wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION
19 lipca 2017
wszystkie artykuły z działu >> INSTALLATION

Replika Partenonu ze 100 000 Zakazanych Książek na Documenta 14 w Kassel

Marta Minujin ‘The Parthenon of Books’

W Kessel stanęło jedno z najbardziej imponujących dzieł sztuki, które widzieliśmy od jakiegoś czasu. To ‘The Parthenon of Books’ argentyńskiej artystki Marty Minujin. Oficjalne otwarcie odbyło się 10 czerwca br.

Instalacja powstała w ramach documenta - jednej z najważniejszych wystaw sztuki współczesnej na świecie. 14. edycja documenta pod tytułem "14: Ucząc się od Aten" odbywa się w Kassel i Atenach w dniach 8 kwietnia -16 wrzesnia br.. Pierwsze documenta, odbywające się raz na pięć lat w Kassel w Niemczech, miały miejsce w 1955 roku. Od zapoczątkowania idei documenta każda wystawa trwa dokładnie 100 dni, dlatego często nazywana jest "muzeum 100 dni". Tegoroczna edycja documenta rozpoczeła się 8 kwietnia 2017 w Atenach. W 47 placówkach artystycznych - muzeach, placach, kinach, budynkach uniwersyteckich i bibliotekach - swoje prace przygotowane specjalnie na wystawę prezentuje ponad 160 międzynarodowych artystów. Dyrektorem artystycznym documenta 14 jest pochodzący z Polski kurator – Adam Szymczyk

 [VIDEO] Marta Minujin: The Parthenon of Books / Documenta 14 Kassel

Marta Minujin ze 100 000 egzemplarzy książek stworzyła pełną replikę Greckiego Partenonu. Ale nie są to przypadkowo dobrane książki. I nie chodzi tu o promocje czytelnictwa.

100 000 egzemplarzy książek to zakazane książki. Celem artystki było stworzenie dzieła, które symbolizuje opór wobec represji politycznych. Przygotowania do realizacji ‘The Parthenon of Books’ trwały od października 2016.  Na początku Minujin wraz ze studentami z Uniwersytetu w Kassel, stworzyli listę 170 tytułów, które były lub wciąż są zabronione w różnych krajach na całym świecie. Do realizacji ‘The Parthenon of Books’ wykorzystano kopie zakazanych książek ofiarowane przez ludzi. Masywna konstrukcja to Partenon w oryginalnej wielkości. Książki opakowane w plastikowe folie wiszą na wysokich stalowych rusztowaniach.

Instalacja nie jest działem skończonym. Zaprasza odwiedzających do przynoszenia kolejnych książek, które są zakazane. Dzięki temu sami stają się częścią dzieła sztuki.

Symboliczny jest miejsce postawienia Instalacji: zbudowano ją na tym samym miejscu, w którym hitlerowcy w 1933r. spalili około 2000 książek w ramach kampanii cenzury ... To rzeczywiście niesamowite dzieło sztuki.

'The Parthenon of Books' under construction Photo ©Rosa Maria Ruehling

'The Parthenon of Books' under construction Photo ©Mathias Voelzke

'The Parthenon of Books' Marta Minujin Photo: si.leika

'The Parthenon of Books' Marta Minujin Photo: ©Maxie Fischer

'The Parthenon of Books' Marta Minujin Photo: alexgorlin

'The Parthenon of Books' Marta Minujin Photo: ©Maxie Fischer

'The Parthenon of Books' Marta Minujin Photo: voework

To nie pierwsza interpretacja Partenonu Książek Martiny Minujin. 'The Parthenon of Books' w Kassel zainspirowany był wcześniejszą instalacją zatytułowaną 'El Partenón de libros', która została zbudowana w 1983 roku po upadku cywilno-wojskowej dyktatury w Buenos Aires w Argentynie. Instalacja miała na celu świętowanie nowo odkrytej intelektualnej i demokratycznej wolności, prezentując książki, które zostały zabronione przez rządzącą junta. Po pięciu dniach wystawy budynek został delikatnie zdemontowany umożliwiając zwiedzającym zabranie książek do domu. Instalacja w Niemczech zakłada również taki demontaż konstrukcji, który pozwoli gościom zabrać książki po zakończeniu Documenta 14. Wystawa kończy się we wrześniu 2017 roku.

'El Partenón de libros' Buenos Aires (1983) photo: Marta Minujin Archives

[via] documeta 14 www.documenta14.de/en  

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.