Reklama

wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA
09 lipca 2017
wszystkie artykuły z działu >> WYDARZENIA

Gdynia Design Days 2017: Podsumowanie

Ponad 20 wystaw, 100 warsztatów i wykładów. 6 000 gości z całej Polski oraz z zagranicy

Festiwal Gdynia Design Days po raz 10. stał się letnią stolicą odpowiedzialnego projektowania. Jak design może wpływać na tworzenie się rozwiązań dla palących problemów współczesnego, zglobalizowanego świata i jak ważną rolę może odgrywać przeszłość w projektach jutra? Między innymi na te pytania organizatorzy i odwiedzający szukali odpowiedzi na tegorocznych wystawach, warsztatach i wykładach.

REKLAMA

Miejska odpowiedzialność

Design umożliwiający poprawę stanu środowiska oraz usprawniający życie we współczesnych aglomeracjach był zagadnieniem, na jaki zwracały uwagę produkty prezentowane na wystawie głównej autorstwa Izabeli BołozMiasto na fali. Mogliśmy zobaczyć innowacyjne i zaawansowane technologicznie rozwiązania, jak sensory jakości powietrza Airly czy aplikacje, pozwalające na dzielenie się żywnością i rzeczami. Wśród pomysłów znalazły się także miejskie ule, płyty chodnikowe z wbudowanym miejscem na zieleń oraz bomby nasienne, umożliwiające partyzanckie zazielenianie przestrzeni miejskiej.

Izabeli Bołoz – Miasto na fali

Ogromny potencjał, jaki niesie ze sobą recykling i gospodarka okrężna, ukazała sfinansowana ze środków Unii Europejskiej ekspozycja rECOnsider Design | EcoDesign Circle Project. Pokazano na niej nie tylko zagraniczne projekty, ale i pomysły Polaków – jak choćby zastawę z otrębów Biotrem, która ma szansę zastąpić naczynia jednorazowe.

Więcej o rECOnsider Design | EcoDesign Circle Project przeczytacie tutaj

rECOnsider Design | EcoDesign Circle Project

 

Wystawa „Sztorm, którego nie widać”

Czy jesteśmy w stanie docenić wartość przedmiotu? Czy zastanawiamy się, ile pracy włożono w stworzenie produktu nadającego się do użytku? Ile czasu minęło pomiędzy pierwszym projektem, a wyprodukowaniem pierwszego egzemplarza, który nadawał się do sprzedaży? Ile osób było zaangażowanych w proces jego produkcji? Wystawę przygotował sklep i galeria Lumann.
Autorką instalacji artystycznej pod tytułem „Szumisztorm” jest Zuza Dolega. Więcej o wystawie przeczytacie tutaj

“Sztorm, którego nie widać” / Gdynia Design Days, Wystawę przygotował sklep i galeria Lumann / LUMANNdesign.comfot. Kamila Gołębiewska / viabirdie.com

 

Z kolei Natalia Hatalska wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku podjęła się próby odpowiedzi na pytanie, co będziemy jedli w przyszłości w ramach spekulatywnego projektu infuture food lab. W obliczu współczesnych problemów związanych z modyfikacjami genetycznymi pożywienia, wyczerpującymi się zapasami wody oraz wyeksploatowaniem powierzchni rolnych, produkty prezentowane na ekspozycji miały wręcz rewolucyjny charakter.

Więcej o multimedialnym laboratorium przyszłości: 'infuture food lab' przeczytacie tutaj

Multimedialne laboratorium przyszłości: 'infuture food lab'

Podczas Gdynia Design Days nie zabrakło również sentymentalnego spojrzenia na dobrze zaprojektowaną przeszłość. Na wystawie Elementarz polskiego designu odwiedzający mogli zobaczyć przedmioty, które znane są dużej części Polaków z okresu ich młodości lub dzieciństwa. Ponadczasowe produkty – wiatraczek Zefir, gumowe Ringo czy gramofon Bambino – podkreślały, jak ważna rolę odgrywa projektowanie w codziennym życiu każdego z nas. 

