Reklama

wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
14 lipca 2017
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Eagle Two. Studenci z grupy Łódź Solar Team po raz kolejny chcą udowodnić, że nie znają słowa „niemożliwe”

Samochód elektryczny napędzany energią słoneczną.
Czy udoskonalony następca „Orła” podbije Australię?

Eagle One zdobył RPA, Eagle Two szykuje się na zwycięstwo w Australii! Studenci Politechniki Łódzkiej po raz kolejny chcą udowodnić, że nie znają słowa „niemożliwe”, budując drugi w swojej historii pojazd napędzany energią słoneczną.

Zespół Łódź Solar Team z Politechniki Łódzkiej jest pierwszym zespołem nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej, który zbudował pojazd napędzany energią słoneczną. Nowy model - Eagle Two przygotowuje się do udziału w najbardziej prestiżowym wyścigu tego typu pojazdów. Jest to odbywająca się w Australii, jubileuszowa 30-sta edycja Bridgestone World Solar Challenge 2017, która odbędzie sie w dniach 8-15 października 2017 roku. Po paśmie sukcesów nie zamierzają spocząć na laurach. Chcą się nadal rozwijać, dlatego bogatsi w doświadczenie, pełni zapału i ambicji, postawili sobie nowy cel – zwycięstwo w klasie Cruiser. Wierzą w ducha walki i wiedzą, że tylko wspólną pracą mogą urzeczywistnić tę śmiałą ideę.

Eagle Two, premiera nowego bolidu w Łódź Fabryczna 14 lipca 2017 roku, photo ABB

Eagle Two, premiera nowego bolidu w Łódź Fabryczna 14 lipca 2017 roku, zespół Łódź Solar Team, photo ABB

Eagle Two, premiera nowego bolidu w Łódź Fabryczna 14 lipca 2017 roku, photo ABB

Konstruktorzy pierwszego w Polsce samochodu elektrycznego napędzanego energią słoneczną, zespół Łódż Solar Team z Politechniki Łódzkiej, rozpoczęli kolejny semestr nauki od zapewnienia swojemu projektowi nowych trofeów. Po sukcesie odniesionym podczas zawodów w Australii, Bridgestone World Solar Challenge 2015, studenci sięgnęli po kolejne laury podczas drugiej w historii projektu rywalizacji bolidów napędzanych energią słoneczną - tym razem w RPA. Młodzi prekursorzy ekotechnologii nie zawiedli swoich sympatyków i sponsorów. Drużyna powróciła z Południowej Afryki z pięcioma nagrodami zdobytymi podczas wyścigu pojazdów napędzanych energią słoneczną - Sasol Solar Challenge 2016. Podczas trwającego 8 dni przejazdu, bolid Eagle One pokonał 2817 km na trasie z Pretorii do Kapsztadu jako pierwszy w historii wyścigu przedstawiciel klasy Cruiser - pojazdów z miejscem dla pasażera. Zespół ustanowił pierwsze rekordy w swojej kategorii, wysoko stawiając poprzeczkę swoim następcom, którzy wystartują w najbliższych edycjach wyścigu przez RPA. Są to: rekord liczby przejechanych kilometrów na całej trasie, rekord kilometrów pokonanych w ciągu jednego dnia oraz rekord ustanowionej prędkości. Przetarcie szlaków dla kolejnych reprezentantów klasy Cruiser to nie jedyne osiągnięcie łodzian - zespół został wyróżniony nagrodą specjalną, Communication Award, przyznawaną za najlepszą relację medialną z eventu.

World Solar Challenge 2015 (Australia), photo materiały prasowe Łódź Solar Team

World Solar Challenge 2015 (Australia), photo materiały prasowe Łódź Solar Team

Sasol Solar Challenge 2016 (RPA), photo materiały prasowe Łódź Solar Team

Sasol Solar Challenge 2016 (RPA), photo materiały prasowe Łódź Solar Team

„Politechnika Łódzka kształci twórczych i przedsiębiorczych młodych ludzi. Uczelnia wspiera ich śmiałe pomysły, zaawansowane technologicznie, ale też wymagające kompetencji w zakresie organizacji, logistyki, marketingu czy planowania biznesowego. Do takich oryginalnych inicjatyw należy budowa solarnego pojazdu i jego udział w wyścigach organizowanych w odległych zakątkach świata. Ten projekt jest szczególnie interesujący ze względu na stosowane w nim technologie związane z elektromobilnością’ – mówi doc. dr inż. Marek Sekieta, pełnomocnik rektora ds. kształcenia z Politechniki Łódzkiej.

