Wizytówki

Reklama

wszystkie artykuły z działu >> TARGI
24 kwietnia 2017
wszystkie artykuły z działu >> TARGI

Stoisko SciTech Poland na Hannover Messe 2017

Polscy naukowcy chcą zmieniać świat

28 kwietnia zakończyły się Hannover Messe 2017 - największe na świecie targów branży przemysłowej. Hasłem tegorocznej edycji brzmiało "Integrated Industry - Creating Value". Polska była krajem partnerskim Hannover Messe 2017.

------------------------
Polskie firmy na Hannover Messe 2017 w liczbach
- Polskie Stoisko Narodowe, hala 3 E04 - 25 firm

- Stoisko polskich start-upów, hala 3 C24 - 21 firm
- Stoisko SciTech Polanad, hala 2 C59 - 14 firm
- 103 firmy wystawiły się na stoiskach indywidualnie
--------------

Najciekawsze stoiska polskich wystawców tragów Hannover Messe 2017 biorą udział w StandOUT. Hannover Messe 2017 – konkursie na stoiska, które poprawiają standardy architektury i wzornictwa w branży wystawienniczej.
Zapraszamy do wzięcia udziału poprzez głosowanie i wyrażanie opinii !

--------------

Fakt partnerstwa wygenerował wiele dodatkowych możliwości dla szerokiej prezentacji osiągnięć polskiej gospodarki, a także polskiej nauki i myśli technologicznej. Jedną z nich było stoisko SciTech Poland, na którym przedstawione zostały technologie tworzone przez polski sektor akademicki. W realizacji tego projektu pomogły: Fundacja Impact, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, AHK oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki nim zwiedzający z całego świata mogli obejrzeć najnowsze dokonania polskiej myśli technicznej dla przemysłu.

SciTech Poland,  Jarosław Gowin - wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego

SciTech Poland Hannover Messe 2017

Na powierzchni 420 m2 swoje wynalazki prezentowali min. studenci – laureaci projektu „Najlepsi z najlepszych” - pokazali między innymi łazik marsjański, autonomiczny pojazd elektryczny czy samochód solarny. Innowacyjne technologie przedstawiły również uczelnie i instytuty naukowe.

Wśród zaprezentownych rozwiązań, na różnych etapach rozwoju, pojawiły się: elektryczny tramwaj indywidualny (z Politechniki Warszawskiej), SafeSky – system detekcji i neutralizacji dronów w każdych warunkach pogodowych (firmy Advanced Protection Systems) oraz 15-milimetrowy mikrorobot naśladujący ruchy gąsienicy, zasilany za pomocą światła i zdolny do przesuwania ładunków 10 razy większych niż jego waga własna (z Uniwersytetu Warszawskiego).

SciTech Poland, w centrum: elektryczny tramwaj indywidualny (z Politechniki Warszawskiej)

Startup naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zaprezentował antykolizyjny system dla dronów. Naukowcy ZUT – dr inż. Rafał Osypiuk z Katedry Automatyki Przemysłowej i Robotyki oraz mgr inż. Mateusz Spychała, doktorant Wydziału Elektrycznego rozpoczęli kilka lat temu prace nad elektronicznym systemem, który pozwoli na zapewnienie bezpiecznej separacji między załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Dopiero w 2015 roku pojawiły się dwa nowe chipy, które pozwoliły nam osiągnąć założoną miniaturyzację systemu. Rozwiązanie miało bazować na lotniczej technologii ADS-B (Automatic Dependent Surveillance – Broadcast) oraz GNSS (Global Navigation Satellite System), ponadto miało ważyć kilka gram, pobierać bardzo mało energii elektrycznej i mieć niewielkie wymiary geometryczne, tak aby można było je zastosować po stronie Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) potocznie nazywanych dronami – opowiada Rafał Osypiuk.

SciTech Poland, dr inż. Rafał Osypiuk i mgr inż. Mateusz Spychała - założyciele startup Aerobits i twórcy antykolizyjnego systemu dla dronów

SciTech Poland, startup Aerobits, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (ZUT)

SciTech Poland, startup Aerobits, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (ZUT)

Rozwiązaniami naukowców ZUT zainteresowały się organizacje, które wpływają na tworzenie prawa lotniczego w Unii Europejskiej. Od tego czasu Rafał Osypiuk i Mateusz Spychała, po formalnym wykupieniu praw autorskich, działają jako startup Aerobits. Jednak twórcy systemu nie chcą jeszcze wejść na rynek, zamierzają dalej rozwijać technologię, która w nowej postaci ma zostać poddana testom na wojskowym lotnisku Achum Bückeburg, we współpracy z niemiecką organizacją Vereinigung Cockpit.

Firma Technology Transfer Agency TECHTRA z kolei zaprezentowała komercyjny radiodetektor, a naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pochwalili się swoim tomografem PET, który przy obniżeniu kosztów zapewniać ma zwiększoną efektywność pracy.

SciTech Poland, Uniwersytet Jagielloński

Naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzyli mobilnego robota gąsienicowego do kontroli rurociągów z aktywnym systemem adaptacji układu jezdnego, co pozwala na przeprowadzenie oceny wizualnej stanu technicznego przy pomocy kamery oraz chwytaków. Dzięki zaawansowanej technologicznie konstrukcji robot może poruszać się w rurociągach o przekroju kołowym, przekroju prostokątnym, powierzchniach płaskich oraz pionowych odcinkach rur. To, co odróżnia go od innych tego typu urządzeń, to przede wszystkim system pozycjonowania gąsienic z sześcioma niezależnymi, zamkniętymi układami sterowania, co pozwala robotowi działać niemal w każdych warunkach.

SciTech Poland, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

W strefie SciTech Poland można było również zobaczyć nowe urządzenie Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów – to Mobilny Robot Pirotechniczny, który potrafi dokonać inspekcji i rozpoznania terenu lub obiektu, zneutralizować niebezpieczny ładunek i nasłuchiwać rozmowy.

SciTech Poland Hannover Messe 2017

SciTech Poland Hannover Messe 2017

Przedstawiony został też stworzony przez naukowców z Politechniki Warszawskiej robot do zapylania roślin B-Droid.

Te same rozwiązania będzie można zobaczyć również w dniach 31 maja-1 czerwca w Krakowie, podczas Impact’17.

Photos: Exspace

Polecamy również:

- 'Uroczysta gala otwarcia Targów Hannover Messe 2017' - więcej tutaj
- 'Hannover Messe 2017: Ursus powraca z samochodem elektrycznym [MAMY pierwsze ZDJĘCIA]' - więcej tutaj
- 'Ursus na targach Hannover Messe 2017 - więcej tutaj

- Polskie start-upy na targach Hannover Messe 2017 - więcej tutaj
- Polskie stoisko narodowe na Hannover Messe 2017 - więcej tutaj

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.