich uczelni artystycznych - to staje się ono prawdziwym wyzwaniem. Wyzwaniem, z którym Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i projektanci Instalacji "MARS 2030" - Michał Kracik & Studenci - poradzili sobie wyśmienicie.

Instalacja "MARS 2030"

A nie jest łatwo wyróżnić się wśród  tak doborowego towarzystwa. „POLISH DESIGN. Tomorrow is today” prezentowała w Mediolanie wydziały projektowe 8 polskich uczelni artystycznych, wśród których były: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Więcej o prezentacji polskich uczelni na Salone del Mobile 2017, w ramach SUPERDESIGN Show w Superstudio Più PIÙ, przeczytacie tutaj >>>

Dorota Koziara, kuratorka i autorka aranżacji wystawy, czytelnie podzieliła całą przestrzeń pionowymi ściankami, które kameralnie wydzielały ekspozycje przeznaczone dla 8 uczelni. Wewnątrz tak powstałych przestrzeni każda z uczelni prezentowała wybrane projekty absolwentów i studentów danej uczeni. Całości dopełniała spójna komunikacja graficzna autorstwa dr Marcina Markowskiego.

wystawa „POLISH DESIGN. Tomorrow is today”

wystawa „POLISH DESIGN. Tomorrow is today” photo Andrzej Sobas

Co takiego miała w sobie Instalacja "MARS 2030" prezentująca Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie, że tak zdecydowanie wyróżniała się na tle pozostałych ekspozycji? Po pierwsze była zaprojektowana indywidualnie, z dbałościa o każdy najmniejszy szczegół. Po drugie projektanci niezwykle efektywnie wykorzystali miejsce przeznaczone na ekspozycję, którą była konfigurowalna przestrzeń mieszkalna dla załogowych statków kosmicznych. Wspaniały efekt dała lustrzana podłoga, która nie miała za zadanie przypadkowych odbić. Projekt był tak przygotowany, że lustro dawało wrażenie jakbyśmy rzeczywiście byli w kosmicznej kapsule. Zawieszeni w przestrzeni. Magia nieważkości!

Marzymy o tym, żeby Instalacje "MARS 2030" zobaczyć na kolejnej wystawie Pure Talents - specjalnej strefie gdzie prezentują się szkoły artystyczne - towarzyszącej targom IMM Cologne, jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie designu. Ta instalacja zachwycałaby odwiedzających kolońskie targi, tego jesteśmy pewni. Kolonię odowiedzamy od 12 lat, ale jeszcze nie widzieliśmy tam polskiej uczelni. A targi IMM Cologne to mekka dla projektantów przemysłowych.

Instalacja "MARS 2030"

Instalacja "MARS 2030"

Instalacja "MARS 2030"

Instalacja "MARS 2030"

Ileż to my widzieliśmy aranżacji wystawienniczych wykorzystujących lustra. O wielu pisaliśmy na łamach Exspace.pl, min. o stoiska LAUFEN na Orgatec 2016, Tacchini na Milan International Furniture Fair 2016 czy Novacolor na Farbe Ausbau & Fassade 2016. Do tej pory jednak tylko jedna z opisywanych firm nas naprawdę zachwyciła. Było to stoisko Tacchini na Milan International Furniture Fair 2016. Powiedzieć o nim wyrafinowana i minimalistyczna architektura wystawy – to nic nie powiedzieć. Czuliśmy się jak Alicja, która przechodzi na drugą stronę lustra [*Alicja w Krainie Czarów - Carroll Lewis]. Instalacja "MARS 2030" jest drugą, która zrobiła na nas równie duże wrażenie. Zaczarowała przestrzeń i czas. Zaczarowała też nas.

"MARS 2030" to konfigurowalna przestrzeń mieszkalna dla załogowych statków kosmicznych. Projekt ten powstał we współpracy z NASA  (konsultacje), z inspiracji planowanym na 2030 rok lotem załogowym na Marsa.

Przedsięwzięcie było realizowane w 2016 roku przez grupę studentów: Kingę Krężel, Adriannę Paśkiewicz, Sebastiana Chojkowskiego, Piotra Madeja, Antoniego Skąpskiego, Wojtka Szkodlarskiego, Filipa Zastawnika, Tomasza Kwoleka, Emilię Migas, Tomasza Różaka i Michała Maciukiewicza.

Opis: Przygotowanie przestrzeni mieszkalnej do długodystansowych lotów kosmicznych wiąże się z problematyką bezpieczeństwa i komfortu fizycznego oraz psychicznego załogi. Rezultatem naszej pracy jest projekt przestrzeni mieszkalnej uwzględniający zarówno jej podział, jak i wyposażenie. Przestrzeń mieszkalna obejmuje 5 stref aktywności załogi – sypialną i prywatną, socjalną oraz jadalno– kuchenną, higieniczną, strefę pracy oraz strefę aktywności fizycznej. Kapsuła posiada logiczny podział stref na piętra zorientowane w jednym kierunku, co wynika z ergonomii i badań psychologicznych. W ramach wyznaczonych stref powstało 5 dodatkowych projektów aranżacji i wyposażenia odpowiadające specyficznym wymogom i potrzebom załogi, uwzględniając szereg ścisłych wymagań technologicznych i funkcjonalnych.

‘MARS 2030’ w ramach wystawy ‘POLISH DESIGN.Tomorrow is Today’ Salone del Mobile Milano 2017
Wystawca — Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie
Kurator — Michał Kracik & Studenci
Koordynator — Monika Wojtaszek-Dziadusz
Projekt graficzny wystawy — Piotr Hojda & Studenci
Logistyka — Ania Szwaja

© Exspace.pl
Źródła: mat. organizatorów www.mars2030.pl

Photos: Ania Szwaja  Peter Javorik

----------------

„POLISH DESIGN. Tomorrow is today”
Milan Design Week 2017
4–9 kwietnia 2017
Superstudio Più, via Tortona 27, Mediolan
projekt —Dorota Koziara Studio
Kurator — Dorota Koziara
Projekt graficzny — dr Marcin Markowski
Realizacja —

Również polecamy:

 

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.