Kuratorką wystawy jest Ewa Solarz. Ilustratorzy biorący udział w wystawie to:Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Patryk Mogilnicki, Piotr Młodożeniec, Ania Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma, Ola Woldańska-Płocińska.

Więcej o wystawie Elementarz polskiego designu na Gdynia Design Days 2017 przeczytacie tutaj.

Elementarz polskiego designu Kurator: Ewa Solarz; Organizator: Instytut Adama Mickiewicza działający pod marką Culture.pl.

Moda na retro w świecie designu trwa i właśnie wchodzi w kolejny etap swojej ewolucji. To moment, w którym lekcja estetyki lat 50. i 60. została odrobiona na tyle rzetelnie, że przestano podchodzić do niej z czcią. Wystawa 'Retrospekcje. Polski design początku XXI wieku' tropi motywy związane ze wzornictwem lat 50. i 60. we współczesnych polskich projektach sztuki użytkowej. Zgromadzone eksponaty dowodzą, jak sprawnie rodzimi projektanci potrafią łączyć elementy dawnego wzornictwa z klimatem nowoczesności.

Więcej o wystawie 'Retrospekcje. Polski design początku XXI wieku' przeczytacie tutaj

'Retrospekcje. Polski design początku XXI wieku'
Autor: Magdalena Jasińska | projektant marki Wood&Paper
Kurator: Anna Diduch | redaktor naczelna priv. magazine
Organizator: Agata Kondracka | właściciel marki Wood&Paper

Międzynarodowa wystawa Roundabout Baltic, której kuratorem była Agnieszka Jacobson - Cielecka, prezentuje dorobek polskich projektantów w szerokim kontekście kulturowym i wizualnym obszaru Morza Bałtyckiego. Nie jest to jednak wystawa-przegląd, lecz wystawa-opowieść, osobista narracja kuratorki, w której design, przedmioty użytkowe i dekoracyjne są narzędziem do pokazania wizualnego związku pomiędzy projektantem, jego dziełem a nadmorskim pejzażem, wpisanym w jego twórczą wrażliwość. Osnową tej opowieści jest krajobraz, wydmy, plaża i woda, roślinność, kamienie i podwodne życie, zmieniające się pory dnia i roku. Produkty i obiekty rzemieślnicze powstałe w krajach skupionych wokół Bałtyku to główne wątki, z którego utkana jest wielowarstwowa narracja projektu.

Więcej o wystawie Roundabout Baltic przeczytacie tutaj

Roundabout Baltic (2.07.2017 – 3.09.2017) Muzeum Miasta Gdyni;
kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka

O tym, że dizajn nas otacza, jako użytkownicy możemy przekonać się na co dzień. Zrealizowane projekty budynków, przedmiotów, urządzeń technicznych współtworzą nasz świat. Co jednak sprawia, że dany wzór jest dobry? Jak odróżnić dizajn dobry od złego? Wreszcie: jak powstaje dobry produkt? Na te i inne pytania odpowiadają wystawy organizowane w Muzeum Miasta Gdyni w ramach cyklu PPPP - Polskie Projekty Polscy Projektanci. Na wystawie Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci, towarzyszącej Gdynia Design Days, twórca  przedstawiony został zarówno jako projektant produktów oraz marek produkcyjnych, jak i projektant technologii oraz innowator. Podczas wydarzenia dowiemy się, w jaki sposób łączy on wiedzę inżynieryjną, zdobytą w Polsce oraz za granicą, z wrażliwością artysty. Sylwetka artysty przybliżona zostanie dzięki ukazaniu pełnego spectrum jego działalności. Na wystawie zaprezentowane są również dotychczasowe sukcesy i osiągnięcia Oskara Ziety, które pozwoliły na wzmocnienie wizerunku polskiego wzornictwa na świecie.