Podczas wyścigu drużyna zmierzyła się nie tylko z krętymi, górzystymi drogami i wymagającym dystansem, ale także z niespodziewanym deszczem i poważną awarią silnika. Nieszczęśliwy wypadek nie przekreślił jednak jej udziału w zawodach, dzięki wparciu innych drużyn. Doskonałe przygotowanie bolidu do przejazdu zapewniło pomyślne zakończenie wszystkich testów, a także bezusterkowy przejazd przez całą Południową Afrykę.

Podróż zaowocowała przede wszystkim cennym doświadczeniem, na bazie którego studenci we współpracy z Politechniką Łódzką i sponsorami przygotowują się do kolejnej edycji zawodów pojazdów napędzanych energią słoneczną Bridgestone World Solar Challenge w Australii, które odbędą się już w przyszłym roku.

„Bridgestone od lat wspiera rozwój przyjaznych środowisku rozwiązań w zakresie elektromobilności. Robi to między innymi poprzez projektowanie i produkcję opon do pojazdów zasilanych energią elektryczną oraz wspieranie takich projektów jak Lodz Solar Team. Wierzymy, że dzięki wspólnym wysiłkom uda nam się wypromować ekologiczne formy napędu” – mówi Przemysław Trzaskowski z Bridgestone.

Tym razem w zawodach wystartuje następca Eagle One, którego projekt zespół przedstawi podczas konferencji prasowej. Przygotowywany bolid pomieści w swoim wnętrzu kierowcę i trzech pasażerów. Redukcji ulegną wysokość, szerokość i masa bolidu, co korzystnie wpłynie na aerodynamiczność projektowanego Eagle Two i o 1/3 zredukuje zużycie energii. Zastosowane zostaną panele słoneczne o większej sprawności oraz bardziej wydajne silniki. W efekcie współpracy ze studentami łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych stylistyka nowo powstającego bolidu zyska zupełnie odmienny charakter, znacznie odbiegający od rozwiązań zastosowanych przy budowie pierwszego „Orła”. Konstrukcja nadwozia nie będzie już wymuszała zastosowania klatki bezpieczeństwa, jednocześnie zapewniając taki sam stopień ochrony pasażerów. Zmianie ulegnie również strategia - wzrośnie średnia prędkość przejazdu. 

Eagle Two, premiera nowego bolidu w Łódź Fabryczna 14 lipca 2017 roku, photo ABB

Eagle Two, premiera nowego bolidu w Łódź Fabryczna 14 lipca 2017 roku, zespół Łódź Solar Team, photo ABB

Eagle Two, szkic

„Już nie raz udowodniliśmy, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych – zbudowaliśmy pierwszy polski pojazd napędzany energią słoneczną i dowiedliśmy jego niezawodności, przebywając około 3000 km w Australii, a rok później w RPA. Nie stoimy jednak w miejscu, chcemy się dalej rozwijać. Bazując na badaniach innowacyjnych technologii stworzymy jeszcze bardziej efektywny i praktyczny pojazd, który z powodzeniem mógłby poruszać się po polskich drogach. Pokażemy, że stać nas na więcej!” – mówi Paula Mierzejewska, koordynator projektu Łódż Solar Team.

Łódż Solar Team prężnie rusza do pracy nad nowym, tworzonym od podstaw pojazdem, który z pewnością pozytywnie zaskoczy swoją formą wszystkich sympatyków projektu. Rozpoczynając proces budowy, studenci wkraczają w najtrudniejszą fazę projektu. W związku z tym pełen zapału zespół nieustannie poszukuje partnerów, którzy razem z nim mają odwagę rozwijać innowacyjne, proekologiczne technologie i reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej.

żródło: Łódż Solar Team

photos: ABB, materiały prasowe Łódź Solar Team

więcej informcji: Łódź Solar Team http://lodzsolarteam.p.lodz.pl/ 

------------

Obecni partnerzy:

bridgestone-logo   ABB_logo.svg       TME      tech_week_grafa


logo-tor-lodz      ministertwo-rozwojju  14249748_510115405854724_3820777185495562772_o

laminex2      logo_jmk     kregle

DPD_logo_redgrad_rgb    zn_uzp_jasne_inw_walor_CMYK    rafpol 3 (3)    relpol

trojanka_logo nowe     Angeloni2_modificato-1      IMP_Logo_edytowane_bez_tla     Logo Mechaniczny z podpisem (3)


 
logo_mlodzi_w_lodzi_big                       
      logo digicom      ministerstwo-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-logo (1)     LodzKreuje
  

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.