Więcej o wystawie Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci przeczytacie tutaj

„Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” Muzeum Miasta Gdyni;
KURATORKI: Anna Śliwa, Izabela Bołoz;
PHOTO: Bogna Kociumbas

„Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” Muzeum Miasta Gdyni; oprowadzanie kuratorskie 2.07.2017; KURATORKI: Anna Śliwa, Izabela Bołoz; PHOTO: Bogna Kociumbas

Projektuj i działaj

Tegoroczny program Gdynia Design Days obfitował w ciekawe, chwilami wręcz zaskakujące wydarzenia. W ramach bloku GRAFIKA uczestnicy tworzyli nie tylko ilustracje, ale i kroje pisma oraz liternictwo. WZORNICTWO pozwoliło przyjrzeć się niezwykłym procesom projektowania samochodu, wiklinowych koszy oraz wózków inwalidzkich. Przekonaliśmy się także, że kodowanie może stać się niezbędnym narzędziem kreatywnym, a bity, atomy i interfejsy nie muszą być wcale takie straszne.  Blok MIASTO + ARCHITEKTURA przeniósł nas do egzotycznego miejsca – afrykańskiego państwa São Tomé.  Odwiedziliśmy także znane przestrzenie Łodzi, Gdańska i Gdyni, przyglądając się im jednak z perspektywy ich potencjału społecznego. Na to, jak projektuje się teraz WNĘTRZA, spojrzeć można było przez pryzmat m.in. najlepszego biura na świecie oraz lokali gastronomicznych.

Warsztatami, które cieszył się szczególnym zainteresowaniem, były zajęcia w prototypowniach PPNT Gdynia. Pracownia ceramiczna, prowadzona przez August Design Studio, pozwoliła na zrozumienie procesu projektowego. W efekcie uczestnicy stworzyli serię niezwykłych, przemyślanych form.

W pracowni krawieckiej, którą w trakcie festiwalu opiekowała się Małgorzata Salamon, stworzone zostały nie tylko torby, plecaki i bluzy, ale również stroje-manifesty, czyli słynne Szturmiaki, oraz ubrania dla bezdomnych.

Projektowanie i sprzedawanie

Jubileuszowa edycja Gdynia Design Days kontynuowała 2 projekty, które postały w poprzednim roku. Dla osób zorientowanych na branżę biznesową oznaczało to możliwość uczestnictwa w inspirujących wydarzeniach na styku designu i biznesu.

Pierwsze z nich to Design językiem Biznesu, którego tematem jest współpraca przedsiębiorców z projektantami. Goście mogli wziąć udział w prelekcjach oraz zadaniach praktycznych, prowadzonych przez takich ekspertów Zuzanna Skalska (360°inspiration),  Johan Adda (były UX Architect w firmie Apple) oraz Joanna Pawlak-Kuliga (IKEA). Nad całością czuwali Henryk Stawicki i Justyna Turek z Change Pilots.

Design językiem Biznesu

Druga edycja warsztatów i wykłady Stwórz i Sprzedaj miała uświadomić projektantom, jak ważne w kreatywnym biznesie są  działania marketingowo-sprzedażowe. W tajniki prowadzenia własnej marki w sektorach kreatywnych wprowadzali tacy specjaliści jak Mateusz Kusznierewicz, Mona Kinal, Tomasz Zieliński, Joanna Staniszewska oraz Patryk Siedliński.

Twórczy sztorm

Tegorocznym hasłem festiwalu Gdynia Design Days był SZTORM, rozumiany nie jako siła niszcząca, ale przynosząca oczyszczenie oraz nowy początek. Zwrot ku projektom z przeszłości pozwolił na zaprezentowanie krajobrazu przed działalnością żywiołu. Refleksja nad designem przyszłości przyniosła innowacyjne rozwiązania, które mają szansę zmienić rzeczywistość. Gdynia Design Days stał się SZTORMEM, momentem przełomowym, miejscem spotkania tego, co minęło, z tym, co ma nadejść. Jakie skutki przyniesie tegoroczna festiwalowa nawałnica? Przekonamy się już za rok, podczas kolejnej edycji wydarzenia.

Źródło: Centrum Designu Gdynia / PPNT Gdynia
Photos: materiały prasowe organizatora

www.gdyniadesigndays.eu

Centrum Designu Gdynia

PPNT Gdynia

Więcej Artykułów o Gdynia Design Days 2017:

 

 

wizytówki

Komentarze:

loading
Nikt jescze nie skomentował tego artykułu.

Reklamy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.